Tradycja, ach tradycja, czyli ciekawe zwyczaje wielkanocne

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Każdy z nas zna polskie tradycje związane z obchodami tych świąt. Takie zwyczaje, jak święconka, śmigus-dyngus, malowanie pisanek, dzielenie się jajkiem są nieodłącznie związane z tym wyjątkowym czasem. A zastanawialiście się jak święta Wielkiej Nocy są obchodzone w innych krajach? Zapraszamy Was na krótką podróż po wielkanocnych zwyczajach.

Zwyczaje wielkanocne w innych krajach potrafią zaskoczyć.
Zwyczaje wielkanocne w innych krajach potrafią zaskoczyć.

USA - jak w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Wielkanoc?

W USA w Wielką Niedzielę organizowane są świąteczne korowody, w których główną rolę odgrywają tzw. Easter Bonnets, czyli wielkanocne kapelusze. Udekorowane są one różnymi świątecznymi elementami, takimi jak kurczaki, jajka, kwiaty czy króliki. Pomysłowość niektórych z nich zadziwia nawet doświadczonych projektantów. Najsłynniejszy wielkanocny pochód odbywa się w Nowym Jorku. Kolorowy tłum przemierza ulice Manhattanu, a oprócz osób w fantazyjnych kapeluszach można też spotkać uczestników święta przebranych w stroje z różnych epok.

Śniadanie wielkanocne najczęściej spożywa się w restauracji, a popularną potrawą jest gotowana szynka z dodatkami. Bardzo ważnym elementem świąt są dekoracje ze sztucznych jajeczek: wiesza się je w domach i ogrodach.

Inną amerykańską tradycją wielkanocną jest Easter Egg Roll, czyli toczenie jajek po trawniku. W Wielki Poniedziałek, który jest  w USA dniem pracującym, jajka turlają się nawet w ogrodzie Białego Domu, gdzie odbywa się z tego powodu duża uroczystość.

Szwecja - zwyczaje wielkanocne

W Szwecji w Wielką Sobotę kultywowany jest zwyczaj przebierania się za wielkanocne wiedźmy, czyli påskkärring. Dziewczynki w wieku od 5 do 11 lat chodzą po domach, składają życzenia, ofiarowują kartki oraz laurki, a w zamian za to przyjmują pieniądze i słodycze, najczęściej w postaci wielkiego jajka, wypełnionego łakociami (påskägg).

Innym ciekawym zwyczajem jest przyozdabianie brzozowych gałązek kolorowym pierzem – zabieg ten ma przyspieszyć nadejście upragnionej wiosny. Nazywa się je påskris. W czasie samej Wielkanocy na stołach królują jaja oraz jagnięcina, popularne są też potrawy z ryb. Szwedzi nie robią sobie prezentów.

Wielkanocne tradycje w Irlandii - pogrzeb śledzia

Obchody wielkanocne w Irlandii zaczyna się od Wielkiego Piątku. Jest to dzień, w którym wiele osób bierze urlop, aby wybrać się na mszę i odwiedzić groby bliskich. To czas zadumy, ustawowo obowiązujezakaz sprzedaży alkoholu, a puby, sklepy i restauracje bywają pozamykane. Tradycją związaną z tym dniem jest też pieczenie słodkich bułek ze znakiem krzyża, czyli hot cross buns.

W Wielką Sobotę organizuję się pogrzeb śledzia. Podczas miejskiego pochodu, na czele którego stoi rzeźnik, na kiju wiesza się śledzia. Mieszkańcy, okazując swoje zmęczenie długim postem, symbolicznie biją śledzia kijkami. Potem wrzucają go do rzeki, a jego miejsce zajmuje przyozdobiony kwiatami udziec barana. Rozpoczyna się prawdziwe świętowanie. Wszyscy wracają do domu, gdzie czekają na nich przygotowane wcześniej wielkanocne potrawy (indyki, puddingi, ciasta).

W czasie Wielkiej Niedzieli najważniejszym posiłkiem jest obiad, w czasie którego królują pieczenie z mięs. Dzieci mogą liczyć na czekoladowe jajka, ale najpierw muszą je znaleźć ramach Easter Egg Hunt, czyli polowania na wielkanocne jajka. Zabawa polega na ukrywaniu łakoci w domu i ogrodzie, maluchy muszą je odszukać.

W Irlandii Północnej z okazji Wielkiej Nocy organizuje się zawody sportowe dla dzieci, w czasie których uczestnicy ścigają się, aby donieść do mety jajko na łyżce.Dorośli mogą natomiast wybrać się na specjalne zawody konne.

Jednak co kraj, to obyczaj! A może Wy znacie jakieś ciekawe zwyczaje wielkanocne?

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*