Noworoczne postanowienia - co roku układa je niemal każdy z nas. Równocześnie, niewielu zdoła dotrzymać tych złożonych przed samym sobą obietnic. Dlaczego tak jest? Czy oznacza to, że wybieranie nauki języka obcego jako postanowienia noworocznego nie jest dobrym pomysłem?
Dlaczego składamy postanowienia noworoczne?Przełom roku sprzyja refleksji.
Zastanawiamy się, co udało nam się w poprzednim roku, a czego nie zdążyliśmy zrealizować. Myślimy o przyszłości i szukamy sposobów na to, aby ją polepszyć, zmienić, jakoś na nią wpłynąć. Obiecujemy sobie, że od Nowego Roku zaczniemy więcej ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, unikać słodyczy. Bardzo często decydujemy się też wreszcie zadbać o swoje wykształcenie i rozwój zawodowy. Ile z tych postanowień udaje się nam zrealizować? Dlaczego dzieje się tak, że w pierwszych dniach roku jesteśmy pełni zapału, a po jakimś czasie zaczyna nam go brakować?
Noworoczne postanowienia to cele
Tradycja robienia noworocznych postanowień to świetny sposób na wyznaczanie sobie celów na najbliższy rok. Oczywiście, jeśli podejdziemy do tego z odpowiednim nastawieniem. Nie mają sensu długie listy noworocznych obietnic. Niestety na ogół jest tak, że im dłuższa lista postanowień, tym mniejsza szansa na realizację któregokolwiek z nich. Dlatego dokładnie zastanów się, co chcesz naprawdę osiągnąć w tym roku. Nauczyć się angielskiego? Opanować zasady aranżacji wnętrz? Zadbać o ciało i duszę? Wybierz jeden, najważniejszy punkt z listy. Skup się na realizacji właśnie tego, najistotniejszego dla Ciebie postanowienia. Spróbuj go sobie zwizualizować.Teraz powinieneś sprawdzić, czy Twój cel jest w ogóle osiągalny. Najprościej to zweryfikować, stosując prostą formułę SMART (ang. sprytny, bystry, mądry). Zgodnie z nią cele muszą być:
Specific – określone
Measurable – mierzalne
Achievable – możliwe do osiągnięcia
Relevant – istotne
Timed – określone w czasie
Oczywiście wszystko, co sobie założyłeś, osiągniesz tylko pod warunkiem, że będziesz mieć odpowiednią motywację w dążeniu do celu.
Motywacja – bez niej nie osiągniesz swojego celu
Motywacja to niezbędny warunek sukcesu. Już samo podjęcie działania dowodzi, że jesteś zmotywowany. A jednak ta początkowa fala motywacji, często bardzo silna, w większości wypadków staje się słomianym zapałem. Jednym z najistotniejszych czynników ułatwiających osiągnięcie celu jest zatem zmiana chwilowego zapału w trwałą motywację, np. do nauki.
W większości wypadków motywują nas czynniki zewnętrzne, czyli po prostu nagrody i kary. Ich rola jest jednak często przeceniana, zwłaszcza jeśli za cel wyznaczyliśmy sobie naukę. Motywują nas one bowiem tylko częściowo, a jeśli przypisujemy im zbyt duże znaczenie, cała nauka sprowadza się w zasadzie do zdobywania nagród lub unikania kar, nie zaś do pogłębiania wiedzy. O wiele lepsze efekty przynoszą wewnętrzne czynniki motywujące, czyli np. ciekawość tematyki, chęć poszerzenia horyzontów itp. Jeśli zatem realizujesz noworoczne postanowienie – uczysz się na kursie z dziedziny, która Cię interesuje – masz większe szanse na osiągnięcie celu niż wówczas, gdybyś miał przebrnąć przez kurs tylko dla pochwał nauczyciela. :)
Nauka w ESKK to gwarancja zrealizowania językowego postanowienia noworocznego
Jeśli Twoje noworoczne postanowienia są związane z nauką, metoda edukacyjna ESKK ułatwi Ci osiągnięcie tego, co sobie zaplanowałeś. Twój cel jest bowiem:
- określony (specyfic) – postanawiasz zdobyć wiedzę z danej dziedziny na wybranym kursie ESKK;
- możliwy do zmierzenia, konkretny (measurable) – sam kurs ESKK jest wartością mierzalną, a materiały obejmują konkretną liczbę pakietów;
- możliwy do osiągnięcia (achievable) – po pierwsze potwierdzeniem tej tezy jest duża grupa absolwentów kursów ESKK. Poza tym materiały – opracowane z myślą o osobach uczących się samodzielnie – są tak skonstruowane, byś – ucząc się średnio kwadrans dziennie, mógł w ciągu miesiąca opanować materiał. Zatem niezależnie od tego, jaką ilością wolnego czasu dysponujesz, jesteś w stanie przyswoić sobie wiadomości bez konieczności odrywania się od codziennych obowiązków czy rezygnowania z przyjemności.
- ważny (relevant) – na wstępie zastanawiałeś się przecież, jaki jest Twój cel. Zapisałeś się na kurs ESKK, a zatem Twój cel jest dla Ciebie ważny – podjąłeś kroki, aby go realizować.
- określony w czasie (timed) – zapisując się na kurs ESKK, możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa określić termin jego ukończenia, a zatem termin osiągnięcia wytyczonego sobie celu.
Motywacja do nauki języka obcego na kursie ESKK
Rozłożenie nauki w czasie to – mówiąc bardziej fachowo – odpowiedni system nauki. Dzięki podziałowi materiału na mniejsze części łatwiej przyswajasz sobie poruszane w kursie wiadomości, nie męczysz się i nie nużysz, a zatem uzyskujesz lepsze efekty. W każdej lekcji masz wyznaczone cząstkowe cele, które osiągniesz po przerobieniu materiału. Na każdym etapie nauki wiesz, do czego dążysz, co chcesz osiągnąć. Możesz też na bieżąco kontrolować swoje postępy. To wzmacnia Twoją motywację i pozytywne nastawienie do dalszej nauki.
Udowodniono, że więcej informacji np. na tematy historyczne można wynieść z książki historycznej niż z podręcznika. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Otóż lepiej i efektywniej przyswajamy sobie materiał ciekawy. Oczywiste jest więc, że tylko interesujące treści motywują do pogłębiania wiedzy. Dlatego lekcje kursów ESKK są ciekawie opracowane, posiadają różnorodną szatę graficzną, zawierają wiele interesujących przykładów. Nauczyciel-narrator zwraca się do Ciebie bezpośrednio, prowadzi Cię przez kolejne tematy, podsumowuje efekty Twojej nauki i zapowiada przejście do następnego zagadnienia. Jesteś więc cały czas aktywny: rozwiązujesz zadania, analizujesz przykłady, przypominasz sobie wcześniej omawiane tematy. Nie nudzisz się, a Twoja motywacja jest utrzymana na wysokim poziomie.
Dlatego właśnie, jeśli wybrałeś kurs ESKK jako sposób na realizację swojego noworocznego postanowienia, masz niemal pewność, że uda Ci się osiągnąć to, co sobie zaplanowałeś. I tego życzymy Ci z całego serca. Powodzenia!
Dodaj komentarz