Aktywność fizyczna znakomicie wpływa na nasze samopoczucie, poprawiając kondycję, odporność, a także modelując sylwetkę. Do niedawna uważano, że na tym kończy się rola ćwiczeń. Badania dowodzą jednak, że systematyczny ruch usprawnia pracę mózgu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości demencji starczej.
Aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu
Osoby aktywne fizycznie cieszą się lepszą pamięcią i umiejętnością koncentracji. Ruch poprawia bowiem krążenie krwi, a zatem tempo, w jakim do komórek ciała, w tym mózgu, dostarczany jest tlen. Badania wykazały, że 3 miesiące treningu aerobowego (bieg, jazda na rowerze, pływanie) wystarczą, by w mózgu powstały nowe komórki i połączenia między neuronami.
Pojawiają się one między innymi w obszarach odpowiedzialnych za procesy poznawcze, uczenie się, pamięć, podzielność i skupienie uwagi oraz wspomnienia i emocje.
Jak się okazuje, regularne ćwiczenia w korzystny sposób wpływają na naszą kondycję psychiczną, poprawiając samopoczucie i zmniejszając skłonność do stanów depresyjnych. Aktywność fizyczna pozwala „rozładować” emocje i zniwelować negatywne skutki stresu. Dlatego do planu dnia należy wpleść choćby drobne ćwiczenia: szybki spacer, jogging, czy nordic walking.
Wysiłek fizyczny pozwala także naładować “akumulatory”. Więcej o tym, jak gromadzić energię życiową piszemy tutaj.
Efekty aktywności fizycznej widoczne są po pewnym czasie
Miłośnicy ruchu i przechadzek na świeżym powietrzu na pewno nie pożałują na starość. Według doniesień naukowców, systematyczny trening aerobowy zmniejsza podatność na Alzheimera, Parkinsona i inne choroby typowe dla podeszłego wieku. Wynika to z tego, że osoby uprawiające sport posiadają znacznie lepiej rozwiniętą strukturę mózgu, w szczególności płata ciemieniowego, odpowiedzialnego za szybkość przetwarzania informacji.
Ci, którzy nie prowadzili aktywnego trybu życia za młodu, mają szansę wzmocnić swoją kondycję i poprawić pracę mózgu nawet w po 60 roku życia. Udowodniono, że w tym wieku regularny spacer, a zwłaszcza popularny ostatnio nordic walking pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona nawet o 50%.
Ruszaj się dla dobra swojego mózgu
Nasze ciało zostało zaprojektowane do aktywności i ruchu. Siedzący tryb życia oraz stres mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czynniki stresogenne powodują wydzielanie adrenaliny, która dla mózgu jest sygnałem do działania (ucieczki lub walki). We współczesnym świecie ta naturalna reakcja jest często tłumiona, w rezultacie czego nieodreagowany stres kumuluje się, powodując nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest, by już w młodości zadbać o aktywność fizyczną.
Nie musimy być atletami czy mistrzami fitnessu. Wystarczy jogging, siłownia 2-3 razy w tygodniu, czy joga. Ta ostatnia odblokowuje stawy, pozwala pozbyć się bólu pleców, wyrównuje gospodarkę hormonalną, rozluźnia i wzmacnia mięśnie, a dzięki powiązaniu poszczególnych pozycji ćwiczeniowych z regulacja oddechu, uwalnia od stresu i natlenia mózg. Jeśli pracujesz przy biurku, rób sobie 5-minutowe przerwy, w trakcie których pospaceruj i rozciągnij mięśnie karku, pleców, rąk i nóg. Ta prosta metoda pozwala zniwelować skutki długotrwałego siedzenia w tej samej pozycji.
Jak widać efekty aktywności fizycznej dotyczą nie tylko naszego ciała, ale też umysłu. Problemem jednak dla wielu osób jest wdrożenie ćwiczeń w codzienną rutynę. Jeśli do nich należysz, polecamy nasz artykuł o pokonywaniu prokrastynacji.
Komentarze
Dlatego wszyscy powinni miec swiadomosc, ze mozg i cialo to symbioza. Gdy jedno cierpi, od razu widac to takze w ubytkach na drugim. I odwrotnie, gdy jedno czuje sie lepiej, drugie tez :)
Prawda!
Dodaj komentarz