Grillowanie – jak to się zaczęło

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, a z nim sezon grillowy. Ta forma spędzania wolnego czasu stała się w Polsce bardzo popularna. Wystarczy, że zrobi się cieplej na dworze, a już można wyczuć unoszący się zapach grillowanych potraw.

Grillowanie to popularna forma spędzania czasu w okresie wiosenno-letnim.
Grillowanie to popularna forma spędzania czasu w okresie wiosenno-letnim.

Mało jest osób, które nigdy nie brały udziału w tym „rytuale” :). A czy zastanawialiście się może, skąd wzięło się grillowanie?

Grillowanie - początki historii w starożytnym Rzymie

Historia grillowania tonie w pomroce dziejów, można się jednak domyślać, że pierwsze sposoby opiekania mięsa lub ryb są niemal tak stare, jak opanowanie umiejętności rozniecania ognia. Pierwsze potrawy przygotowywano na rozgrzanych przez ogień kamieniach lub nadziewano na świeże drewno albo kły mamuta i pieczono bezpośrednio nad ogniem. Około 5 tysięcy lat przed naszą erą do pieczenia i gotowania zaczęto stosować powszechnie naczynia gliniane.

Pierwsze udokumentowane wskazówki i receptury dotyczące grillowania zostawili już Rzymianie. Szczególne zasługi na tym polu miał Marek Gawiusz, najbardziej znany pisarz kulinarny w Rzymie (14–37 r. n.e.).

Średniowiecze to czas wielkich, obracanych rożnów, na których pieczono całe sztuki zwierząt w ogromnych piecach. Oczywiście spożywali je przede wszystkim arystokraci, służbie czasami dostawały się resztki.

Grillowanie spopularyzowały morskie wyprawy z czasów wielkich odkryć geograficznych – na statku grill był jedynym sposobem przyrządzania gorących potraw. Podobno sam Kolumb zasmakował w grillowanych rybach i indykach, które podano mu po przybyciu do Nowego Świata. Na Karaibach mięso piekło się na ruszcie skonstruowanym z kości lub gałęzi – takie rusztowanie nazywano „barbacoa”, od czego najprawdopodobniej powstała nazwa „barbecue”.

Wspólne przesiadywanie przy piecu lub kominku i opiekanie mięsa było głównie rozrywką biedoty, która na ten rarytas mogła sobie pozwolić od święta. Często piec albo palenisko w kuchni było też jedynym źródłem ciepła w domu. Dopiero rewolucja społeczna, wiążąca się z rewolucją przemysłową, sprawiła, że uboższe klasy mogły zacząć patrzeć na jedzenie jako formę przyjemności, a jego przygotowanie i wspólne spożywanie przekształcić w rozrywkę.

Współczesne grillowanie to tradycja amerykańska

Grillowanie we współczesnym rozumieniu, czyli z wykorzystaniem do tego celu specjalnego urządzenia, upowszechniło się po II wojnie światowej. Wtedy to amerykańska klasa średnia zaczęła masowo wyjeżdżać poza granice miasta, aby na świeżym powietrzu spędzać czas wolny od pracy. Na początku królowały grille płaskie i nieosłonięte od wiatru.

Wynalazcą tradycyjnego, półkolistego grilla jest George Stephen, spawacz w firmie Weber Brothers Metal Works, który niezadowolony z dostępnych urządzeń, wpadł na pomysł, aby ruszt umieścić w stalowej półkuli z przykrywką oraz przymocować do niego trzy stalowe nogi. Kształt ten bardzo szybko stał się popularny i do dziś przoduje w naszych ogródkach.

Grillowanie jest obecnie dość popularnym sposobem spędzania czasu w ładne, pogodne dni. Różnorodne przepisy i produkty sprawiają, że potrawy z grilla mogą spożywać osoby z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, wegetarianie i weganie.

A kto jeszcze oprócz nas i Amerykanów grilluje? Może wiecie?

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*