Niezależnie od tego, jakiego języka się uczysz, opanowanie go sprawia, że otwierają się przed Tobą nowe, dotychczas niedostępne możliwości zawodowe. Nauczyciel czy tłumacz to najbardziej typowe ścieżki kariery, w których znajomość języków obcych jest niezbędna. Takich zawodów jest jednak znacznie więcej, przyjrzyjmy się więc najciekawszym z nich.
Pracownik linii lotniczych/obsługi lotniska
Nie ważne czy chcesz być pilotem, stewardem czy na przykład pracować w sklepie wolnocłowym. Musisz potrafić porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Podstawa to angielski, ale najczęściej wymagana jest znajomość jeszcze dodatkowego języka. Przykładowo, pracując dla francuskiej linii lotniczej Air France powinieneś mówić zarówno po francusku, jak i angielsku. Jeśli więc biegle posługujesz się co najmniej dwoma językami i chciałbyś pracować w międzynarodowym środowisku, to jest to praca dla Ciebie.
Marketingowiec/pracownik reklamy
Osoby pracujące dla dużych, globalnych firm w dziale reklamy również powinny znać język obcy. Ułatwia to współpracę między oddziałami firmy znajdującymi się w wielu krajach i umożliwia tworzenie reklam na rynki zagraniczne. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych istnieją całe działy zajmujące się tworzeniem komunikatów marketingowych dla hiszpańskojęzycznych odbiorców. Znajomość języków obcych pozwala też osobom z tej branży na śledzenie trendów i nowości z innych krajów.
Tłumacz filmowy/lektor
Umiejętność poprawnego pisania i mówienia w innym języku może oznaczać, że nadajesz się do pracy w branży filmowej i telewizyjnej. Rosnąca popularność serwisów takich jak Netflix sprawia, że na rynku jest coraz więcej ofert pracy dla tłumaczy napisów oraz lektorów do filmów, seriali i dokumentów. Większość produkcji powstaje w języku angielskim, ale później jest tłumaczona, tak by były zrozumiałe dla widzów w krajach nieanglojęzycznych. Dla osób, które czują się mocne w języku pisanym, tłumaczenie napisów to dobra okazja, by dodatkowo zarobić. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem dobrego głosu, masz nienaganną wymowę i dykcję, możesz podkładać głos pod kwestie największych gwiazd filmowych.
Organizator eventów
Każdego dnia, na całym świecie, odbywają się wydarzenia łączące ludzi z różnych krajów i kultur. Codziennością są chociażby śluby par z dwóch różnych krajów. Planując takie wydarzenie będziesz musiał dopasować uroczystość do kultury świętowania obu rodzin, co nie uda się bez znajomości co najmniej dwóch języków. Myśląc o znacznie większej skali, duże wydarzenia sportowe lub kulturalne, takie jak np. olimpiada, potrzebują pracowników obsługujących gości z całego świata. W tym przypadku znajomość każdego dodatkowego języka będzie Twoim ogromnym atutem.
Sommelier
Szczególnie dla osób znających dobrze język francuski, w trochę mniejszym stopniu włoski i hiszpański, zostanie sommelierem jest unikalną ścieżką kariery, która może doprowadzić do pracy w renomowanej restauracji w dowolnym kraju. Sommelier to profesjonalista w dziedzinie wina, zajmujący się każdym aspektem związanym z tym trunkiem. Od zamówień i magazynowania po usługi związane z tworzeniem listy win i obsługą klientów. Francja, Włochy i Hiszpania to trzy największe państwa produkujące wina na świecie, dlatego znajomość tych języków, choć niekonieczna, będzie niezwykle korzystna dla tej profesji.
Manager hotelu
Praca w hotelarstwie to doskonała okazja zawodowa, umożliwiająca pracę i życie w innym kraju. Za granicą najprawdopodobniej będziesz używał wyuczonego języka obcego w rozmowach z innymi pracownikami hotelu i mieszkańcami, ale twój ojczysty język będzie również przydatny dla gości z Twojego kraju. Praca w hotelu lub nawet w hostelu, to również znakomita możliwość do polepszenia swojej znajomości języka. W codziennych rozmowach z gośćmi hotelowymi poruszysz bardzo wiele tematów, od układu hotelu, przez pobliskie atrakcje, na specjalnych życzeniach kończąc.
Dodaj komentarz