Nieoczywiste ścieżki kariery, w których język to podstawa

Niezależnie od tego, jakiego języka się uczysz, opanowanie go sprawia, że otwierają się przed Tobą nowe, dotychczas niedostępne możliwości zawodowe. Nauczyciel czy tłumacz to najbardziej typowe ścieżki kariery, w których znajomość języków obcych jest niezbędna. Takich zawodów jest jednak znacznie więcej, przyjrzyjmy się więc najciekawszym z nich.

Praca w liniach lotniczych? Jeśli więc biegle posługujesz się co najmniej dwoma językami, to jest to zajęcie dla Ciebie.

Pracownik linii lotniczych/obsługi lotniska

Nie ważne czy chcesz być pilotem, stewardem czy na przykład pracować w sklepie wolnocłowym. Musisz potrafić porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Podstawa to angielski, ale najczęściej wymagana jest znajomość jeszcze dodatkowego języka. Przykładowo, pracując dla francuskiej linii lotniczej Air France powinieneś mówić zarówno po francusku, jak i angielsku. Jeśli więc biegle posługujesz się co najmniej dwoma językami i chciałbyś pracować w międzynarodowym środowisku, to jest to praca dla Ciebie.

Marketingowiec/pracownik reklamy

Osoby pracujące dla dużych, globalnych firm w dziale reklamy również powinny znać język obcy. Ułatwia to współpracę między oddziałami firmy znajdującymi się w wielu krajach i umożliwia tworzenie reklam na rynki zagraniczne. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych istnieją całe działy zajmujące się tworzeniem komunikatów marketingowych dla hiszpańskojęzycznych odbiorców. Znajomość języków obcych pozwala też osobom z tej branży na śledzenie trendów i nowości z innych krajów.

Tłumacz filmowy/lektor

Umiejętność poprawnego pisania i mówienia w innym języku może oznaczać, że nadajesz się do pracy w branży filmowej i telewizyjnej. Rosnąca popularność serwisów takich jak Netflix sprawia, że na rynku jest coraz więcej ofert pracy dla tłumaczy napisów oraz lektorów do filmów, seriali i dokumentów. Większość produkcji powstaje w języku angielskim, ale później jest tłumaczona, tak by były zrozumiałe dla widzów w krajach nieanglojęzycznych. Dla osób, które czują się mocne w języku pisanym, tłumaczenie napisów to dobra okazja, by dodatkowo zarobić. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem dobrego głosu, masz nienaganną wymowę i dykcję, możesz podkładać głos pod kwestie największych gwiazd filmowych.

Organizator eventów

Każdego dnia, na całym świecie, odbywają się wydarzenia łączące ludzi z różnych krajów i kultur. Codziennością są chociażby śluby par z dwóch różnych krajów. Planując takie wydarzenie będziesz musiał dopasować uroczystość do kultury świętowania obu rodzin, co nie uda się bez znajomości co najmniej dwóch języków. Myśląc o znacznie większej skali, duże wydarzenia sportowe lub kulturalne, takie jak np. olimpiada, potrzebują pracowników obsługujących gości z całego świata. W tym przypadku znajomość każdego dodatkowego języka będzie Twoim ogromnym atutem.

Sommelier

Szczególnie dla osób znających dobrze język francuski, w trochę mniejszym stopniu włoski i hiszpański, zostanie sommelierem jest unikalną ścieżką kariery, która może doprowadzić do pracy w renomowanej restauracji w dowolnym kraju. Sommelier to profesjonalista w dziedzinie wina, zajmujący się każdym aspektem związanym z tym trunkiem. Od zamówień i magazynowania po usługi związane z tworzeniem listy win i obsługą klientów. Francja, Włochy i Hiszpania to trzy największe państwa produkujące wina na świecie, dlatego znajomość tych języków, choć niekonieczna, będzie niezwykle korzystna dla tej profesji.

Manager hotelu

Praca w hotelarstwie to doskonała okazja zawodowa, umożliwiająca pracę i życie w innym kraju. Za granicą najprawdopodobniej będziesz używał wyuczonego języka obcego w rozmowach z innymi pracownikami hotelu i mieszkańcami, ale twój ojczysty język będzie również przydatny dla gości z Twojego kraju. Praca w hotelu lub nawet w hostelu, to również znakomita możliwość do polepszenia swojej znajomości języka. W codziennych rozmowach z gośćmi hotelowymi poruszysz bardzo wiele tematów, od układu hotelu, przez pobliskie atrakcje, na specjalnych życzeniach kończąc.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*