Myślenie pozytywne

Czy wiesz, że wszystko, co się dzieje w Twoim życiu, zależy od nastawienia? Jeśli będziesz sobie powtarzać stwierdzenia typu „uda mi się”, czy „dam radę” to istnieje szansa, że nie tylko poprawi się jakość Twojego życia, ale i codzienność stanie się łatwiejsza do opanowania. Osoby pozytywne częściej się uśmiechają, z optymizmem patrzą w przyszłość, a codziennie obowiązki traktują jak wyzwanie.

myslenie pozytywne
Osoby pozytywne częściej się uśmiechają

Psychologia pozytywna

Nie wszyscy wiedzą, że myśleniem pozytywnym zajmowali się wielcy tego świata. Psychologia pozytywna to nauka, która skupia się na optymalnym funkcjonowaniu człowieka, jego talentach i wartościach. Jej celem jest budowanie i rozwijanie osobistego potencjału ludzi. Za prekursora tego nurtu uważa się Martina Seligmana, amerykańskiego psychologa, który już w 1998 roku uznał szczęście za wyjątkową kombinację naszych mocnych stron, takich jak poczucie człowieczeństwa, wstrzemięźliwość, wytrwałość i umiejętność prowadzenia pełnego sensownego życia.

Jak to działa?

Na pozytywne myślenie składa się wiele czynników. Jest to umiejętność skupienia myśli na tym, że wszystko będzie dobrze. Nie wynika to z chęci poprawienia sobie nastroju, lecz z głębokiego przekonania. Osobom myślącym pozytywnie o wiele łatwiej jest pokonać trudności, czy stawić czoło problemom.

Już teraz możesz podjąć działania, które pomogą Ci we wprowadzeniu myślenia pozytywnego do życia codziennego. Poznaj kilka zasad.

Przestań się przejmować, nie masz wpływu na wszystko.

Zdaj sobie sprawę, że nie zawsze jesteś w stanie kontrolować wszystko, co się dzieje dookoła Ciebie. Czasami trzeba odpuścić. Zgadza się, nie jest to łatwa umiejętność, ale jakże cenna! Zmiana podejścia do niespodziewanych sytuacji pomoże Ci zaoszczędzić cenną energię, którą zmarnowałbyś na stres i pozwoli na spożytkowanie jej na coś wartościowego.

Pielęgnuj relacje, na których Ci zależy.

Według badań satysfakcja z bliskich relacji jest najważniejszym ze wskaźników dobrego samopoczucia oraz szczęścia. Dobre jakościowo relacje nie tylko Cię uszczęśliwią, ale również wzbogacą wiele sfer Twojego życia. Osoby bliskie często są dla nas wsparciem, które ma olbrzymi wpływ na poczucie własnej wartości.

Rozwiń swoje mocne strony.

Znajomość słabych i mocnych stron jest niezwykle przydatna dla naszego rozwoju. Słabości wskażą Ci kierunek, nad którym należy popracować, zaś wiedza na temat naszych mocy wskaże Ci pole do rozwoju. Kiedy poczujesz, że realizujesz swój potencjał, Twoje działania nabiorą sensu, zaś potrzeba sensu jest jedną z najważniejszych potrzeb w naszym życiu.

Popracuj nad swoimi emocjami.

Poznaj siebie i swoje emocje. Naucz się reagować tak, żeby nie krzywdzić ani siebie, ani innych. Nie każdy z nas jest oazą spokoju i ma nerwy z żelaza. Czasami należy dać upust negatywnym emocjom, aby nic nie dusiło i nie zalegało. Ważne, aby robić to w sposób kontrolowany, przy równoczesnym poszanowaniu innych. Praca nad emocjami nie należy do najłatwiejszych, jednak daje wiele satysfakcji z siebie, oraz wewnętrznego spokoju.

Zadbaj o swoje zdrowie.

Niby wszystko jasne, ale nie do końca. Często zajadamy się rzeczami, które nam szkodzą, sięgamy po używki, a niektórzy popadają w nałogi. Ewidentnie nie jest to oznaka dbania o zdrowie. Pokochaj siebie, swoje ciało i zacznij je szanować, ofiarowując organizmowi wartościowe produkty. W tym miejscu warto przytoczyć jedno z założeń WHO, które mówi o dobrostanie subiektywnym. Na ów dobrostan, czyli przekonanie na temat dobrego stanu własnego, składają się elementy osobowościowe, emocjonalne oraz społeczne. Jeśli znajdziesz harmonię między nimi, dobrostan subiektywny odczuwany przez Ciebie będzie jako szczęście oraz satysfakcja z życia. Co za tym idzie? Przekonanie, że wszystko dobrze się układa, a życie ma sens. Brawo! Zaczynasz myśleć pozytywnie!

Myślenie pozytywne – czy zawsze jest potrzebne?

Istnieją sytuacje, w których myśleć pozytywnie po prostu się nie da. Ciężkie choroby, śmierć bliskiej osoby, czy rozpad związku – takie sytuacje przywołują raczej negatywne emocje. To zupełnie normalne i nie warto przed tym się bronić. Myślenie pozytywne na siłę skutkuje zamiataniem emocji pod dywan, a to nie należy do najzdrowszych decyzji. Pozwól wybrzmieć swoim emocjom, by po wszystkim móc powrócić na właściwe tory.

Ciężka praca się opłaca!

Z dnia na dzień nie da się zacząć myśleć pozytywnie, prowadzi do tego długi proces. Należy wiele przepracować, by zmienić punkt widzenia. Jednak po czasie przekonasz się, że trud jak włożyłeś naprawdę się opłaci. Warto powalczyć o spokój ciała i ducha, umiejętność radzenia sobie z rzeczywistością i własnymi emocjami. Już teraz możesz rozpocząć pracę nad sobą i skorzystać z kursów oferowanych przez ESKK. Poznaj praktyczny „Kurs radzenia sobie ze stresem”, „Kurs asertywności” oraz „Kurs zarządzania czasem” i zyskaj kontrolę nad swoim życiem!

Pamiętaj! Pozytywne myślenie, to nie recepta na pełnię szczęścia, czy sukces. Osoby pozytywne nie chodzą wiecznie uśmiechnięte i zadowolone, nie rzucają się również na szyję każdej napotkanej osobie. Pozytywni wiedzą, że problemy mogą się pojawić, że nie zawsze jest łatwo i przyjemnie. Nie uciekają jednak przed rzeczywistością – przeciwnie mają sposób na poradzenie sobie z nią, szykując swój pozytywny umysł na stawienie czoła trudnej sytuacji.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*