Jak podejmować właściwe decyzje

Od wyboru proszku do prania, po partnera życiowego i walutę kredytu – chcemy czy nie, wszyscy na co dzień musimy podejmować decyzje. Bywa, że spędzają nam sen z powiek i zatruwają dzień. Jak nauczyć się wybierać? Oto garść przydatnych wskazówek.

Jak podejmować właściwe decyzje To w chwili Twojej decyzji kształtuje się Twoje przeznaczenie.

Tony Robins

O tym, czy będziemy potrafili sprawnie podejmować decyzje, w dużej mierze decyduje doświadczenie wyniesione z dzieciństwa. Jeśli nasi rodzice od najmłodszych lat napełniali nas wiarą w nasze możliwości i wspierali wybory (nawet te najmniejsze), brak w nas podświadomego lęku, który może powodować paraliż decyzyjny. Dziecko od samego początku wyręczane przez opiekunów w podejmowaniu decyzji lub krytykowane za każdą z nich, będzie miało w przyszłości ogromne trudności z wzięciem odpowiedzialności za swoje czyny. Nie dano mu bowiem szansy się tego nauczyć.

O ile jednak nie dysponujemy wehikułem czasu, niewielu z nas ma możliwość, by cofnąć się do czasów, gdy byliśmy brzdącami. Porozmawiajmy zatem o tym, jak nauczyć się podejmować decyzje, gdy już wyrośliśmy z pieluch.

Na początek ustalmy kilka faktów:

  1. Przed decyzją nie uciekniesz – życie już takie jest – wiąże się z decyzjami, czas się z tym pogodzić ;)
  1. Nikt nie da Ci 100% gwarancji, że decyzja będzie słuszna – przerażające? Raczej uwalniające – nie ma ludzi idealnych i perfekcyjnych wyborów.
  1. Emocje są złym doradcą – o czymkolwiek decydujesz, rób to na chłodno, jeśli jesteś zdenerwowany – daj sobie chwilę na uspokojenie.
  1. Załóż szewcowi obuwie – jak często okazuje się, że o ile jesteśmy doskonałym doradcą dla naszych przyjaciół, kompletnie nie potrafimy poradzić sobie ze swoimi dylematami. Przyczyną jest tu brak dystansu, dlatego warto wyobrazić sobie, że podpowiadamy nie sobie, lecz dobremu koledze.
Czym jest podejmowanie decyzji? Odpowiedzią na właściwie postawione pytania.
  1. Czy ta decyzja jest ważna?
To zasadnicze pytanie. Mowa o kupnie nowych butów, kredycie na całe życie czy zmianie pracy? Każda z tych decyzji ma inną wagę i w różny sposób zaważy na naszym życiu. Uświadomienie sobie wagi problemu stanowi dobry punkt wyjścia. Zatem: jak bardzo i w jaki sposób ta decyzja zaważy na moim życiu?
  1. Czego potrzebuję?

Nie sposób jest zdecydować, co zrobić, gdy nie wie się czego się tak naprawdę chce. Zanim podejmiesz decyzję, usiądź z kartką, podziel ją na dwie kolumny, a następnie w jednej z nich zapisz swoje wartości (to, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze, jakimi dewizami się kierujesz, co cenisz w sobie i ludziach), w drugiej zaś odpowiedź na pytanie: czego potrzebuję w tej konkretnej sytuacji? Następnie przyjrzyj się swoim zapiskom i sprawdź, czy Twoje potrzeby odpowiadają Twoim wartościom. Następnie określ priorytety: czego potrzebuję w danej chwili, a bez czego mogę się obejść?

  1. Lista za i przeciw

Sporządź listę plusów i minusów różnych opcji. Zastanów się nad tym, z czym wiąże się każda z możliwych decyzji,  następnie przeanalizuj, która z nich jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia w oparciu o wypisane wyżej wartości i potrzeby. Spytaj siebie: Co mi to da? Co mi grozi? Jak poradzę sobie z ewentualnymi konsekwencjami?

  1. Orzeł czy reszka

W sytuacji, gdy żadna z opcji nie jest Ci bliższa, wybierz dwie i… rzuć monetą. Jeśli tuż przed wynikiem przebiegnie Ci przez głowę myśl: „niech to będzie reszka” – masz swoją odpowiedź, jeżeli nie – cóż to różnica? ;)

Pogódź się z decyzją i weź na siebie odpowiedzialność

Wyrok zapadł. Słowo się rzekło. Niezależnie od tego, co się teraz wydarzy, przyjmij konsekwencje z otwartymi ramionami. Decyzja okazała się słuszna? Świetnie! Ciesz się z jej owoców. Sprawy potoczyły się nie do końca po Twojej myśli? Zaakceptuj ten fakt. Wyciągnij wnioski i potraktuj to jako cenne źródło informacji na przyszłość.

Komentarze

Wiesława:
17/04/2017, 22:22:49 (link)

To mi sie podoba. Można się dużo dowiedziec.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*