Europa na językach – język FRANCUSKI

Jedni uważają go za język sztuki, kultury i dyplomacji, inni za język miłości, jeszcze inni są zdania, że po prostu nie można się bez niego obyć. Francuski to jeden z najpopularniejszych języków na świecie, tradycyjnie wręcz uznawany za jeden z najważniejszych. Dla wielu zaskakujące może się jednak okazać, że wcale a wcale nie jest w odwrocie. To właśnie dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, warto rozpocząć naukę języka francuskiego.

Croissanty są jednym z symboli Francji.
Croissanty są jednym z symboli Francji.

Czy spotkaliście się kiedyś z terminem frankofonia? To nic innego jak wspólnota ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Wiele wskazuje na to, że to szacowne i już bardzo liczne grono będzie w najbliższych dekadach się ciągle powiększać – i to nie tylko z przyczyn demograficznych. Nim jednak przejdziemy do przyszłości i niewątpliwych zalet znajomości języka francuskiego, wróćmy na moment do jego początków.

Historia francuskiego: łacińskie korzenie i lingua franca

Francuski należy do rodziny języków romańskich, które swoje korzenie mają w łacinie pospolitej – odmianie łaciny, którą posługiwała się zdecydowana większość mieszkańców Imperium Rzymskiego. Wraz z upływem czasu, francuski zyskiwał na popularności. Za sprawą takich artystów jak Molier stał się jednym z najważniejszych języków sztuki. 

W XVII wieku osiągnął dominującą pozycję w dyplomacji i szeroko rozumianych stosunkach międzynarodowych, wyrastając na ówczesny lingua franca. Właśnie tym mianem do dziś określa się języki, które osiągnęły tak dużą popularność, że stały się uniwersalnym sposobem komunikacji między różnojęzycznymi grupami ludzi.

W kolejnych wiekach, m.in. wraz popularyzacją języka angielskiego, niezmącony dotąd niczym trend wzrostu popularności francuskiego tymczasowo przygasł. Symbolem tego obrotu spraw stało się podpisanie Traktatu Wersalskiego w roku 1919. Dokument ten spisano nie tylko po francusku, ale także w języku angielskim, co wcześniej wcale nie było w zwyczaju.

Francuski w natarciu

Dziś francuski jest oficjalnym językiem w 29 krajach. Większość z nich należy do wspomnianej wcześniej frankofonii.

Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, obecnie francuski po raz kolejny bije rekordy popularności. To m.in. zasługa krajów Afryki, w których francuski jest wiodącym językiem. Dziś francuskim włada ok. 275 milionów ludzi, z których ok. 50% znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej lub Północnej. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii szacuje, że roku 2050 liczba ta wzrośnie nawet do 700 milionów!

Nauczanie francuskiego w Polsce

A jak wygląda popularność języka francuskiego w Polsce? Według danych zebranych przez ESKK, zainteresowanie francuskim utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W rankingach opracowanych w latach 2002, 2007 i 2012 plasował się kolejno na miejscu piątym (dwukrotnie) i szóstym. Francuski należy do najczęściej oferowanych i wybieranych języków w szkołach średnich i na uczelniach. Jego znajomość deklaruje jednak ledwie kilka procent Polaków.

Dlaczego warto wybrać francuski?

Jeśli rozważacie nauką francuskiego, ale nie jesteście pewni, czy jest to opłacalna inwestycja, możecie ze spokojem rozpoczynać waszą przygodę z tym językiem. Francuski należy do najbardziej pożądanych język w wielu branżach. W roku 2011 Bloomberg umieścił go na trzecim miejscu w rankingu języków najbardziej przydatnych w biznesie. Jako że liczba posługujących się nim osób ciągle się zwiększa, w kolejnych dekadach będzie pod tym względem jeszcze lepiej.

Dodatkowo, język francuski jest stosunkowo prosty dla osób, które wcześniej uczyły się języka angielskiego. Zainwestowany czas na pewno okaże się więc dla takich osób nie tylko pożyteczny, ale też niezmiernie efektywny. Oczywiście, nie należy też zapominać o tym, jak piękny jest to język. Warto także rozważyć zdobycie certyfikatu z francuskiego.

Gotowi? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów języka francuskiego!

Źródła:

Jakie języki wybierają Polacy?

C'est impossible! French set to be the world's most commonly spoken language by 2050

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*