Feng shui w architekturze

Feng shui znajduje coraz szersze zastosowanie w budownictwie nie tylko Dalekiego Wschodu, ale i Stanów zjednoczonych oraz Europy. Dlaczego świat architektury zdecydował się podporządkować starej chińskiej sztuce?

Feng shui w architekturze
Zgodnie z klasycznym feng shui, otoczenie budynku wpływa na jego energię i odwrotnie.

Czym jest feng shui?

Feng shui (z chińskiego: wiatr woda) jest nauką o środowisku i formach krajobrazowych jako naturalnych siłach tworzących i przewodzących energię qi. Zgodnie z klasycznym feng shui, otoczenie budynku wpływa na jego energię i odwrotnie – każdy nowy element przestrzeni, zmienia jego energetykę. Wbrew pozorom, feng shui jest sztuką bardzo praktyczną, a zastosowanie jej reguł w nowoczesnej architekturze wynika z dbałości o funkcjonalność, odpowiednie wkomponowanie w krajobraz oraz najlepsze wykorzystanie budynków.

Szklana piramida zgodna z duchem feng shui

Jednym z najbardziej znanych przykładów budowli stworzonych w zgodzie z duchem feng shui jest piramida na dziedzińcu Luwru – dzieło światowej sławy architekta I. M. Peia. Założeniem projektu było „rozpalenie” miejsca, wyzwolenie w nim energii powstałej z połączenia elementów Ognia i Wody, dzięki czemu zarówno obiekt, jak i miejsce miało wzbudzać większe zainteresowanie.

Luwr
Luwr

Podobnie, jak niegdyś wieża Eiffla, piramida w Luwrze, wzbudza wiele kontrowersji. Nie można jednak zaprzeczyć, że stała się rozpoznawalnym symbolem Paryża, przynoszącym miastu liczne korzyści. Piramida spełnia pokładane w projekcie nadzieje. Podupadające muzeum w Luwrze ożyło, a Paryż wzbogacił się o kolejny światowej sławy symbol i atrakcję turystyczną. Praca I. M. Peia stanowiła także przełom w światowym muzealnictwie.

Central Plaza – Hongkong

Liczący 78 pięter Central Plaza, jest najwyższym obecnie budynkiem w Hongkongu. W latach 1992–1996 był także najwyższym budynkiem w Azji, do czasu gdy wybudowano Petronas Towers. Mierzy on ponad 374 metry i jak wszystkie budynki w Hongkongu powstał w zgodzie z zasadami feng shui. Budowla wspaniale komponuje się z panoramą Hongkongu. Wieżowiec w podstawie i na każdym piętrze ma kształt trójkąta. Został on zaprojektowany tak, aby jak najwięcej biur miało widok z okien na zatokę i port.

Hongkong
Honkong

Biurowce także zgodne z chińską tradycją

Biurowiec Jin Mao Mansion o wysokości 420 metrów jest jednym z najwyższych budynków świata. Znajduje się w Szanghaju, a do użytku oddany został 28 sierpnia 1998 roku. Budowla odzwierciedla rozwiązania feng shui, widać w niej również wpływ numerologii. Wiele elementów konstrukcji budynku nawiązuje do cyfry 8, postrzeganej w chińskiej kulturze jako przynoszącej szczęście.

Kualalumpur
Kualalumpur

W mierzących  425 metrów wieżach Petronas Towers, również dostrzec można wpływ numerologii (88 czterometrowych pięter nad ziemią i 4 piętra pod ziemią) i feng shui. Budowle, które symbolizują Smoka i Tygrysa, posiadają nie tylko dobre własności użytkowe, ale oddziałują także korzystnie na otoczenie. Wejście do budynku zgodne jest z formacją fotela (z obu stron jest oskrzydlony, a przed sobą ma dziedziniec). Wkomponowano w nie także baseny z fontannami kumulujące napływające do budynku qi.

Petronas Towers

Mimo że feng shui staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, wielu inwestorów korzystających z usług ekspertów tej dziedziny nie lubi się z tym afiszować. Hotele, centra handlowe czy biura projektuje się częściowo bądź całkowicie w oparciu o zasady feng-shui. Jedną z osób otwarcie przyznających się do wykorzystywania tej sztuki jest Donald Trump, znany z prowadzenia interesów z azjatyckimi kontrahentami.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w bezpłatnym poradniku w dziale Feng shui na e-booki

Komentarze

Martinmub:
17/03/2019, 19:00:14

Hej, to moj pierwszy post na forum - witam wszystkich forumowiczow. Martin :)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*