Nauka języka nie tylko z podręcznika

Uczysz się języka obcego? Bez względu na to, na jakim jesteś poziomie, ani w jakim celu się uczysz, nie ograniczaj się do podręcznika! Gdy dobrze się rozejrzysz, znajdziesz wiele innych źródeł wiedzy, które nie tylko pozwolą Ci szybciej czynić postępy, ale także rozszerzą Twoje horyzonty. A najciekawsze jest to, że… wcale nie zostały stworzone do nauki języków. Mowa o autentycznych źródłach języka.

Nauka języka nie tylko z podręcznika
Szukaj języka obcego także w mniej oczywistych miejscach.

Większość z nas zna języki obce przede wszystkim ze szkolnej ławki. W rzeczywistości można mieć z nimi kontakt poprzez programy tv, prasę, muzykę, Internet.

Zdarzyło Ci się odwiedzić kraj, w którym mówi się w języku, którego się uczysz? Jeśli tak, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo może różnić się język, którym mówią native speakerzy od tego, do czego przywykłeś podczas zajęć w szkole. Jest szybszy, pełny nietypowych kontekstów, dialektów, skrótów myślowych i wyrażeń na tyle świeżych, że jeszcze nie zdążyły trafić do szkolnych podręczników. Istnieje wiele powodów, dla których warto bliżej poznać język obcy w takiej właśnie formie. Zacznijmy jednak od nieco bardziej podstawowego pytania.

Gdzie szukać autentycznych źródeł języka?

Nie każdy ma okazję zbyt często, bądź w ogóle bywać w kraju, którego języka na co dzień się uczy. Jednak pewnego dnia możesz zdecydować się tam wyjechać. Byłoby to nieco kłopotliwe, gdyby dopiero wtedy po raz pierwszy przyszło Ci się zetknąć z autentycznym językiem. By tego uniknąć, szukaj go w innych, mniej oczywistych miejscach.

Jeśli chcesz lepiej poznać język obcy, a równocześnie także dowiedzieć się o nim nieco więcej, idealnym źródłem będą lokalne serwisy z aktualnościami. Przykładowo, uczący się języka hiszpańskiego mogą takie materiały znaleźć w hiszpańskiej wersji serwisu CNN.

W oswojeniu się z autentycznym językiem pomogą też obcojęzyczne filmy, książki i piosenki. Jeśli oglądanie filmów w języku obcym  wciąż sprawia Ci zbyt duży problem, możesz wspomóc się napisami. Osłuchanie się z danym językiem to także zdecydowanie nie jest czas stracony. Źródłami autentycznego języka mogą być także inne formy pisane i mówione, np. instrukcje, materiały reklamowe czy strony internetowe związane z interesującymi Cię zagadnieniami, hobby itp.

Zalety autentycznych źródeł języków obcych

Korzystanie z autentycznych materiałów w języku obcym, a więc poznawanie języka takim, jakim jest w pozaszkolnej rzeczywistości, niesie ze sobą mnóstwo korzyści:

  • choć początkowe doświadczenia z takimi materiałami mogą być dość trudne, jest to najszybszy i najlepszy sposób osłuchania się z danym językiem, który z czasem pozwoli na swobodne słuchanie i wykształcenie zdolności wyłapywania znaczenia z kontekstu wypowiedzi,
  • nauka z takich materiałów daje mnóstwo pewności siebie – w końcu w nauce języka nie spotka Cię już nic trudniejszego,
  • ucząc się języka, poszerzasz równocześnie swoją wiedzę na temat historii i kultury danego kraju,
  • doskonale przygotujesz się na wizytę w kraju pełnym native speakerów i unikniesz szoku, jakim jest początkowa styczność z autentycznym językiem, jaka czeka osoby, które uczyły się tylko w szkole.

Czy przekonaliśmy Cię do nauki języka obcego z autentycznych materiałów? Oczywiście, podstawą opanowania języka wciąż jest odpowiednio zaprojektowany kurs językowy. Jednak im bardziej zróżnicujesz źródła nauki, z których korzystasz, tym szybciej poczujesz się pewnie ze swoją wiedzą. Zwłaszcza, że niemal wszystkie źródła, o których wspomnieliśmy w dzisiejszym artykule, są dostępne za darmo i legalnie w Internecie. Nic tylko korzystać!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*