Dlaczego warto uczyć się fińskiego?

Chcesz nauczyć się nowego języka obcego? W tym artykule podpowiadamy, czy warto uczyć się fińskiego i jakie korzyści wynikają z biegłej znajomości tego języka. Często mówi się, że nauka języka fińskiego jest porównywalna z nauką polskiego, jeśli chodzi o skalę trudności. Dlatego przed rozpoczęciem kursu językowego warto zbudować solidną motywację. Znajomość języka fińskiego być może nie cieszy się największą popularnością, natomiast z pewnością poszerzy Twoje horyzonty i otworzy nowe ścieżki kariery. Umiarkowane zainteresowanie sprawia, że władanie językiem fińskim jest bardzo pożądaną i wręcz egzotyczną umiejętnością

Dlaczego warto uczyć się fińskiego.
Samodzielna nauka języka fińskiego jest wyzwaniem, jednak pozwala na nieskrępowane zarządzanie tempem i intensywnością lekcji.

Język fiński — ciekawostki

Zastanawiasz się, czy fiński jest trudny do nauki? Być może ta garść ciekawostek pozwoli Ci zadecydować o jego zawiłości.

  • Język fiński nie ma czasu przyszłego.
  • Finowie stawiają na formy bezosobowe, unikając zwrotów wskazujących na płeć.
  • Fiński ma aż 8 samogłosek, a akcent wyrazowy pada zawsze na pierwszą sylabę w słowie.
  • W języku fińskich znajduje się 15 przypadków i 6 typów czasownika.

Co ciekawe, język fiński jest blisko spokrewniony z estońskim, a nieco dalej z węgierskim. Biegłe porozumiewanie się w tym języka może być przydatne nie tylko na terenie Finlandii. Gdzie jeszcze mówi się po fińsku? W Szwecji używany jest przez mniejszość fińską, oficjalnie posługują się nim również mniejszości w Republice Karelii w Rosji, w prowincji Finnmark w Norwegii, a także w Estonii. 

Gramatyka języka fińskiego – nie tak zawiła, jak się wydaje

Wiele osobom rozpoczynającym swoją przygodę z językiem fińskim trudność sprawia przede wszystkim gramatyka. Nic dziwnego – na początku nauki zapamiętanie wszystkich przypadków i opanowanie długich połączeń wyrazowych może być sporym wyzwaniem. Na szczęście im dalej, tym łatwiej. Po pewnym czasie zaczniesz zauważać logiczność zagadnień gramatycznych, a nawet wyczujesz, kiedy należy stosować daną odmianę. Język fiński słynie także z bardzo długich słów. Ich zapamiętanie, a przede wszystkim zrozumienie, pozwala na precyzyjne opisanie danej rzeczy, uczucia czy osoby. 

Znajomość fińskiego podniesie Twoje poczucie własnej wartości, a żaden kolejny, nowy język nie będzie nieosiągalnym wyzwaniem.

Dlaczego warto uczyć się fińskiego?

Fiński to jeden z niewielu języków europejskich, który nie zalicza się do grupy języków indoeuropejskich – należy on do języków ugrofińskich z rodziny uralskiej. Czy jest więc sens uczyć się fińskiego? Istnieje przekonanie, że język ten jest niezwykle trudny do przyswojenia, a jego całkowite opanowanie jest praktycznie niemożliwe. Sprawia to, że tylko niektóre szkoły mają w ofercie kursy językowe z zakresu fińskiego. Z pomocą wykwalifikowanego lektora nauka fińskiego może być nie tylko efektowna, ale też przyjemna. Czy opłaca się znać język fiński? Przedstawiamy kilka powodów!

Możesz znaleźć pracę z językiem fińskim

Znajomość języka angielskiego to właściwie standard nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Biegłe posługiwanie się fińskim będzie więc nieocenionym atutem dla Twojego potencjalnego pracodawcy. Sporo firm fińskich ma swoje oddziały w Polsce, możesz też szukać atrakcyjnych ofert pracy za granicą. Co za tym idzie? Nie tylko lepsze możliwości zawodowe, ale bardzo konkurencyjne stawki, które wynagrodzą Ci trudy związane z nauką z nawiązką. 

Zrozumiesz teksty piosenek

Lubisz fińską muzykę metalową? Znajomość języka pozwoli Ci nie tylko zrozumieć same słowa, ale również poznać przekaz utworu i inspiracje twórców. 

Poznasz kulturę fińską

Finlandia to coraz chętniej wybierany kierunek urlopowy – jeziora, wyspy i lasy to malownicze otoczenie na wakacje. Język jest żywym elementem kultury, dlatego znajomość fińskiego pozwoli Ci na swobodne zwiedzanie wszystkich zakamarków tego magicznego kraju. Posługując się fińskim, możesz również poznać miejscową ludność i doświadczyć ich kultury z bliska. 

Wzbudzisz szacunek wśród ludzi

Chcesz poczuć się wyjątkowo? Postaw na mało znany język obcy, jakim jest fiński. Ta nietypowa umiejętność będzie intrygować nowo poznane osoby, a Ty zyskasz uznanie. 

Potrenujesz umysł i wzmocnisz pewność siebie

Nadal zastanawiasz się, czy warto uczyć się języka fińskiego? Nawet jeśli ta umiejętność nie przyda Ci się w życiu zawodowym lub prywatnym, to nauka pomoże Ci poprawić pamięć i zdolności intelektualne. Znajomość fińskiego podniesie także Twoje poczucie własnej wartości, a żaden kolejny, nowy język nie będzie nieosiągalnym wyzwaniem.

Podsumowanie

Fiński to jeden z najciekawszych języków w Europie, a jego nauka wcale nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Z pewnością wymaga jednak dobrej motywacji, systematyczności oraz uporu w dążeniu do celu. To, ile zajmuje nauka fińskiego zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji, zaangażowania, sposobu przyswajania wiedzy oraz czasu, jaki poświęcisz na poznawanie słówek i gramatyki. Nauka fińskiego może być świetną przygodą i wyzwaniem, które da Ci wiele satysfakcji. To również inwestycja we własny rozwój oraz poszerzanie horyzontów.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*