Jak się nauczyć francuskiego z piosenek?

Nauka języka francuskiego z piosenek jest nie tylko efektywnym sposobem na przyswojenie nowych słówek, ale także może stanowić doskonałą zabawę. Język ten jest przecież niezwykle wdzięczny, a piosenki w nim śpiewane same się nucą pod nosem. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i dołączyć taką metodę do swojego arsenału.

Osoba podczas nauki korzysta z telefonu, laptopa, słuchawek i książek.
Przy każdej metodzie nauki warto mieć plan.

Dlaczego warto uczyć się języka z piosenek?

Teksty piosenek zazwyczaj są melodyjne i łatwe do zapamiętania. Dzięki temu szybko możemy poszerzyć swoje słownictwo, nie tylko o pojedyncze zwroty, ale także metafory i związki frazeologiczne, jednocześnie umiejscawiając je w odpowiednim kontekście.

Nauka z piosenek to świetna opcja dla zabieganych. Słuchać muzyki można przecież także przy innych czynnościach. Podśpiewywać możesz pod prysznicem albo w czasie jazdy samochodem. Intensywne wsłuchiwanie się w tekst to idealne zajęcie, gdy masz zajęte ręce: sprzątaniem, gotowaniem albo prasowaniem. Tekst piosenki możesz sprawdzić w czasie przerwy w szkole albo w autobusie.

Najbardziej czasochłonne jest samodzielne tłumaczenie, na szczęście większość piosenek nie jest zbyt długa, więc przekład nie powinien zająć więcej niż kwadrans. Potem zostaje przesłuchać piosenkę kilka lub kilkanaście razy. Przy okazji osłuchujesz się z francuskim i uczysz wymowy, chociaż jest tu pewien haczyk...

A czy są rzeczy, na które trzeba we francuskich piosenkach uważać?

Muzyka rządzi się swoimi prawami, stąd czasami wokalista musi nieco zniekształcić słowo, aby wyśpiewać je odpowiednio rytmicznie. We francuskich piosenkach też nie zawsze poprawnie pada akcent. Warto o tym pamiętać i ucząc się nowego słówka, sprawdzić jego wymowę w innym źródle.

Wybierając piosenki warto się także posiłkować artystami, znanymi z dobrych tekstów. Trafić bowiem można na różne kwiatki, a nie chcesz chyba mieć w arsenale odpowiedników tworów  takich, jak ta piosenka Feel pod tytułem “Jak anioła głos”:

Już pod koniec dnia, widzę obraz Twój
W pustej szklance pomarańcze, to dobytek mój
Już pod koniec dnia, pustej szklanki dźwięk
To chyba sen

Trudno uznać ten tekst za logiczny i przydatny w komunikacji, prawda?

Jak uczyć się języka francuskiego z piosenek?

Jak przy każdej metodzie nauki warto mieć plan. Składać się na niego może lista piosenek lub artystów, wraz z rozpisanymi pokrótce terminami, kiedy zamierzamy danemu utworowi poświęcić czas.

Nie jest to jednak jedyna metoda. W nauce z piosenek bardzo przydatna jest aplikacja Lyrics Training. W programie mamy do wyboru mnóstwo klipów z różnych krajów oraz kilka trybów nauki: uzupełnienie luk w tekście, rywalizacja z innymi graczami albo karaoke.

Ucząc się z piosenek słówek warto zapisywać w notesie albo na telefonie zwroty, które sprawiły nam problem, a następnie nauczyć się ich. Możemy także nowe słówka wpisać do fiszek. Dzięki temu nie tylko poćwiczymy głos i wymowę, ale także wzbogacimy swój arsenał francuskich wyrażeń.

Z jakich piosenek warto uczyć się francuskiego?

Poniżej prezentujemy subiektywną listę piosenek, od których warto zacząć swoją przygodę z nauką francuskiego za pomocą tej metody:

  1. Dernière Danse, śpiewana przez Indilę - z pewnością kojarzysz tę piosenkę. Opowiada o smutku, z którym bohaterka radzi sobie za pomocą tańca. Czysty wokal Indili to bardzo dobry wybór do nauki, śpiewa ona wyraźnie, a jej melancholijne piosenki powinny trafić w gust wielu osób.
  2. La vie en rose, śpiewana przez Edith Piaf - któż nie kojarzy Ptaszyny z Montmartre? Wszyscy wielbiciele klasyki powinni koniecznie uczyć się francuskiego śpiewając wraz z Edith. Piękna muzyka i głębokie, życiowe teksty z pewnością uprzyjemnią nam dzień.
  3. Il est temps, śpiewana przez Kyo - Kyo to popowy, francuski boysband. Ich piosenki są niezbyt skomplikowane, stąd stanowią idealny wybór dla osób początkujących. 
  4. La Tribu de Dana, śpiewana przez Manau - Manau to hip-hop z folkową nutą. Teksty piosenek skupiają się na historycznych wydarzeniach, głównie ze średniowiecznej Francji. Na pewno będą stanowiły ciekawą odskocznię po setnej piosence o sercowych perypetiach.
  5. Sous le ciel de Paris, śpiewana przez Yvesa Montanda - Yves Montand był aktorem i piosenkarzem. Urodził się i wychował w słonecznej Italii, dlatego musiał ukrywać lekko włoski akcent, słynął więc z bardzo pedantycznej wymowy. Jego piosenki są bardzo łatwe do zrozumienia.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*