Rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim – najczęściej zadawane pytania

Rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim bywa bardziej stresująca, niż rozmowa w języku polskim. Jest to jednak coraz częstsza praktyka, pozwalająca przyszłemu pracodawcy zweryfikować kandydatów. Jak się dobrze przygotować i o czym warto pamiętać?

Czworo osób oczekuje na rozmowę kwalifikacyjną. Troje z nich jest elegancko ubranych, przeglądają w dokumenty. Jeden mężczyzna ubrany jest w nieoficjalnym stylu, nosi trampki we wzór amerykańskiej flagi. Siedzi na oparciu krzesła i bawi się telefonem.
Niektórych pytań możesz spodziewać się na niemal każdej rekrutacji.

Warto zacząć od przyczyn stresu, które sprawiają, że denerwujemy się taką rozmową, przez co możemy źle wypaść. Należą do nich:

 • nieprawdziwa informacja w CV -  nie należy zawyżać swoich umiejętności językowych, bo w czasie rozmowy rekruter szybko to sprawdzi. Kłamanie w CV nie tylko podważa naszą kandydaturę, może być także potraktowane jako wykroczenie. Jeśli chcesz poprawić znajomość języka w środowisku pracy, wybierz nasz kurs angielskiego biznesowego. Jeśli mleko się już wylało, masz dwa wyjścia: dobrze się przygotować do rozmowy lub przeprosić i zrezygnować,
 • strach przed oceną - jeśli stresuje Cię to, że ktoś będzie oceniał Twoje umiejętności językowe, to warto pamiętać, że dobry rekruter postara się o przyjazną atmosferę. Osoby zajmujące się HR-erem doskonale zdają sobie sprawę, że taka rozmowa może nie należeć do przyjemności. Ich zadaniem jest wyłuskanie kandydatów spełniających kryteria, a nie przeprowadzenie egzaminu ze znajomości gramatyki, jeśli więc masz inne atuty i tak możesz dostać tę pracę,
 • lęk przed pomyłkami - masz w głowie obrazki, jak popełniasz przejęzyczenie za przejęzyczeniem? To nic wielkiego, przecież wpadki językowe zdarzają Ci się także, gdy mówisz po polsku. Jeśli na rozmowie przydarzy Ci się taka sytuacja, po prostu się popraw i idź dalej.

Jakie pytania pojawiają się na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku?

Forma pytań, jakie pojawiają się na rozmowie rekrutacyjnej w języku angielskim, zależy od stanowiska pracy i oczekiwanego poziomu znajomości języka. W przypadku osoby, która ma się komunikatywnie porozumieć w języku Szekspira, wystarczy luźna pogawędka o zainteresowaniach i historii zatrudnienia. Jeśli jednak oferta zatrudnienia dotyczy stanowiska specjalistycznego, gdzie angielski jest wymagany w codziennej pracy, przekrój poruszonych tematów może być dużo szerszy. Przykładowe pytania podzieliliśmy więc na kilka kategorii.

Ogólne pytania na rozmowie o pracę po angielsku

Tych pytań możesz spodziewać się na niemal każdej rekrutacji. Do pytań ogólnych należy opowiedzenie paru zdań o sobie, wyjaśnienie, dlaczego chcesz podjąć tę pracę lub jesteś idealnym kandydatem, jakie masz plany na najbliższe 5 lub 10 lat, jakie masz mocne strony. Są to odpowiedniki pytań, jakie zadawane są także na rozmowie po polsku. Przygotuj sobie wcześniej odpowiedzi, bazując na swoim doświadczeniu zawodowym, raczej nie poruszaj tematów z życia prywatnego.

Jeśli w Twoim CV są informacje, które mogą zainteresować pracodawcę, przygotuj się na pytania o nie. Pamiętaj, aby podkreślić swoje zalety i wcześniejsze sukcesy. Odpowiedzi, jakich udzielisz, wpłyną na przebieg całej rozmowy. To najbardziej przewidywalny etap, warto więc go dobrze wykorzystać.

Pytania o Twoją odporność na stres

Kolejną kategorią pytań, jest badanie, jak radzisz sobie z sytuacjami stresowymi lub rozwiązałeś dany problem. Tutaj, w zależności od rodzaju pracy, mogą pojawić się zapytania, jak potraktowałbyś niezadowolonego klienta, czy spotkałeś się kiedyś z konfliktem w zespole, jak sobie radzisz, gdy masz dużo obowiązków i napięte terminy. Rozmowa często dostosowywana jest do tego, co zostało powiedziane wcześniej przez kandydata, możesz jednak przygotować odpowiedzi na następujące pytania:

 • czy udało Ci się rozwiązać jakiś problem w poprzednim miejscu pracy?
 • co uważasz za swój największy sukces, jak go osiągnąłeś?
 • czy popełniłeś kiedyś błąd? Jak go naprawiłeś?
 • co robisz, kiedy ktoś się z Tobą nie zgadza, a wiesz, że masz rację?

Pamiętaj, by w odpowiedziach nie skupiać się na innych osobach, opisuj przede wszystkim własne doświadczenia.

Pytania branżowe i specjalistyczne

Rekruter może zapytać Cię także o nowinki z branży, w której w pracujesz. Warto na kilka dni przed rozmową przejrzeć pod tym kątem angielskojęzyczny Internet. Czy pojawiła się nowa technologia? Co robi międzynarodowa konkurencja?

Do tej kategorii zaliczają się także pytania, które rozwiązania uważasz za lepsze, jakie programy znasz i stosujesz, czy wprowadziłbyś jakieś zmiany. Wiele zależy tu, od tego, czy osoba prowadząca rozmowę, jest zawodowym rekruterem i ma jedynie ogólną wiedzę o danej dziedziny czy też trafiłeś na pasjonata, który pracuje na podobnym stanowisku albo będzie Twoim szefem.

Rozmowa o pracę po angielsku - dodatkowe rady

Opracowując odpowiedzi na powyższe pytania, jesteś w stanie dobrze przygotować się do płynnej rozmowy z rekruterem. Podpowiadamy także, jak zachować się na samym spotkaniu:

 • na rozmowie nie używaj języka polskiego, nawet jeśli masz wrażenie, że cała znajomość angielskiego uleciała Ci z głowy. Lepiej poprosić o chwilę czasu do namysłu albo zmianę tematu na inny,
 • podobnie jest ze słówkami, nie wtrącaj polskich słówek, jeśli zapomniałeś ich angielskich odpowiedników, po prostu postaraj się opisać znaczenie danego słowa po angielsku,
 • nie wstydź się dopytywać albo poprosić o przeformułowanie pytania, jeśli czegoś nie zrozumiałeś,
 • jeśli zjada Cię stres, nie bój się o tym powiedzieć (możesz sobie nawet przygotować lekki żarcik wcześniej na tę okoliczność). Mówienie o emocjach pozwala je opanować, pokaże także, że masz dystans do siebie.

Komentarze

Marissa Calaunan:
13/03/2019, 15:56:01

Dobra rada!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*