Negocjacje w praktyce

W poprzednim artykule dowiedzieliście się, w jaki sposób Wasza psychika wpływa na przebieg i efekt negocjacji. A jak sam proces wygląda w praktyce?

Negocjacje w praktyce

Tutaj znajdziesz artykuł o podstawach negocjacji.

Praktyczne negocjacje zacznij od planu

Zanim zasiądziesz do negocjacji, KONIECZNIE JE ZAPLANUJ. Pamiętaj – negocjacje niezaplanowane, to negocjacje z góry przegrane. Weź kartkę i odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której nie będziesz przygotowany na jakąś propozycję i zdecydujesz się na coś, czego tak naprawdę nie chcesz.

Skorzystaj z poniższego wzoru:

Negocjacje w praktyce
Negocjacje w praktyce - plan rozmów.

Wybierz miejsce prowadzenia negocjacji

Najlepiej negocjować na gruncie neutralnym bądź u siebie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego podczas negocjowania upewnij się, że siedzisz w wygodnej pozycji i nie będą Ci przeszkadzać czynniki zewnętrzne. Jeśli Twoje krzesło ustawione jest tak, że oślepia Cię słońce (wielu negocjatorów celowo usadza adwersarza w niewygodnej pozycji), nie wahaj się przesunąć bądź poprosić o zmianę miejsca.

Zacznij od drobnych spraw

Przed negocjacjami warto zagaić o czymś neutralnym, co pozwoli nawiązać lepszy kontakt z rozmówcą. Pertraktacje rozpocznij od najmniej istotnych dla Ciebie kwestii, kończąc na tych najważniejszych. Bardzo ważne jest też, by wypowiedź otwierać argumentacją, postulaty pozostawiając na koniec.

Dlaczego jest to takie istotne? Najlepiej omówić to na przykładzie szefa i podwyżki. Twój przełożony chętniej wysłucha tego, co masz do powiedzenia, gdy zaczniesz od przedstawienia swoich atutów i wyjaśniania, dlaczego zasługujesz na podwyżkę, niż wówczas, gdy od progu wypalisz, że chcesz więcej pieniędzy. Szef odruchowo zamknie się na dalszą dyskusję, co może znacznie utrudnić uzyskanie tego, na czym Ci zależy.

Zawsze spisuj ustalenia po negacjach

Pamiętaj, by na koniec rozmowy jeszcze raz powtórzyć wszelkie ustalenia, a jeśli to możliwe – spisać najważniejsze kwestie. Oczywiście negocjacje bywają różne i dotyczą rozmaitych sytuacji. W przypadku ustalania kolejności zmywania naczyń w domu nie musicie spisywać umowy, ale warto zanotować jednoznacznie, kto co zadeklarował. Pozwoli to uniknąć nieporozumień na przyszłość.

Po zakończeniu negocjacji - wyciągnij wnioski

Wyciągaj wnioski i ucz się na błędach. Niech każda taka rozmowa będzie doświadczeniem, z którego zaczerpniesz cenną wiedzę na przyszłość.Więcej przydatnych informacji znajdziesz w bezpłatnym poradniku: „Negocjacje – sposób na dojście do porozumienia” w dziale „Skuteczna komunikacja” na e-booki.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*