Wykluczenie cyfrowe to zjawisko niemożności skorzystania z technologii cyfrowych wynikające z różnych przyczyn, także ze słabej znajomości tych technologii. Szczególnie często dopada osoby starsze. Postanowiliśmy bliżej sprawdzić, jak wygląda problem wykluczenia cyfrowego w Polsce w kontekście nauki języków obcych.
Wykluczenie cyfrowe w Polsce
W latach 2008-2010 ponad 30% uczących się na kursie ESKK „Windows, Word... Excel, Internet” stanowiły osoby w wieku 50+. W porównaniu z danymi raportu „Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu” to wynik niezły.
Z badań w nim zawartych wynika bowiem, że Polacy powyżej 50 roku życia to osoby w znacznym stopniu wykluczone cyfrowo, a więc niekorzystające z komputerów, a zwłaszcza z Internetu. Bo – chociaż stanowią 42% dorosłych Polaków, wśród użytkowników Internetu stanowią zaledwie 18%.
Przyczyny wykluczenia cyfrowego
Dlaczego tak się dzieje? Jak wynika z raportu osoby po 50-ce nie widzą dla siebie miejsca w cyfrowej przestrzeni, nie potrafią się też po niej poruszać, uważając, że wszystko co związane z nowymi technologiami jest zbyt skomplikowane.
To jedna z głównych barier w korzystaniu z Internetu przez osoby starsze. Barier – mitycznych. W końcu, aby korzystać, wystarczy opanować podstawy. Znaleźć taki kurs, który krok po kroku pokaże, jak zaprzyjaźnić się z komputerem i Internetem. A potem? Nieograniczony dostęp do informacji, możliwość czytania prasy w komputerze (oszczędność), możliwość odnowienia kontaktów z dawnymi znajomymi (portale społecznościowe), czy... bezpłatne rozmowy z rodziną z zagranicy (oszczędność!). Czy naprawdę Internet nie oferuje niczego osobom starszym?
Komentarze
moja mama ciągle siedzi na skype z babcią. Na początku był niezły ubaw :) W każdym razie obie są zachwycone, umawiają na pogaduszki z koleżankami "w sieci" :) Zdecydowanie mają czego szukać w necie!
Dodaj komentarz