Jak się osłuchać z językiem? Wyjechać za granicę! To rozwiązanie, o ile jest słuszne i oczywiste, bywa często trudne w realizacji. Czy bez podróży i otaczania się native speakerami można zaznajomić się z brzmieniem języka obcego? I czym tak naprawdę jest owo „osłuchanie”?
Wyjazd za granicę, wbrew pozorom, nie jest jedyną odpowiedzią na to, jak osłuchać się z językiem obcym. Osłuchanie pozwala nam wyłapywać i rozumieć coraz więcej i więcej osobnych dźwięków, jak i całych zdań w języku mówionym. Pomaga w rozpoznawaniu oraz naśladowaniu obcego brzmienia, intonacji, melodii języka, akcentów (więcej na ten temat tu). Gdy otaczamy się np. audycjami radiowymi w obcym języku, eksponujemy się na nowe dźwięki, chwytliwe frazy czy powtarzalne treści. Nie do końca chodzi tu o język obcy funkcjonujący tylko jako tło dla naszych codziennych czynności. Dla lepszej skuteczności postawmy na bardziej świadome, czyli aktywne słuchanie. Mówiąc inaczej - uważne i angażujące. Szybki przykład – czy więcej słów i zwrotów przyswoimy jedynie słuchając piosenek czy podśpiewując sobie ich fragmenty?
Jak osłuchać się z językiem obcym... oglądając
Filmy, seriale, programy w telewizji i na youtubie są dość solidną metodą na osłuchanie, ale wymagają też oglądania lub przynajmniej zerkania w ekran. O tym, dlaczego warto oglądać takie produkcje pisaliśmy w artykule o komediach i kreskówkach. Dlatego tutaj skupimy się na materiałach, które angażują głównie nasze uszy, co pozwala połączyć słuchanie z innymi czynnościami (podróżą, spacerem, domowymi obowiązkami, uprawianiem sportu).
Stare, poczciwe radio
Do niedawna chyba najbardziej oczywisty pomysł na to, jak osłuchać się z językiem obcym. Obecnie, kiedy dostęp do Internetu daje możliwość słuchania stacji radiowych online, mamy ogromny wybór możliwości z całego świata. Pomysł nauki języka z audycji radiowych jest dobry, ale i wymagający. Wiele osób zachęca do słuchania radia BBC i zapoznania się z piękną, wzorową angielszczyzną. Jednak dla osoby początkującej może być ona niezrozumiała i zniechęcająca. Ze względu na wysoki próg wejścia jest to propozycja dla bardziej zaawansowanych.
Podcasty - hit wśród słuchaczy
Prawdziwe odkrycie ostatnich lat. Słuchowiska w odcinkach cechuje duża dostępność, ponieważ tak jak w przypadku radia online, potrzebujemy jedynie dostępu do Internetu. Możemy postawić na podcasty skrojone pod naukę języka i dobrać sobie odpowiedni poziom. Nagrania zazwyczaj mają praktyczną dla słuchacza konstrukcję – jeden odcinek to jedna lekcja. Podcasty włączamy w odpowiednim dla siebie czasie, zatem nie jesteśmy więźniami czasu, jak ma to miejsce w przypadku radiowej ramówki. Choć trzeba przyznać, że coraz więcej audycji radiowych damy już radę odsłuchać również w formie podcastów. Poza nagraniami podcasterów językowych, mamy do wyboru także te skupione wokół jakiegoś tematu – zagadek kryminalnych, podróży, obyczajowości. To już opcja dla bardziej zaawansowanych. Może macie swoje ulubione obcojęzyczne podcasty?
Audiobooki do nauki
Można je podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy audiobooki w obcym języku, które są po prostu wersją książki (powieści, biografii, poradnika itp.) przeznaczoną do biernego słuchania. W zależności od gatunku literackiego, próg wejścia dla odbiorcy będzie mocno zróżnicowany. Do drugiej grupy można zaliczymy audiobooki językowe, czyli kursy do nauki w wersji audio. Format skonstruowany tak, aby słuchacz brał czynny udział w nagraniach, a więc słuchał skoncentrowany, powtarzał za lektorem, trenował wymowę itp. Jest to materiał przeznaczony do aktywnego słuchania. Poziom zaawansowania kursu zwykle jest z góry określony przez wydawcę. Mamy tu pełną dowolność co do tego, kiedy i jak długo ich słuchamy.
Piosenki, czyli jak osłuchać się z językiem śpiewająco
To bardzo przyjemny temat. Muzyką często i chętnie się otaczamy, a dzięki chwytliwej melodii łatwiej podążać za tekstem utworów. Ale uwaga na pułapki – w tekstach piosenek stosowane są różne zabiegi językowe (skróty, przeinaczenia pasujące do rymu, nietypowe środki artystyczne), których nie używa się w codziennej mowie. W jednym z wcześniejszych blogowych wpisów podpowiadamy, jak uczyć się francuskiego z piosenek.
Macie ulubione materiały językowe do słuchania ?
Dodaj komentarz