Poznaj najdłuższe słowa w języku angielskim

Jakie jest najdłuższe słowo w języku angielskim? Wbrew pozorom, to bardzo trudne pytanie. Wszystko to z powodu sporów dotyczących tego, które słowa powinniśmy brać pod uwagę. Czy tylko takie, które występują w codziennej mowie, czy także terminy naukowe i słowa wymyślone? My przedstawiamy wszystkie te możliwości, a decyzję pozostawiamy Tobie!

Najdłuższe słowa w języku angielskim
Niektóre wyjątkowo długie słowa w języku angielskim są... wymyślone.

Jakie jest najdłuższe słowo w języku angielskim? Jeśli nie wprowadzimy do naszego zestawienia żadnych ograniczeń, rezultat może być nie tyle zaskakujący, ale wręcz szokujący:

1. Pełna nazwa białka tytyna (189819 liter!)

Najdłuższą nazwę, z jaką prawdopodobnie kiedykolwiek się spotkacie, posiada tytyna – największe znane białko. Jego pełna chemiczna nazwa ma 189 819 liter! Trudno się zresztą dziwić, skoro białko to zbudowane jest z ok. 30 tysięcy reszt aminokwasowych.

Przyznacie jednak, że uwzględnianie takich nazw w tego typu zestawieniach nie jest do końca dobrym pomysłem...

2. Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (45 liter)

To 45-literowe słowo, w teorii, dotyczy choroby układu oddechowego znanej lepiej jako pylica krzemowa. Tyle że słowo to nigdy nie było powszechnie stosowane (trudno się zresztą temu dziwić!) przez lekarzy.

W rzeczywistości, jest mistyfikacją stworzoną z inicjatywy Everetta M. Smitha, pełniącego w latach 30-tych funkcję przewodniczącego stowarzyszenia National Puzzler’s League. Mimo tego, dzięki publikacji w Oxford English Dictionary, uznawane jest za najdłuższe angielskie słowo kiedykolwiek opublikowane w słowniku.

3. Supercalifragilisticexpialidocious (34 litery)

Kolejne „zmyślone słowo”. Różnica polega jednak na tym, że, w porównaniu do wcześniejszych, jest całkiem dobrze znane.

Spopularyzowane zostało w wydanym w roku 1964 filmie muzycznym Disney’a pt. Mary Poppins. Jak tłumaczy bohater filmu, to słowo „które mówimy, gdy nie mamy nic do powiedzenia”. Często definiowane jest jednak jako synonim dla takich słów jak wonderful (ang. wspaniały), gdyż wszystkie przypadki jego użycia w filmie dotyczą bardzo pozytywnych sytuacji.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wymawiać to słowo, posłuchaj piosenki z musicalu Mary Poppins.

4. Incomprehensibilities (21 liter)

W końcu normalne słowo! Jest to liczba mnoga słowa incomprehensibility, oznaczającego po polsku „niezrozumiałość”. To zdecydowanie jedno z najdłuższych, a nawet najdłuższe angielskie słowo, z którym spotkać się możemy (choć niezbyt często) w mowie codziennej.

5. Strengths (9 liter)

Słowo strengths, czyli liczba mnoga od strength (pol. siła), nie należy do najdłuższych słów w języku angielskim. Jest jednak coś, co je wyróżnia - posiada aż osiem spółgłosek i tylko jedną samogłoskę, co czyni je jednym z najdłuższych angielskich słów składających się tylko z jednej sylaby.

Co sądzisz o naszej liście najdłuższych słów w języku angielskim? Czy któreś z wyrażeń szczególnie Cię zaskoczyło? A może znasz inne długie słowa w języku angielskim? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Komentarze

Pompon:
12/07/2019, 14:14:46

Super artykuł pozdrawiam wszystkich ludzi co lubią gryść parapety

marysia:
22/09/2020, 18:07:43

DZIEN DOBRY

Klusek:
23/02/2021, 16:32:03

Dzień dobry,
ja też lubię parapety. Ale nie gryzę, połykam w całości.

Oliwier:
16/03/2021, 08:36:47

Super, dzięki Tobie odkryłem najdłuższy wyraz na świecie

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*