Rozmowa rekrutacyjna w języku obcym – jak się przygotować?

Załóżmy, że zadeklarowałeś realną znajomość języka obcego, jednak stres związany z rekrutacją odbiera Ci polot wypowiedzi. Podczas rozmowy z głowy ulatują Ci słówka, nie umiesz złożyć poprawnego zdania, kolejne pytania budzą coraz większe przerażenie i chęć ucieczki. Brzmi znajomo? Spokojnie – podpowiemy, jak popisać się umiejętności językowymi przed rekruterem.

Mężczyźni podczas spotkania biznesowego podają sobie ręce ponad stołem.
Do rozmowy w obcym języku z przyszłym pracodawcą można się naprawdę dobrze przygotować.

Dlaczego pomimo znajomości języka obcego, odczuwasz blokadę w mówieniu podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą? Już sama rozmowa z reguły jest obciążona sporym ładunkiem stresu – wszak to Twoja osoba i Twoje umiejętności mają być poddane ocenie. Poczucie zdenerwowania, trema – to naturalna reakcja. Konieczność wypowiadania się w języku innym niż ojczysty, stanowi kolejną komplikację. Zwłaszcza, jeśli nie korzystasz z tego języka codziennie, może być Ci trudno konstruować płynne wypowiedzi tylko na potrzeby rekrutacji. Ale do takiej rozmowy jak najbardziej da się dobrze przygotować.

Sprawdzanie znajomości języka obcego podczas rekrutacji

Niektórzy rekruterzy już w ogłoszeniu uprzedzają o tym, że będą weryfikować znajomość języka na rozmowie. Inni zaskakują taką informacją dopiero podczas spotkania. Jeśli w ogłoszeniu o pracę wymagany jest język obcy, to bez względu na to, czy znajdziesz tam wzmiankę o jego weryfikacji podczas rozmowy czy nie, to najbezpieczniej założyć, że jednak się ona odbędzie. Dlaczego? Aby zredukować element zaskoczenia. Odpowiednio się nastawisz i zminimalizujesz obawę przed językową kompromitacją.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Od czego zacząć? Wkuwanie przypadkowych list słówek przed rozmową nie ma sensu. Oczywiście znajomość branżowego słownictwa jest raczej niezbędna, o czym pisaliśmy w artykule na temat najczęściej zadawanych pytań po angielsku. Jednak to nie tylko zasób słownictwa, ale także płynność wypowiedzi i czas reagowania na zadawane pytania, odgrywają znaczącą rolę w uzyskaniu pozytywnej oceny w oczach potencjalnego pracodawcy.

Co zrobić przed samą rozmową? Rozgrzać aparat mowy! Mów do siebie w obcym języku, koniecznie na głos, aby się „przestawić”. Możesz to robić na przykład w aucie albo w windzie. Opowiadaj o tym co widzisz albo – co będzie przyjemniejsze – zaśpiewaj znaną piosenkę w danym języku!

O co może zapytać rekruter?

Część rozmowy kwalifikacyjnej, która odbywa się w języku obcym, często rozpoczyna się jakimś lekkim tematem. Może to być pytanie o to co lubisz robić w wolnym czasie, gdzie spędziłeś urlop lub jakie masz plany na weekend. Z kolei pytania o Twoje dotychczasowe doświadczenie, obecne obowiązki czy kwalifikacje zawodowe w dużej mierze sprawdzają znajomość słownictwa z danej branży. Szczęśliwie dla Ciebie, wypowiedzi na te tematy, choćby ramowo, możesz przećwiczyć sobie wcześniej, także na kursie biznesowym przeznaczonym do samodzielnej nauki, np. angielskiego czy niemieckiego.

Jak zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy?

Całkiem istotne jest stosowanie idiomów lub bardziej wyszukanych słów, które podkreślają bogactwo i swobodę wypowiedzi. Postaraj się jednak, aby wypadły one naturalnie i nie były wtrącane na siłę. Nie zapominaj o wyrażeniach, które wskazują, że słuchasz uważnie drugiej strony. Rozmowa nie polega przecież jedynie na wygłaszaniu kwestii przez każdą ze stron. Używaj sformułowań, które pomogą Ci nawiązywać do wcześniejszych wypowiedzi rozmówcy. W języku angielskim może to być na przykład: as you said before, as you mention previously itp.

Co zrobić, jeśli „zatniesz” się podczas rozmowy w języku obcym?

Nawet jeśli jesteś nieźle przygotowany i tak masz gwarancji, że nie przytrafią Ci się przestoje w rozmowie. Coś może Cię wybić z rytmu, np. wejście innej osoby do sali lub dźwięki z telefonu. Albo najzwyczajniej na świecie zabraknie Ci słowa albo pomysłu na wypowiedź. Wtedy z pomocą przychodzą wyrażenia, które pomogą Ci w elegancki sposób „kupić” trochę czasu na sformułowanie myśli. Przygotuj sobie krótki zestaw zwrotów ratujących w kłopotliwej sytuacji. Dla przykładu po angielsku możesz powiedzieć: let me think, let me see, if I understood you correctly albo poprosić o… powtórzenie pytania. Oczywiście tylko w języku obcym.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*