Ile słów trzeba znać, by móc mówić płynnie w języku obcym?

Wiele osób uczących się języków obcych próbuje dowiedzieć się, ile słów powinni poznać, by móc się bez przeszkód komunikować. To bez wątpienia ciekawe pytanie, ale odpowiedź na nie jest trudniejsza, niż może Ci się wydawać. W naszym dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego. Poznasz także zastosowanie zasady Pareto w nauce języków obcych.

Ile słów trzeba znać, by móc mówić płynnie w języku obcym
Miło wiedzieć, że tak niewiele dzieli nas od zasobu słownictwa, która umożliwi swobodną komunikację.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś „zapytać” Google, ile właściwie słów trzeba poznać, by móc porozumiewać się w języku obcym? Tysiąc, dwa tysiące, a może trzy tysiące? Nie tak szybko – nie ma tak prostej odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że nie warto go zadawać. Nim jednak przejdziemy do omówienia jego znaczenia, zmierzmy się z jego największymi problemami.

Czym tak naprawdę jest słowo?

Podstawowym problemem z oszacowaniem liczby słów, jakie potrzeba, by płynnie porozumiewać się w danym języku, jest określenie, czym tak naprawdę jest słowo na potrzeby naszych obliczeń. Biorąc za przykład język angielski, czy dog i dogs powinny być traktowane jako dwa odrębne słowa? A jak potraktować czasowniki złożone (phrasal verbs), takie jak set up, set out, czy set forth. Czy jeśli to samo słowo ma wiele różnych znaczeń, należy policzyć ja kilkukrotnie? Takie pytania można mnożyć. W zależności od przyjętej metodologii, może okazać się, że lista niezbędnych i często używanych słów w danym języku liczy tysiąc, dwa, a nawet trzy tysiące pozycji.

Zasada Pareto, czyli maksimum efektywności

Czy mówi Ci coś „zasada Pareto”? To ważne zagadnienie z dziedziny produktywności i ekonomii, którego nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego socjologa Vilfredo Pareto. W doskonały sposób tłumaczy, dlaczego mimo wymienionych wcześniej zagadnień, określenie listy najbardziej popularnych słów w danym języku wcale nie jest niewarte zachodu. Według Zasady Pareto, zwykle ok. 80% wszystkich interesujących nas celów osiąganych jest w ramach pewnych 20% wysiłku, jaki włożyliśmy w ich osiągnięcie. Przekładając to na nasz językowy problem, by zrozumieć ok. 80% wszystkiego, co usłyszysz podczas codziennych konwersacji w obcym języku, wystarczy poznać ok. 20% najpopularniejszych słów. Oczywiście, są to liczby całkowicie szacunkowe. Pokazują jednak, że opanowanie pewnej ograniczonej liczby szczególnie popularnych słów pozwoli Ci na zrozumienie niemal wszystkiego, co słyszymy w typowych konwersacjach. Trzeba jedynie dowiedzieć się, o które słowa chodzi. Tutaj znaleźć możesz listę 1000 najpopularniejszych słów w języku angielskim. Sprawdź, czy żadne z nich nie jest Ci obce. Jeśli z kolei uczysz się innego języka, spróbuj wyszukać podobną listę w Internecie.

Słowa to nie wszystko

Słowa to oczywiście nie wszystko. By móc płynnie się porozumiewać, potrzebne jest także opanowanie zasad gramatyki i ciągła praca nad umiejętnością budowania zdań. Miło jednak wiedzieć, że tak niewiele dzieli nas od zasobu słownictwa, która umożliwi swobodną komunikację.

Kursy językowe od ESKK zaprojektowane zostały, by uczniowie poznali te najpopularniejsze i najczęściej używane słowa w pierwszej kolejności. Dzięki temu szybko są w stanie zbudować podstawową bazę słownictwa, która umożliwi prowadzenie konwersacji. Szybkie postępy motywują ich do dalszej pracy. To między innymi dzięki takiemu praktycznemu podejściu kursy ESKK cieszą się tak dużą popularnością.

Komentarze

Grzegorz AngielskiOnline:
27/03/2018, 15:11:14

Oprócz badań naukowych w tym temacie np. znany polski poliglota Konrad Jerzak przeprowadził eksperyment, który potwierdził, że znajomość 1000 najczęściej używanych angielskich słów (odpowiada za rozumienie angielskiego w ponad 80%. W przypadku innych języków (niemiecki, francuski itd) ten procent jest trochę niższy, ale ciągle oscyluje w granicach wspomnianych w artykule 80%.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*