26 maja – Dzień Matki

Dzień Matki obchodzony jest prawie na całym świecie. W naszym kraju to wyjątkowe święto przypada 26 maja. Tego dnia dzieci obdarowują swoje ukochane mamy kwiatami, prezentami oraz milionem uścisków w podziękowaniu za ich bezwarunkową miłość. Dzień Matki przypomina nam, jak ważną rolę w naszym życiu pełni ta jedyna, a 26 maja nadarza się idealna okazja na wyrażenie swojej wdzięczności wobec mamy.

mama z dzieckiem
Dzień Matki to wyjątkowa okazja by wyrazić swoją miłość oraz wdzięczność za trud wychowania.

Dzień Matki w ujęciu historycznym

Dzień Matki swoje źródła czerpie z wielu antycznych kultur. Starożytni Egipcjanie czcili boginię Izydę – matkę Horusa, która wg ówczesnych wierzeń była ucieleśnieniem doskonałej matki oraz żony. W starożytnym Egipcie matka była osobą niezwykle szanowaną. Z jej zdaniem liczono się do tego stopnia, że podczas procesu sądowego, sędzia był skłonny uzależnić werdykt od faktu, czy pozwany zadowolił „matczyne serce”.
Starożytni Grecy wraz z nadejściem wiosny oddawali ofiary bogini Rei, żonie Kronosa. Według mitologii była ona matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. Nieco inaczej świętowali Rzymianie. Oddawali oni cześć bogini Cybele. Uroczystości nazywano Hilariami (Święto Radości), a Rzymianie obchodzili je przez trzy dni – najprawdopodobniej między 15 a 18 maja.

Zapomniana nieco tradycja święta matki powróciła w XVII w. W Anglii oraz Szkocji zaczęto na nowo oddawać cześć matkom pod nazwą „Mothering Sunday” („Niedziele Matki). Obchody odbywały się w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Do powstania tego święta przyczynił się fakt, iż w tamtych czasach wiele ubogich dzieci służyło w domach bogatych Anglików. Dzieci pracowały codziennie, zarówno w dni powszednie jak i weekendy, przez co kontakt z rodziną był ograniczony - wręcz niemożliwy, ponieważ dzieci mieszkały u swoich pracodawców. W „Niedzielę Matki” dzieci dostawały dzień wolnego, dzięki czemu mogły udać się w rodzinne strony, by spędzić trochę czasu z najbliższymi. Symbolem święta było matczyne ciasto, które córki piekły dla swoich mam i przywoziły do domu na znak szacunku oraz miłości. Dzieci obdarowywały mamy również kwiatami oraz słodyczami. W zamian otrzymywały błogosławieństwo. Święto „Mothering Sunday” przetrwało do ok. XIX w. Następnie do obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Matki oczami świata

W zależności od danego kraju sposób świętowania Dnia Matki jest inny. W niektórych miejscach związany jest z legendami, zdarza się również, że nabiera religijnego, historycznego bądź komercyjnego charakteru.

Niemcy

Dzień Matki (Muttertag) obchodzony był po raz pierwszy 1922 r. Dziesięć lat później Niemcy ogłosili go świętem narodowym, które po dziś dzień obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Tego dnia dzieci obdarowują swoje ukochane mamy kwiatami, kartkami lub drobnymi upominkami. Zdarza się, że w drugą niedzielę maja w Niemczech przypadają Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki obchodzi się tydzień wcześniej.

Francja

W tym kraju zwyczaj świętowania Dnia Matki został zapoczątkowany przez Napoleona. W 1950 r. uznano oficjalnie Dzień Matki, jako święto przypadające w ostatnią niedzielę maja. Podobnie jak w Niemczech zdarza się, że ów dzień przypada w Zielone Świątki, wówczas obchody święta mamy przenoszone są na pierwszą niedzielę czerwca. We Francji dzieci obdarowują swoje mamy głównie kosmetykami lub książkami. Młodsze pociechy szykują dla swoich mam laurki, wierszyki lub drobne upominki. Tego dnia mamy nie gotują! Zadaniem dzieci jest przygotowanie wyjątkowego obiadu oraz obdarowanie ukochanej mamy samodzielnie upieczonym ciastem.

Kanada

W Kanadzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Symbolem tego święta są goździki oraz piękne kartki z życzeniami, które zwyczajowo dzieci wręczają swoim mamom. Do popularnych prezentów należą również bilety do teatru, bony do markowych sklepów czy własnoręcznie przygotowane upominki. Podobnie jak we Francji, nie może zabraknąć eleganckiego posiłku w gronie najbliższych. Kanadyjskie mamy zapraszane są zazwyczaj na rodzinne przyjęcia. Poza tym otrzymują od pociech samodzielnie przygotowane potrawy – głównie ciasta lub ciasteczka, przyrządzone ze specjalnego przepisu, dedykowanego na ten wyjątkowy dzień.

USA

Założycielką Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych była Anna Jarvis. Wywalczyła ona ustanowienie tego dnia świętem narodowym, dzięki czemu amerykanie świętują Dzień Matki w sposób bardzo doniosły. W tym dniu domy oraz budynki instytucji publicznej wzbogacane są o flagi narodowe, które mają za zadanie podkreślić ważność tego święta oraz oddać hołd matkom narodu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja, a dzieci obdarowują swoje rodzicielki kwiatami, słodyczami oraz pięknymi kartkami.

Indie

W Indiach kult matki od zawsze był mocno zakorzeniony w tradycji. Co roku w październiku Hindusi obchodzą kilkudniowe święto Durga Puja. Jest ono dedykowane Matce Bogów Durga Puja i Wielkiej Matce Kali Ma. Jednak dopiero od niedawna Hindusi świętują także Dzień Matki, który w Indiach przypada na drugą niedzielę maja. Tego dnia hinduskie mamy dostają od swoich pociech kwiaty, drobne upominki oraz zaproszenie na obiad poza domem, by spędzić czas z rodziną i odpocząć od zajęć w kuchni.

RPA

W Południowej Afryce Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Tego dnia dzieci wkładają ubrania w kolorach czerwieni oraz różu, zaś na biało ubierają się ci, których mamy już odeszły z tego świata. Ukochane mamy obdarowywane są tradycyjnymi goździkami oraz rozmaitymi upominkami. Co ciekawe, w RPA Dzień Matki świętują również babcie oraz inne bliskie sercu kobiety.

Polska

W Polsce Dzień Mamy obchodzony jest 26 maja. Tego dnia dzieci obdarowują swoje rodzicielki kwiatami oraz prezentami. Młodsze dzieci szykują w przedszkolach i szkołach własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami lub drobne upominki. Nie może zabraknąć również wierszyków, piosenek czy przedstawień, szykowanych specjalnie na tę wyjątkową okazję.

Podsumowanie

Dzień Matki to wyjątkowa okazja by wyrazić swoją miłość oraz wdzięczność za trud wychowania. Każda mama ucieszy się nawet najdrobniejszego gestu wyrażającego szacunek i miłość. Dobrym pomysłem oprócz zwyczajowych kwiatów i słodkości będzie obdarowanie ukochanej mamy prezentem dopasowanym do jej codziennych zainteresowań.

W ofercie ESKK znajduje się szeroka paleta kursów hobbystycznych, dzięki którym każda obdarowana mama będzie mogła rozwijać swoje pasje oraz spełniać marzenia.

Nie masz pomysłu na prezent dla ukochanej mamy? Już teraz sprawdź naszą ofertę, dedykowaną specjalnie dla tej jedynej i najważniejszej na świecie!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*