Język innowacji? Mało znany powód, dla którego warto znać niemiecki

Uczysz lub zamierzasz uczyć się języka niemieckiego? Jeśli interesuje Cię nauka i nowoczesne technologie, a jednocześnie myślisz o wyjeździe zagranicę, niemiecki będzie jednym z Twoich największych atutów. Dowiedz się dlaczego.

Niemcy od dekad swoje zdobycze i wynalazki technologiczne potrafią przekuć w rzeczywiste sukcesy gospodarcze.

Czy zdajesz sobie sprawę, że aż 41 niemieckich szkół wyższych zaliczanych jest do najlepszych na świecie? Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium często znajduje się na czele klasyfikacji uczelni. A to dopiero początek długiej listy informacji i statystyk, które moglibyśmy przedstawić (i przedstawimy!), by potwierdzić, że Niemcy to idealne miejsce dla innowatorów. Jeśli interesuje Cię nauka i technologie, język niemiecki może być Twoim największym sprzymierzeńcem. By pokazać Ci dlaczego, cofnijmy się nieco w czasie.

Niemcy i innowacja – długoletni związek

Niemiecka fascynacja innowacjami i technologiami to nic nowego. To właśnie Niemiec był zdobywcą pierwszej Nagrody Nobla z fizyki – miało to miejsce w roku 1901. W pierwszej połowie XX wieku Niemcy posiadały więcej naukowców niż jakikolwiek inny kraj.

Co jeszcze ważniejsze, Niemcy od dekad swoje zdobycze i wynalazki technologiczne potrafią przekuć w rzeczywiste sukcesy gospodarcze. To na nich od dawna opierała się efektywność i zaawansowanie niemieckiej gospodarki. Według tamtejszych polityków, przenoszenie wyników badań z laboratoriów do miejsc, gdzie mogą być zastosowane w praktyce, jest (obok edukacji) głównym celem niemieckiej polityki innowacji.

Kierunek rozwoju niemieckiej gospodarki uwzględnia także myślenie o przyszłości. Zdaniem Eco Watch, Niemcy to czwarty najbardziej „zielony” kraj na świecie. To niezwykłe, że kraj, którego gospodarka przez tak długi czas opierała się głównie na paliwach kopalnych, zdołał w ciągu kilku ostatnich lat znaleźć się w ścisłej czołówce państw najmocniej stawiających na ekologię – i to bez szkody dla swojej gospodarki.

Według Out-Law.com, Niemcy już teraz są w trakcie zjawiska określanego czwartą rewolucją przemysłową, w ramach której kluczowego znaczenia nabierają tak innowacyjne obszary technologii jak wearables (technologie „ubierane”) i sztuczna inteligencja.

Niemiecka edukacja

Wspominaliśmy już o słusznej sławie, jaką cieszą się uniwersytety u naszych zachodnich sąsiadów. To jednak nie jedyny dowód na to, że edukacja ma ogromne znacznie w niemieckiej polityce innowacji.

W ostatnich latach, Niemcy zanotowały rekordową liczbę uczniów i studentów z zagranicy. Spośród ponad 300 tysięcy zagranicznych studentów (!), jacy uczyli się w Niemczech w roku 2015, największą grupę stanowią Chińczycy. Liczni są także Rosjanie. Blisko połowa wszystkich to uczniowie z innych europejskich krajów. Do roku 2020, według planów rządu, liczba studentów zagranicznych ma wynieść 350 tysięcy.

Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że w obliczu trudnej sytuacji demograficznej, w jakiej się znajdują zarówno oni, jak i wiele innych europejskich krajów, koncentrowanie zdolnych uczniów i przekonywanie ich do osiedlenia się na stałe, jest niezwykle ważne dla przyszłości innowacyjnej, niemieckiej gospodarki.

Startupy, czyli jeden z powodów, dla których Niemcy są dziś tak atrakcyjne

W ostatnich latach Niemcy osiągały też coraz lepsze rezultaty na polu innowacji, z którym akurat nie były zbyt mocno kojarzone. Prężnie rozwijają się startupy, czyli młode firmy, które dopiero poszukują przynoszącego dochody modelu biznesowego.

Tu szczególnie mocno wyróżnia się Berlin. Jeszcze dekadę temu, stolica Niemiec nie mogła równać się z najbardziej popularnymi ośrodkami startupowymi w Europie, takimi jak Londyn, czy Sztokholm. Dziś ponad 2500 startupów znalazło tam swój dom. W roku 2015 zebrały finansowanie na łączną kwotę ponad 2 miliardów euro.

Startupy do Berlina przyciąga nie tylko klimat i gospodarka sprzyjająca innowacjom, ale także stosunkowo niskie, jak na oferowane możliwości, koszty utrzymania. I choć można tu się także dogadać po angielsku, nie da się ukryć, że w przypadku chęci „zabawienia” w Niemczech na dłużej, poznanie języka niemieckiego otworzy znacznie więcej dróg.

Obserwując podejście Niemiec do innowacji, można się spodziewać, że kraj ten pozostanie w centrum wydarzeń na tym polu na długie lata. A to czyni kursy niemieckiego takie jak ten niezwykle ciekawymi propozycjami dla zabieganych osób, którym zależy na nauce niemieckiego, która z jednej strony będzie elastyczna, dopasowana do napiętego harmonogramu, a z drugiej intensywna i praktyczna.

A nam pozostaje jedynie życzyć Ci powodzenia w poznawaniu tego pięknego języka.

Komentarze

Niemiecki1000slow:
02/07/2018, 11:39:59

Potwierdzam niemiecki jest bardzo atrakcyjnym na rynku pracy językiem obcym. I to głównie z powodów przedstawionych powyżej. Obok angielskiego niemiecki to najczęściej wybierany język obcy, którego uczą się Polacy.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*