Andrzejki – historia, zwyczaje, ciekawostki

Andrzejki to jedno z najciekawszych świąt obchodzonych w Polsce - zarówno z uwagi na swoją powikłaną historię, jak i nietypowe zwyczaje i liczne ciekawostki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy garść informacji, które sprawią, że spojrzysz na Andrzejki zupełnie inaczej.

Andrzejki historia i zwyczaje
Andrzejki historia i zwyczaje

Zwyczaje Andrzejkowe

Wieczór andrzejkowy, a w zasadzie wigilia św. Andrzeja, to w naszej tradycji czas poświęcony magii i wróżbom. Tradycyjnie tego dnia swą przyszłość próbowały odgadnąć panny.
Nic dziwnego więc, iż wróżby dotyczyły głównie problemu zamążpójścia. Odgadywanie przeznaczenia na najbliższy rok odbywało się przy użyciu topionego wosku studzonego w wodzie, płonących świec puszczanych po wodzie (jeśli się połączyły panna niebawem miała wyjść za mąż). Więcej o interpretacji kształtów figur z wosku przeczytasz tutaj.

Jednym ze sposobów poznania przyszłości było karmienie psa kulkami z tłuszczu. Każda panna znaczyła swą kulkę, a ta, której łakoć zwierzę zjadło najpierw, miała niebawem stanąć na ślubnym kobiercu.

Wśród akcesoriów andrzejkowych znajdował się również talerz. Pod nim panny chowały kwiatek, czepek i koronkę. Jeśli dziewczyna wyciągnęła spod talerza roślinę, oznaczało to,
że w najbliższym czasie „będzie siała rutę”, jeśli koronkę – że z pewnością trafi do klasztoru.
Nic więc dziwnego, że wszystkie marzyły o wyciągnięciu czepka – oznaki zamążpójścia.

Andrzejkowe wróżby

Życzymy Wam udanych Andrzejek i samych pomyślnych wróżb! Kilka podpowiedzi zamieszczamy niżej :)

Wróżba z obierki jabłka: jabłko należy obierać ostrożnie, tak aby powstała jedna długa obierka. Obierkę rzucamy za siebie i sprawdzamy, do jakiej litery podobny jest jej kształt.
To pierwsza litera imienia przyszłej żony lub przyszłego męża.

Wróżba z butelką: butelkę kładziemy w środku koła utworzonego z karteczek z różnymi wróżbami. Następnie każdy uczestnik zabawy kręci butelką. Właściwa wróżba to ta, którą wskaże szyjka butelki.

Wróżba wiśniowa: kilka gałązek wiśni wstawiamy do wazonu z wodą (koniecznie w Andrzejki). Jeśli na Boże Narodzenie choć jedna z nich wypuści listki, oznacza to, że w przyszłym roku spotkamy wielką miłość i wstąpimy w związek małżeński.

Nie tylko panny na wydaniu obchodzą Andrzejki. Andrzejkowe popołudnie to świetna okazja na zorganizowanie zabawy dla najmłodszych. Ciekawe propozycje znaleźliśmy tutaj: http://miastodzieci.pl/dla_rodzicow/135:/1590:pomysy-na-andrzejkowe-wroby

Komentarze

Joanna:
22/11/2011, 15:26:03

Niezwykły pomysł stworzenia takiej komunikacji

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*