Czy znasz te nietypowe objawy stresu?

Stres to naturalna odpowiedź organizmu i nie da się jej wyeliminować z życia. Jednak duża ekspozycja na sytuacje stresowe może odbijać się na zdrowiu. Dystres, czyli nadmierna i szkodliwa reakcja na bodźce, jest nierzadko przyczyną wielu dolegliwości. Poniżej omawiamy kilka nietypowych objawów stresu. 

Nietypowy objaw stresu to na przykład napięciowy ból głowy.
Napięciowy ból głowy to nietypowy objaw stresu.

Trudności z koncentracją 

Stres może wpływać na naszą zdolność skupiania uwagi. Nie chodzi tu jednak o chwilowe rozkojarzenie. Kłopot z koncentracją objawia się zazwyczaj problemami z zapamiętywaniem albo przetwarzaniem jakichś informacji. Może też znacznie utrudnić wykonywanie prostych czynności. Działa na umysł jak bloker. Paraliżuje zdolności twórcze. Wywołuje „pustkę w głowie” i w efekcie – poczucie bezradności wobec postawionych zadań. 

Zaburzenia snu 

Stresujący tryb życia odbija się znacznie na jakości snu. Ten problem ma różne oblicza. To zarówno trudności z zasypianiem, jak i dłuższe okresy bezsenności. Stres wywołuje sen przerywany – wybudzenia na skutek koszmarów sennych, ale i te bez konkretniejszego powodu, które są także męczące i frustrujące. Co gorsza, organizm, który nie wypoczywa w nocy, jest jeszcze bardziej podatny na stres. Błędne koło się zamyka.

Bóle w ciele 

Fizyczne bóle umiejscowione w różnych miejscach ciała mogą być nietypowym objawem stresu. Często wymykają się diagnozom lekarskim. Bóle głowy, pleców, brzucha czy mięśni bywają efektem napięcia spowodowanego stresem. Mogą pojawiać się nawet u ludzi, którym wydaje się, że dobrze znoszą sytuacje stresowe.  

Problemy trawienne 

Kontakt ze stresorem wywołuje ścisk w żołądku albo konieczność skorzystania z toalety? To typowe reakcje układu pokarmowego na przeżywany przez nas stres. W tym przypadku organizm może zmagać się z bólami brzucha, nudnościami, a nawet wymiotami. Wzdęcia, biegunki albo zaparcia znajdują się również na liście niepożądanych skutków stresu. 

Zmiany apetytu 

Każdy człowiek reaguje na stres inaczej. Niektórzy go „zajadają”. Inni tracą apetyt, bo nie są w stanie nic przełknąć. U pozostałych może w ogóle nie wpływać łaknienie oraz poczucie sytości. 

Stres. I co dalej?

Wiadomo, że opisane objawy mogą być wywołane przez inne przyczyny, więc zawsze warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli masz świadomość tego, jak deprymujący wpływ na Twoje życie ma kontakt ze stresorami, rozważ skorzystanie ze wsparcia psychologa. W codziennym zmaganiu ze stresem pomaga znajomość technik relaksacyjnych oraz różnych sposobów na rozładowanie napięć. Przestawiliśmy je na kursie „Jak radzić sobie ze stresem”. Natomiast dla wszystkich zainteresowanych udostępniliśmy też ćwiczenie rozluźniające w treningu autogennym J.H.Schultza.  

Komentarze

Marketer:
13/06/2023, 15:26:21

Ze stresem trzeba trochę walczyć. To ciężkie zadanie, ale nie ma co się poddawać. Nad tym trzeba pracować, jak z każdym innym problemem. Jak już sobie nie radzimy, to może jakiś psycholog? Pamiętajmy, że zawsze jest jakieś wyjście!

Aneta:
27/06/2023, 18:30:13

Zgadzam się. Stres nie może paraliżować naszego życia.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*