Zrób sobie miejsce. Biurko idealne

Odpowiednio zaaranżowane miejsce do nauki i pracy sprzyja zdrowiu, wygodzie i wydajności. Nie zawsze mamy wpływ na jego wygląd w domu czy w biurze, bo wiadomo, że nie wszystkie ograniczenia, czy to przestrzenne, czy to finansowe daje się pokonać. Jednak im więcej poniższych wskazówek uda Ci się wcielić w życie, tym bardziej komfortowa i przyjemna będzie Twoja praca przy biurku.

Prawidłowo zaaranżowane biurko to gwarancja komfortu podczas pracy i nauki.
Prawidłowo zaaranżowane biurko to gwarancja komfortu podczas pracy i nauki.

Zadbaj o odpowiednie ustawienie biurka

Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia grozi zwyrodnieniem stawów, chorobami kręgosłupa, sztywnością mięśni, problemami ze wzrokiem, bólem głowy, przemęczeniem oraz innymi dolegliwościami. Dlatego ustawienie biurka i krzesła zapewniające wygodne i stabilne ułożenie ciała, a także odpowiedni dostęp do światła dziennego to podstawa przy planowaniu miejsca pracy.

Niewskazane jest siedzenie tyłem do okna (taka pozycja ogranicza światło) lub tyłem do drzwi. Wygodne biurko ma około 80-90 cm szerokości i około półtora metra długości. Jego wysokość powinna być dostosowana do Twojego wzrostu. Dobre krzesło umożliwia regulację wysokości podparcia i siedziska, posiada też podłokietniki. Co ważne, gdy siedzisz, nogi muszą swobodnie spoczywać na podłodze. Jeżeli nie jest to możliwe, używaj podnóżka.

Jeśli jesteś praworęczny, ustaw lampkę po lewej stronie biurka. Analogicznie, osoby leworęczne powinny ją mieć po prawej stronie. Korzystając z monitora pamiętaj o ustawieniu go bokiem do okna, w odległości minimum 40 cm od twarzy, najlepiej pod lekkim kątem. Kable, które znajdują się przy biurku nie mogą ograniczać swobodnego ruchu, być napięte ani splątane.

Idealne biurko to biurko uporządkowane

 Na początek ustal główne zadania biurka – czy przestrzeń robocza ma służyć tylko do pracy przy komputerze, czy też do innych czynności, np. projektowania, rysowania, rękodzieła. Następnie sklasyfikuj przedmioty według częstotliwości ich użycia i na widoku zostaw tylko te, których faktycznie potrzebujesz na co dzień. Pozostałe, z których korzystasz okazyjnie, schowaj.

Przechowywanie to prawdziwe pole do popisu dla Twojej pomysłowości. Przydatne mogą być nie tylko szuflady i kontenerki, ale nawet wiklinowe kosze czy kartony po butach. Możesz je opisać, by w razie potrzeby łatwiej zidentyfikować zawartość. Drobiazgi trzymaj w słoiczkach, puszkach po herbacie, formach na muffiny… Tu ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Jeśli biurko stoi blisko ściany lub posiada wolny bok, pomyśl o zagospodarowaniu także tej przestrzeni. To może być idealne miejsce na korkową lub magnetyczną tablicę albo podwieszane organizery i półki. Zostaw odrobinę miejsca na blacie na bieżące notatki, karteczki memo, aktualne zaproszenia. Inne papiery sortuj od razu. Nie twórz stosów.

Idealny kąt do nauki - czyli taki, który lubisz

Nadaj miejscu indywidualny charakter. Nie podążaj ślepo za trendami. Wybieraj to, co lubisz. Jesteś minimalistą? Nie będziesz się dobrze czuć przy sekretarzyku w stylu shabby chic. Kochasz żywe kolory? Stonowany gabinetowy klimat nie jest dla Ciebie. Jeśli nie masz wpływu na wygląd biurka, wyraź się za pomocą kilku drobiazgów, dzięki czemu oswoisz sobie to miejsce. Znajdź stałe miejsce na kubek, jeśli lubisz pić kawę podczas pracy.

Postaw na blacie fotografię bliskiej osoby albo pamiątkę z wakacji, jeżeli chcesz mieć w pobliżu jakiś osobisty przedmiot. Nie przesadzaj jednak z liczbą drobiazgów na biurku – to ma być akcent, nie cała kolekcja bibelotów. Jeśli jesteś wzrokowcem, przeczytaj ten artykuł i zadbaj o estetyczne pomoce naukowe w zasięgu wzroku.

Otaczaj się kolorami, które lubisz i które sprzyjają działaniu. Pamiętaj, że energetyczny pomarańcz wspiera kreatywność, zieleń pobudzają myślenie, a kojący niebieski sprawdzi się przy pracy wymagającej dużego skupienia. Biel nie musi być surowa i sterylna, w połączeniu z dużą ilością światła zapewni Ci przyjazną, jasną przestrzeń do działania. Żółty i czerwony ogranicz raczej do detali – barwy te choć stymulujące, działają na krótką metę. Szybko wywołują przytłoczenie i zmęczenie.

Podsumowując: prawidłowo dobrane biurko to gwarancja fizycznego i umysłowego komfortu podczas pracy i nauki. W pierwszej kolejności zwracaj uwagę na zachowanie odpowiedniej pozycji siedzącej, zdrowie jest przecież najważniejsze. Zadbaj o dobrą organizację i porządek przedmiotów na biurku. Nie zapominaj, by nadać całości własnego charakteru. To sprawi, że będziesz czuć się naprawdę jak u siebie. Dzięki temu zaaranżujesz sobie wygodne, przyjazne i twórcze miejsce do nauki i pracy, które pomoże ci czerpać radość z nauki.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*