Niektórzy radzą sobie z językami dużo lepiej niż inni. W błędzie są jednak ci, którym się wydaje, że jest to efekt niezwykłego talentu czy predyspozycji do nauki języków obcych. W zdecydowanej większości przypadków za ich sukcesami stoi wytrwałość, pasja, regularność, pewność siebie oraz dobór odpowiednich metod. Myślisz, że nie masz talentu do języków? Zapraszamy do lektury!
Wciąż nie udało Ci się opanować języka obcego? Tempo Twoich postępów Cię nie satysfakcjonuje? Wielu uczniów ma za sobą podobne doświadczenia, skutkiem czego tracą pewność siebie i są sfrustrowani niepowodzeniami. Stopniowo ogarnia ich przekonanie, że język obcy po prostu nie jest dla nich. Ale rzadko kiedy jest to prawdą! Specyficzne i wrodzone trudności w uczeniu się języków to problem, który dotyczy stosunkowo niewielkiego odsetka uczniów. Jakie inne przeszkody mogą stać na Twojej drodze?
Zły dobór metod
To najbardziej typowy powód braku postępów nauce języków. Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć o wzrokowcach, słuchowcach i kinestetykach – każdy z tych typów osób uczy się w inny sposób. Ale różnice mogą też występować na poziomie indywidualnym i wynikać choćby z zainteresowań. Zastanów się, jakiego rodzaju ćwiczenia, także poza kontekstem nauki języków, sprawiają ci najwięcej satysfakcji i najlepiej „wchodzą do głowy”. Postaraj się także, by ćwiczenia, które wykonujesz, były jak najbardziej praktyczne, zawierały typowe, codzienne słownictwo, z podziałem na kategorie, sytuacje życia codziennego itp.
Brak zaangażowania
Bardzo trudno nauczyć się języka, gdy nie mamy do tego pasji. Wówczas ciężko poświęcić temu zajęciu wystarczająco czasu i uwagi. Pasjonat uczy się przecież nie tylko wtedy, gdy w rękach trzyma podręcznik. Niemal nieustannie przetwarza w myślach zdobytą wiedzę, szuka nowych sposobów nauki, rozbudza swoją językową ciekawość. Na szczęście pasję można w sobie rozwinąć. Zachęcamy do poczytania o historii, kulturze czy sztuce związanej z danym kręgiem językowym. Można też połączyć naukę języka z innymi zainteresowaniami. Przykładowo, jeśli jesteś fanem piłki nożnej, poszukaj stron o tematyce futbolu w wybranym języku obcym.
Nieregularna nauka
Brak pasji lub, wręcz przeciwnie, nagłe wybuchy entuzjazmu, mogą sprawić, że nauka nie będzie zbyt regularna. Jeśli spędzisz na ćwiczeniach kilka godzin, a następnie nie powrócisz do nich przez kolejny tydzień, zrobienie postępów będzie bardzo trudne. Postaraj się rozłożyć naukę w czasie i trzymaj się ustalonego harmonogramu, nawet jeśli masz ochotę na przedłużenie lekcji – to pozwoli zachować ci ciągły „głód” wiedzy.
Brak pewności siebie
Osoby nie robiące postępów, jako użytkownicy języka obcego nie są zbyt pewnie siebie – to zrozumiałe. Jednak w wielu przypadkach to właśnie pewność siebie jest punktem wyjścia – do mówienia w języku obcych, pomimo robienia błędów i tworzenia coraz bardziej rozbudowanych zdań. Spróbuj więc pokonać brak pewności siebie. Na pewno szybko zauważysz efekty./
Mit geniusza
Wciąż wydaje ci się, że sobie nie poradzisz, nawet gdy zmienisz metody i podejście do nauki języka obcego? Poznaj więc Steve’a Kaufmanna – słynnego poliglotę, który jeszcze w wieku 17 lat potrafił mówić tylko w języku ojczystym. Jego szkolna edukacja językowa okazała się niemal całkowicie bezużyteczna. Kiedy tylko odkrył jednak idealną dla siebie metodę, nauka kolejnych języków przychodziła mu bez większych problemów.
Ty także możesz uczyć się języków obcych szybko i skutecznie. Zapoznaj się z ofertą kursów na odległość od ESKK – które oferują praktyczne słownictwo, zróżnicowane ćwiczenia dla osób o najróżniejszych predyspozycjach, a równocześnie pozostawiają uczniom ogromne pole do popisu w kwestii doboru kolejnych metod. Bez względu jednak na to, jaką metodę wybierzesz, nie pozwól sobie wmówić, że nie masz talentu do języków.
Komentarze
Nauka języka wymaga przede wszystkim konsekwencji. Warto się edukować :)
Oczywiście, że warto! Zachęcamy też do zapoznania się z historią Pani Joanny, która ukończyła aż 3 kursy językowe w ESKK: https://eskk.pl/blog/slowniki-wielojezyczne-a-nauka-jezykow-obcych
Należy wierzyć w swoje możliwości i dążyć do celu jaki sobie stawiamy. Małymi krokami dojdziesz do celu:)
To tak, jakby daltonistę wysłać na kurs malarstwa albo głuchego na naukę gry na instrumencie. To, że są ludzie, dla których świat języków obcych jest zamknięty to przecież prawda dosyć banalna. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego tak trudno przyjąć oczywiste spostrzeżenie, że nie wszystko jest dla wszystkich. Przecież nie każdy może być kierowcą, pilotem czy chirurgiem.
Pozdrawiam wszystkich kandydatów na poliglotów...
Nie prawda. Nie każdy jest w stanie przyswoić język obcy. Ja np. mieszkam w Niemczech już 8 lat i nawet chodziłem na tutaj na kurs niemieckiego z niemieckim nauczycielem itp. Z wielkim wysiłkiem osiągnąłem zaledwie stopień komunikatywny i mimo, że codzienne posługuję się tą odrobiną niemieckiego jaki pojąłem dalszy stopień wtajemniczenia po prostu nie wchodzi mi do głowy, mimo że wciąż się uczę cały czas wracam do tyłu z lekcjami bo nie mogę ich zrozumieć i nie wchodzą do głowy.
Dodaj komentarz