Gdy Twoje językowe umiejętności przestały się poprawiać – jak wyjść z kryzysu efektywności?

Wielu adeptów języków obcych w pewnym momencie przechodzi kryzys – okres, gdy ogarnia ich przeczucie, że ich umiejętności językowe przestały się poprawiać, a kolejne ćwiczenia nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Co zrobić w takiej sytuacji? Co zmienić, by ponownie wejść na ścieżkę szybkiego, językowego rozwoju?

Gdy Twoje językowe umiejętności przestały się poprawiać – jak wyjść z kryzysu
Problem coraz mniej widocznych postępów dotyka zwłaszcza uczniów na poziomie średnio zaawansowanym

Wbrew temu, co może sądzić wielu uczniów, proces nauki języka obcego wcale nie jest jednostajną krzywą, w ramach której poziom umiejętności wzrasta wprost proporcjonalnie do czasu i wysiłku poświęconego na ich szlifowanie. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń, nasze zaangażowanie, dostosowanie materiałów do naszego poziomu zaawansowania – wszystko to może mieć ogromny wpływ na to, jak efektywna jest nauka języków obcych w naszym wykonaniu.

Problem coraz mniej widocznych postępów dotyka zwłaszcza uczniów na poziomie średnio zaawansowanym, którzy poznali wiele słów i wyrażeń, a także znaczną ilość materiału gramatycznego, ale zastosowanie tych umiejętności w praktyce przychodzi im z trudem. Niemniej jednak, podobne odczucia mogą mieć także uczniowie na poziomie początkującym lub zaawansowanym. Jak się z nimi uporać i ponownie czerpać radość z efektywnej nauki języka obcego?

Krok 1 – Zamień słownictwo pasywne w aktywne

Bez względu na to, jak wiele słów znasz, w codziennych rozmowach korzystasz z ich niewielkiej części. Jest tak zarówno w przypadku języka ojczystego, jak i języków obcych. Te często używane przez nas słowa nazywane są tzw. słownictwem aktywnym. Ich przeciwieństwem są słowa i wyrażenia pasywne – czyli takie, które znamy i rozumiemy, gdy np. słyszymy je w telewizji, bądź widzimy w książce, czy gazecie, ale które nigdy nie przyszłyby nam do głowy podczas zwyczajowej konwersacji. Jeśli zależy Ci na tym, by mówić płynniej w jakimkolwiek języku obcym, koniecznie postaraj się zwiększyć udział słów i wyrażeń aktywnych w Twoim słownictwie. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim, jeśli brakuje Ci słowa, nie szukaj go od razu w słowniku. Spróbuj odszukać w głowie to, czego szukasz, bądź znaleźć odpowiedni zamiennik.

Ważne jest także, by ze swojej mowy wyeliminować wyrazy-zapychacze, których często używamy, gdy nie chce nam się lub nie jesteśmy w stanie znaleźć bardziej adekwatnego słowa. Typowymi przykładami w języku angielskim są np. very (ang. bardzo), thing (ang. rzecz, coś), czy awesome (ang. wspaniały, niesamowity etc). Spróbuj ustalić, czy nadużywasz podobnych słów i sprawdź, czy jesteś w stanie obyć się bez nich.

Krok 2 – Korzystaj z materiałów do czytania, które „zmuszają” do analizy zdań

Jeśli Twoim problemem nie jest mówienie, ale konstruowanie zdań i stosowanie zasad gramatycznych w praktyce, warto ćwiczyć poprzez czytanie materiałów, które niejako „zmuszają” do analizowania każdego zdania, jedno po drugim.

Niezbyt dobrze nadaje się do tego fikcja literacka, która często jest bardzo zajmująca, ale jednocześnie sprawia, że błyskawicznie skaczemy od zdania do zdania. Tego typu materiały przydadzą się do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Z kolei do pracy nad strukturą zdania bardziej przydadzą się np. autobiografie i pamiętniki, a także inne materiały czytane napisane w pierwszej osobie. Łatwo w nich utożsamić się z podmiotem. Więcej czasu spędzimy też na powtarzaniu w głowie lub na głos każdego zdania.

Z kolei jeśli natrafisz na słowo lub wyrażenie, którego nie znasz, pamiętaj, by sprawdzić jego znaczenie w kontekście, by nie stało się dla Ciebie kolejnym słowem pasywnym.

Krok 3 – Zmieniaj repertuar ćwiczeń

Jak mawiał Albert Einstein, szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów. Nie inaczej sprawy mają się z językami obcymi. Jeśli ćwiczenia, jakie wykonujemy, nie przynoszą odpowiednich rezultatów, należy coś zmienić.

Jeśli naszym problemem jest słuchanie, warto zamienić choćby część monotonnych ćwiczeń pisemnych na podcasty. Jeśli mamy problem z mówieniem, słuchajmy i czytajmy dialogi oraz poszukajmy partnera do konwersacji (najlepiej native speakera).

Ważne jest także wybieranie kursów językowych oferujących różnorodne ćwiczenia, które pozwolą na harmonijny rozwój wszystkich istotnych umiejętności językowych. Zapoznaj się z ofertą kursów językowych od ESKK, które zawierają bogaty repertuar ćwiczeń, w tym liczne multimedia oraz materiały internetowe.

Poznawanie języka obcego to piękna, ale niepozbawiona niespodzianek przygoda. Ciągle poszukuj nowych sposobów na zwiększenie efektywności nauki języka, ucz się na błędach i urozmaicaj ćwiczenia. Wtedy na pewno unikniesz językowego kryzysu!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*