Jak zmaksymalizować długość życia? Poprzez gromadzenie energii!

Ludzie od zawsze poszukiwali sposobów na przedłużenie życia. Wiele z tych, które już teraz są dostępne, związane z prastarymi filozofiami, wciąż praktykowanymi przez wielu ludzi na całym świecie. W dzisiejszym artykule o tym, jak zrozumienie pojęcia i znaczenie energii w naszym codziennym życiu może pozwolić nam zmaksymalizować jego długość.

Gromadzenie energii.
Gromadzenie energii.

Energia - czym właściwie jest?

Przyznajemy jednak bez wątpienia, że w naszych organizmach muszą zachodzić rozmaite reakcje chemiczne, procesy fizyczne, przepływy impulsów nerwowych – wprawiające „w ruch” nasze narządy i zapewniające właściwe ich funkcjonowanie. Jest też oczywiste, że wszelkie zakłócenia na drodze: mózg – połączenia nerwowe – narządy mogą skutkować fatalnie tak dla każdego z tych trzech składników, jak i całego organizmu. Może warto więc przekonać się do chińskiej koncepcji istnienia „energii”, stanowiącej pomost między ciałem i duchem. Warto też – zgodnie z zaleceniami chińskich myślicieli – zrobić wszystko, aby zachować równowagę pomiędzy tymi trzema elementami i w ten sposób zapewnić sobie zdrowie i długowieczność.

Formy energii

Według chińskich myślicieli energia przybiera różne postacie w ludzkim organizmie. Podstawową jest energia pierwotna – tchnienie życia, które otrzymujemy w chwili poczęcia. Można ją porównać do dawki prądu, która jest potrzebna do funkcjonowania urządzeń elektrycznych. Już w chwili narodzin energia ta zaczyna się rozpraszać, a tempo rozpraszania decyduje o długości życia.

Jeśli nasz organizm jest zmuszony wykorzystywać tę pierwotną dawkę energii do rekompensowania skutków niewłaściwego odżywiania się i innych złych nawyków, odczuwamy to jako złe samopoczucie i skłonność do chorób. Istnieją jednak sposoby, aby samodzielnie skutecznie pomnożyć energię naszego organizmu. Należą do nich: właściwa dieta, stosowanie ziół, prawidłowe oddychanie, uregulowana aktywność płciowa i inne taoistyczne zabiegi (jak na przykład akupunktura), których celem jest „doładowanie baterii” i opóźnienie procesu rozpraszania się energii, a co za tym idzie – przedłużenie życia. Ową cudowną, ożywiającą energię możemy „wdychać” bezpośrednio z powietrza (podnosi się tu wagę ćwiczeń oddechowych) lub na przykład uzyskiwać bezpośrednio ze składników pokarmowych w procesie trawienia.

Energetyczna dieta

Dlatego tak ważna okazuje się nasza dieta – to dzięki niej właśnie wyposażamy nasz organizm w składniki odżywcze i ochronne. Chodzi o taki dobór produktów i takie ich łączenie, które zapewnią najkorzystniejszy wpływ na narządy wewnętrzne i odpowiadające im pola energii. Nie mniej ważne jest wspomaganie procesów trawiennych. Proponuje się w tym względzie przestrzeganie następujących zasad:

  • jedz mało – ludzkie ciało nie jest w stanie zużyć ogromnych ilości rozmaicie łączonych potraw, którymi cywilizowany, prowadzący osiadły tryb życia człowiek opycha się każdego dnia;
  • przed połknięciem dokładnie przeżuj pokarm, czyli „pij jedzenie i jedz picie” – daj szansę zadziałania odpowiednim enzymom trawiennym;
  • unikaj skrajnie gorących i skrajnie zimnych potraw i napojów – zanim temperatura jamy ustnej czy żołądka powróci do normy, jest już za późno na dokończenie trawienia.

Jeśli uznamy, że organizm człowieka jest „akumulatorem” energii, to musimy pamiętać, że podlega on wpływom innych, „nieludzkich” czynników energetycznych. Według chińskich koncepcji jest on umieszczony pomiędzy dwoma biegunami magnetycznymi – dodatnim biegunem nieba i ujemnym ziemi. Wydaje się oczywiste w związku z tym, że warunki atmosferyczne wywierają ogromny wpływ na poziom energii w ludzkim ciele.

Energia do... życia

Zespolenie wszystkich odmian energii w organizmie i umiejętne dbanie o zachowanie jej poziomu stanowi najpewniejszą gwarancję zdrowia i długowieczności. Skoro tak rozumiana energia jest podobna do elektryczności, a ciało ludzkie służy jej jako przewodnik i jako akumulator, warto zastanowić się, w jaki sposób taka energia mogłaby być magazynowana. Mistycy chińscy i na to pytanie znajdują odpowiedź: magazynują ją dodatnie i ujemne ładunki płynów ustrojowych, aby „na żądanie” uwolnić w postaci aktywności umysłowej czy po prostu doskonałej kondycji fizycznej.

Wiemy dzisiaj, że każdy aspekt życia ludzkiego, każdy przejaw funkcjonowania organizmu da się przełożyć na odpowiednią reakcję chemiczną. Wiemy, że od jakości składników takich reakcji i właściwości ich przebiegu zależy poziom naszej kondycji fizycznej i zdrowia psychicznego. Wiemy, że wszystkie te trzy elementy zależą od siebie nawzajem. Nie trzeba być ani uczonym, ani lekarzem, aby zdawać sobie sprawę, że moc i wytrzymałość psychiki i umysłu zależą od właściwego odżywiania się i zasobów energii, podczas gdy upadanie na duchu źle się odbija na narządach wewnętrznych i stanie energii.

Napisano na podstawie: Danil Reid, Tao zdrowia, kurs ESKK Psychologia.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*