Jak uczyć się języka? Przegląd metod i możliwości

Początek roku zwykle okres, w którym ochoczo podejmujemy różne zobowiązania. Jednym z częściej wymienianych jest nauka języków obcych. Co zrobić, aby naszą chęć przekuć w sukces, a nie kolejną pustą deklaracją? Jak się uczyć języków obcych, aby się ich nauczyć?

Na kanapie leży dziewczyna w słuchawkach korzystająca z telefonu. W tle okno z roślinami doniczkowymi.
Precyzyjny cel ułatwi podjęcie decyzji, jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza.

Jednym z problemów z noworocznymi postanowieniami, na jakie wskazują psycholodzy, jest to, że zwykle są one niesprecyzowane. Chcemy więcej zarabiać, schudnąć, nauczyć się tego i owego. Ale rzadko zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób sprawdzimy, czy cel został osiągnięty. Jeśli więc planujesz naukę języka obcego, musisz określić, jaki poziom znajomości Cię satysfakcjonuje. Nad czym chcesz pracować? Może to powinna być głównie gramatyka? A może znajomość słownictwa? A może chcesz się bez kompleksów dogadać z innymi na zagranicznych wczasach?

Precyzyjny cel ułatwi podjęcie decyzji, jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza.

Kursy językowe - metoda uniwersalna

Najlepszą metodą nauki języka obcego w są kursy językowe. Dla wielu osób jednak przeszkodą jest wygospodarowanie na nie środków lub czasu, kłopotliwe bywają także dojazdy do szkoły. Na szczęście można to łatwo obejść, decydując się na kurs językowy online.  Sporą ofertę posiada w tym zakresie ESKK: https://eskk.pl/kursy-jezykowe. Na kursach nauka przebiega całościowo, z uwzględnieniem różnych umiejętności językowych. To idealne rozwiązanie dla osób, które planują naukę nowego języka albo zależy im na podniesieniu swoich kompetencji językowych.

Nauka z lektorem - idealna dla wymagających

W przypadku, gdy nauka języka stanowi dla Ciebie duże wyzwanie i brakuje Ci motywacji, pomyśl o zajęciach z doświadczoną w nauczaniu osobą. Spotkania z lektorem wymagają umawiania się na konkretne terminy zajęć, co może pomóc Ci w zmobilizowaniu się do nauki i lepszej organizacji swojego czasu. Możesz wybrać lekcje, które odbywają się face to face z nauczycielem albo za pośrednictwem technologicznych rozwiązań, np. poprzez komunikator internetowy. O konwersacjach z lektorem ESKK na Skypie, przeczytasz tutaj.

Aplikacje do nauki języka dla zabieganych

Języka możesz uczyć się korzystając z telefonu. Popularne aplikacje, jak Busuu, Duolingo czy MultiSłowik, angażują Cię w codzienną naukę w niewielkich dawkach. Dzięki prostej formule zadania wykonywać możesz w tramwaju, kolejce albo czekając na kogoś.  To dobre narzędzie do utrwalania, przeznaczone szczególnie dla osób, które chcą mieć systematyczny kontakt z danym językiem. Dzięki aplikacjom poprawisz swoją znajomość gramatyki i słownictwa.

Nauka w tandemie - czyli zacznij mówić w języku obcym

Jeśli jesteś osobą ciekawą świata, ale blokuje Cię brak umiejętności komunikacji w języku obcym - koniecznie pomyśl o nauce w tandemie. Ta forma jest bardzo skuteczna, dzięki niej poznasz też ciekawych ludzi z całego świata. Jak działa? Poszukaj w mediach społecznościowych grupy lub forum poświęconego nauce w tandemie w danym języku, przejrzyj ogłoszenia i wybierz któreś. Potem wystarczy się umówić na rozmowę przez wybrany komunikator i zacząć. W tandemie chodzi zazwyczaj o wymianę umiejętności - Ty nauczasz czegoś, w czym jesteś dobry, a druga osoba odwdzięcza, podszkalając Ciebie w innej dziedzinie. Dzięki temu języka uczyć może Cię native speaker. Możesz także poszukać osoby, z którą łączy się wspólny cel i uczyć się razem.

Samodzielna nauka z książek - dla szlifujących język

Samouczki, repetytoria oraz książkowe kursy języków obcych to dobre rozwiązanie dla osób bardzo zdeterminowanych lub dobrze znających dany język. Taka nauka wymaga jednak samozaparcia - po całym dniu w szkole lub pracy wiele rzeczy wydaje nam się dużo bardziej kuszących niż podręcznik. Dlaczego warto się przełamać, przeczytasz w artykule Nauka języków a czytanie książek.

Ucząc się samodzielnie musimy także mieć w sobie odrobinę pokory - łatwo błędnie zinterpretować daną zasadę gramatyczną albo nauczyć się błędnej wymowy.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*