W swojej pracy programista wykorzystuje najróżniejsze języki programowania, biblioteki, frameworki, narzędzia i wiele innych technologii. Zarówno te, jak i inne aspekty jego pracy mniej lub bardziej wiążą się z językiem angielskim. Niektórzy pokusiliby się nawet o stwierdzenie, że jest on kluczowy dla kariery. Czy jest tak rzeczywiście? Jak dobrze powinien znać angielski programista?
Nawet jeśli Twoja przygoda z programowaniem zaczęła się niedawno, najprawdopodobniej udało Ci się zauważyć, że język angielski jest w tej branży wszechobecny – słowa kluczowe, nomenklatura związana z popularnymi językami programowania czy większość wysokiej jakości dokumentacji dotyczącej popularnych technologii. Skąd dominacja języka angielskiego w tej dziedzinie?
Świat anglojęzyczny a rozwój programowania
Czy zauważyłeś, że słowa kluczowe w niemal każdym popularnym języku programowania pochodzą z języka angielskiego? A to tylko jeden z wielu faktów świadczących o dominacji angielszczyzny w IT.
Dlaczego tak jest? Przede wszystkim, to właśnie w krajach anglojęzycznych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, narodziła się znaczna część teorii stojącej za rozwojem komputerów i programowania w ogóle. Dodatkowo, język angielski, opierający się na prostym alfabecie łacińskim, zawierający niewielką liczbę znaków, był bardzo praktyczny w kodowaniu znaków na niewielkiej liczbie bitów. To właśnie także w Stanach Zjednoczonych komputery osobiste po raz pierwszy osiągnęły masową popularność.
Programista – zawód bez granic
Prócz oczywistych powiązań angielskiego z rozwojem programowania, trudno przeoczyć fakt, że język ten jest powszechnie używany w skali globalnej. To również ma ogromne znaczenie dla programistów.
Dziś wielu specjalistów IT pracuje dla klientów z zagranicy lub jest częścią międzynarodowych zespołów. Liczne firmy korzystają z outsourcingu, powierzając tworzenie oprogramowania specjalistom z innych krajów. Angielski jest dla tych wszystkich specjalistów drogą skutecznej komunikacji w międzynarodowym środowisku. Właśnie dlatego najlepsze firmy tworzące oprogramowanie wymagają od swoich pracowników angielskiego na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym.
Jak dobrze powinien znać angielski programista?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od specyfiki pracy danego miejsca. W niektórych przypadkach, wystarczy jedynie zdolność czytania, która pozwala na zrozumienie dokumentacji różnych technologii. Czasami konieczna jest też umiejętność rozmawiania z zagranicznymi specjalistami i klientami podczas spotkań online organizowanych z osobami pracującymi zdalnie. Warto wiedzieć także, iż znaczna część najlepszych tutoriali dotyczących nowych technologii jest dostępna tylko w języku angielskim. Nawet gdy wydawane są po polsku w postaci książek, najlepsi programiści sięgają po źródła internetowe, gdyż są po prostu bardziej aktualne.
Czy można sobie poradzić bez angielskiego?
Może nie jest to niemożliwe, ale brak znajomości angielskiego jest dla programisty naprawdę sporym ograniczeniem. Oznacza automatyczną dyskwalifikację w rywalizacji o wiele atrakcyjnych i intratnych propozycji.
Próby radzenia sobie bez angielskiego są też pozbawione sensu dlatego, że język ten nie jest zbyt trudny – osiągnięcie poziomu średnio zaawansowanego, który pozwala na w miarę swobodną komunikację, jest w zasięgu prawie każdego. Zwłaszcza gdy korzysta się z dobrze opracowanych kursów języka angielskiego, które łączą samodzielną naukę, tak bliską i naturalną dla programistów, z możliwością uzyskania pomocy nauczyciela w przypadku trudniejszych zagadnień.
Jeśli interesuje Cię programowanie, zachęcamy więc do pracy nad językiem angielskim. To naprawdę robi dużą różnicę!
Dodaj komentarz