Przerwa w uczeniu się języków – jak bezboleśnie wrócić do nauki?

Czasami zaczynamy naukę jakiegoś języka, zapisujemy się na kurs lub kupujemy materiały, następnie przez kilka miesięcy uczymy się nowych słówek, by po jakimś czasie rzucić naukę w kąt. Mija pół roku, rok. Decydujemy się ponownie podjąć wyzwanie. Jak po dłuższej przerwie w miarę bezboleśnie wrócić do nauki języka obcego?

Zrelaksowana kobieta korzysta na łóżku z laptopa.
Im przyjemniejszy będzie wstęp do nauki, tym więcej chęci znajdziesz do nauki.

Jeśli myślisz o wznowieniu nauki - poniższy poradnik pozwoli uporządkować Ci już zdobytą wiedzę.

Po przerwie w nauce zacznij od inwentaryzacji materiałów

Jeśli do tej pory uczyłeś się języka obcego w szkole, na kursach albo samodzielnie, ale z określonych materiałów - poszukaj ich. Wygospodaruj czas i przejrzyj wszystkie materiały, przy okazji sprawdzając, ile z nich pamiętasz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ułożyć plan nauki, bo szybciej zdiagnozujesz kulejące obszary.

Warto także sprawdzić, jaki obecnie poziom wiedzy reprezentujesz. ESKK udostępnia bezpłatne testy kompetencyjne z danego języka - pozwolą one Ci sprawdzić, jaki kurs jest najbardziej adekwatny. Możesz także poszukać quizów w internecie lub zrobić sprawdzian, rozwiązując zadania z różnych poziomów z podręcznika.

Na początek połącz naukę z przyjemnością…

Odświeżenie umiejętności językowych może być świetną zabawą. Zamiast od razu spędzać z podręcznikiem długie godziny, zacznij od małych dawek. Najlepiej powiązać przypominanie sobie języka z czymś, co lubisz. Uwielbiasz gotować? Może znajdź przepis w danym języku, przetłumacz go i ugotuj według niego zupełnie nową potrawę? Interesujesz się sportem? Przejrzyj informacje o ulubionym piłkarzu na zagranicznych portalach.

Możesz także zacząć oglądać serial w danym języku, słuchać i tłumaczyć piosenki albo czytać o swoim hobby. Im przyjemniejszy będzie wstęp do nauki, tym więcej chęci znajdziesz do nauki. A to minimalizuje ryzyko, że znowu porzucisz naukę. Tutaj znajdziesz więcej sposobów na zapamiętywanie słówek i wyrażeń.

Zadbaj o towarzyszy do nauki

Jeśli wcześniej zrezygnowałeś z nauki, bo brakowało ci motywacji - warto zadbać o “wspólnika” lub osoby, które będą cię wspierać. Możesz ogłosić powrót do regularnych lekcji języka obcego na portalu społecznościowym lub popytać znajomych, czy nie chcą się uczyć wspólnie. Mając poparcie otoczenia, łatwiej dotrzymasz postanowienia. Milej będzie także uczyć się z przyjacielem lub znajomym.

Do nauki języka możemy także wykorzystać portale społecznościowe. Na Facebooku nie brakuje grup dla osób uczących się angielskiego, niemieckiego, włoskiego czy francuskiego. Są grupy prowadzone po polsku, ale także zrzeszające ludzi z całego świata. Możesz dzięki temu poznać mnóstwo nowych osób.

Zastanów się, czemu przerwałeś naukę?

Tematem, któremu warto poświęcić chwilę uwagi, są także nawyki oraz przeszkody, które napotkałeś uprzednio. Jakie zwyczaje warto kontynuować, bo przyczyniły się do efektywnej nauki? Które przeszkody mogą pojawić się ponownie i jak możesz im zapobiec? Jeśli wiesz, że należysz do osób, które mają słomiany zapał, zastanów się, jak uczyć się mimo zniechęcenia? A może twoją piętą achillesową jest frustracja przy braku dużych postępów?

Jeśli przerwałeś naukę z powodu nawału innych obowiązków, może warto zastanowić się, jak mimo wszystko wpleść naukę w codzienną rutynę, gdy Twój kalendarz pęka w szwach? Parę rozwiązań podsuwamy tutaj: 10 sposobów na naukę języka przy braku czasu.

Zdiagnozowanie takich potencjalnych punktów zapalnych i wymyślenie dla nich rozwiązań sprawi, że gdy się pojawią, po prostu zadziałasz według planu, zamiast odkładać naukę “na wieczne jutro”.


Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*