Jak zmotywować się do nauki języka?

Chcesz poznać nowy język i zastanawiasz się, jak zmotywować się do nauki? Często mówi się, że motywacja jest kluczem do sukcesu. Być może wydaje Ci się, że nie jest to trudne zadanie – wystarczy wyznaczyć sobie cel i krok po kroku go realizować. Niestety, początkowa motywacja do nauki z czasem może słabnąć, a co za tym idzie powodować rezygnację. To właśnie brak umotywowania swoich postanowień jest głównym powodem, dla którego rzuca się naukę języka. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zmotywować się do nauki języka obcego i nie wypalić się już po pierwszych tygodniach. Podpowiadamy jakie triki są pomocne i na co uważać podczas stawiania sobie nowych celów. 

Motywacja do nauki języka
Sposoby motywacji do nauki nie muszą być skomplikowane i zawiłe!

Jak się zmotywować do nauki?

Dla wielu osób jednym z najbardziej demotywujących czynników jest brak natychmiastowych rezultatów. Najczęściej jest to związane ze zbyt ambitnym celem, który jest po prostu trudny do zrealizowania. Codzienne obowiązki szybko weryfikują tego typu plany i prowadzą do wypalenia. Jak więc zachować samodyscyplinę, jednocześnie nie ulegając prokrastynacji? Przede wszystkim postaw przed sobą realny cel, który faktycznie jest dla Ciebie osiągalny. Aby to zrobić, musisz nieco krytycznie przeanalizować swój styl życia, ilość obowiązków oraz potencjalne blokady, które mogą stanowić przeszkodę. W całym procesie pomocne mogą okazać się konkretne sposoby organizacji czasu oraz przestrzeni do nauki. 

Planuj swoją naukę i stawiaj sobie cele

Brak Ci motywacji do nauki? Zaopatrz się w przejrzysty kalendarz i zacznij planowanie! Nie musisz szczegółowo opisywać celów na każdy dzień, ale warto zaznaczyć ile czasu chcesz przeznaczyć na naukę w skali tygodnia. Staraj się patrzeć realistycznie i zacznij od krótszych oraz przyjemniejszych sesji. Z czasem oczywiście zwiększaj czas nauki, jej intensywność oraz poziom trudności. Szukaj optymalnych rozwiązań i nie zniechęcaj się, jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli.

Pamiętaj: aby osiągnąć postawione cele, niezbędna jest systematyczna i regularna nauka. Zaplanuj sobie przynajmniej 20 minut dziennie na zapoznanie się z materiałem. Pamiętaj także o tym, żeby co jakiś czas odświeżać sobie poznane już słówka, zasady gramatyczne czy rozdziały tematyczne. W ten sposób Twoja wiedza będzie ugruntowana, co wpłynie na poczucie pewności Twoich umiejętności oraz zmniejszy blokadę przed rozmową w danym języku.

Określ dni i godziny nauki

Samo skonstruowanie planu działania to za mało – warto określić konkretne dni oraz czas, w którym będziesz oddawać się nauce. Lepiej funkcjonujesz o poranku? A może jesteś nocnym markiem? Ustal, na jakie godziny przypada Twoja najwyższa wydajność, a następnie zaplanuj w tym czasie przynajmniej chwilę na naukę. W ten sposób poznawanie języka obcego będzie łatwiejsze i bardziej intuicyjne, dzięki czemu unikniesz wypalenia.

Nagradzaj się za drobne osiągnięcia

Nadal zastanawiasz się, jak mieć motywację do nauki języka obcego? Dobrym pomysłem jest wprowadzenie systemu nagród. Dla każdej osoby może on wyglądać inaczej: słodka przekąska po skończonej lekcji, drobny upominek dla samego siebie czy chwila spędzona z ulubioną grą komputerową.

Do pracy nad znajomością nowego języka obcego może zmotywować Cię także opcja z wrzucaniem złotówki do skarbonki po opanowaniu danego materiału. W ten sposób po pewnym czasie przekonasz się, że Twoja praca przynosi prawdziwe efekty. Wydaj uzbierane pieniądze na małą przyjemność, która będzie nagrodą od Ciebie dla Ciebie. 

Używaj mapy myśli

To, jak się zmobilizować do nauki, jest kwestią, która spędza sen z powiek wielu osobom zaczynającym przygodę z nowym językiem. Jeśli nadal szukasz metody, która odpowie na Twoje potrzeby, to wypróbuj mapę myśli. To świetne rozwiązanie dla osób, które myślą obrazkami i silnie reagują na wizualną warstwę. Zacznij od jednego słowa-klucza na środku i połącz je strzałkami z logicznymi skojarzeniami. To pomoże Ci w lepszym przyswajaniu wiedzy i rozumieniu danego zagadnienia. Samodzielnie rozrysowana mapa myśli może być też świetną zabawą i stanowić urozmaicenie tradycyjnych metod nauki.

Przypomnienia i budziki

Sposoby motywacji do nauki nie muszą być skomplikowane i zawiłe! Jeśli masz problem z oderwaniem się od kanapy, to wykorzystaj budzik w telefonie. Nie szukaj wymówek – dźwięk będzie sygnałem, że czas otworzyć podręcznik. Odłożenie telefonu czy wyłączenie telewizora może nie być łatwe, szczególnie na początku. Ale raz wypracowany system pomoże Ci lepiej organizować Twój czas i poprawi Twoją wydajność.

Jak jeszcze można zmotywować się do nauki w domu? Brak fizycznej obecności nauczyciela i z góry narzuconej dyscypliny może prowadzić do wiecznego odwlekania zadań. Warto więc skorzystać z przypomnień np. w kalendarzu w telefonie. Dzięki temu w codziennym pośpiechu nie zapomnisz o zaplanowanej nauce. 

Połącz kilka technik nauki

Co motywuje do nauki? Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. To, co doskonale sprawdzi się u jednej osoby, może zupełnie nie zadziałać w przypadku kogoś innego. Dlatego właśnie skuteczna motywacja do nauki języka może być wynikiem połączenia różnych technik. Jeśli zależy Ci na szybkim poznaniu danego języka, postaraj się otoczyć nim nawet wtedy, kiedy nie studiujesz podręcznika. Pomogą Ci w tym filmy, podcasty, utwory muzyczne czy audiobooki w obcym języku. Osłuchasz się z wymową i akcentem, a także poznasz mniej oficjalne zwroty. Postaraj się wprowadzić do swojej codzienności nie tylko intensywne zakuwanie gramatyki, ale także przyjemności związane z nauką. W ten sposób nie wypalisz się po pierwszym tygodniu. 

Uwierz w swoje możliwości

Wiara w siebie może okazać się kluczowa w spełnieniu postanowień. Jeśli nie wierzysz, że uda Ci się osiągnąć cel, to taka blokada skutecznie odciągnie Cię od systematycznej pracy. Samo snucie planów i marzeń związanych ze znajomością nowego języka czasem nie wystarczy. Warto więc przeanalizować skąd bierze się brak pewności co do swoich sił i zasobów. Następnie zastanów się nad rozwiązaniem, które pomoże Ci uporać się z problemem.

Jeśli masz problem z utrzymaniem dyscypliny, to być może pomogą Ci internetowe kursy językowe w grupie kilku osób. Wzajemne motywowanie się, dzielenie osiągnięciami lub problemami może wesprzeć Cię w dalszej nauce. Dla indywidualistów dobrym rozwiązaniem są natomiast kursy online, które pozwalają na samodzielne zarządzanie czasem i nie wymagają czasochłonnych dojazdów. 

Dlaczego chcesz uczyć się języka?

Sposobów na utrzymanie motywacji jest mnóstwo. Najważniejszym krokiem jest jednak znalezienie celu w sobie i przemyślenie tego, dlaczego właściwie chcesz poznać dany język. Wewnętrzna motywacja będzie dla Ciebie przypomnieniem w chwilach zwątpienia, a od jej mocy może zależeć dalsza chęć do nauki. Aby przejść przez długotrwały i nierzadko żmudny proces nauki, musisz mieć pewność, że cel jest tego wart. 

Zastanów się, jakie korzyści niesie ze sobą znajomość nowego języka. Być może będą to lepsze perspektywy w pracy, możliwość wyjazdu na zagraniczne studia, a może chęć porozmawiania z lokalnymi mieszkańcami danego kraju podczas wakacyjnej podróży. Solidne fundamenty są niezbędne w osiągnięciu założonego celu i pomagają w motywowaniu do nauki. 

Podsumowanie

Umiejętność komunikowania się w języku obcym pozwala na spełnianie swoich marzeń i celów życiowych. Wiesz już, że motywacja do samodzielnej nauki w domu może utrzymać się przez długi czas. Wymaga to jednak porządnego planowania oraz wykorzystania różnych metod nauki. Sposoby na motywację do nauki mogą się od siebie różnić, najważniejsza jest jednak ich skuteczność. Jeśli któraś z powyższych metod przypadła Ci do gustu, to nie czekaj – przetestuj ją w praktyce! Jest duża szansa, że okaże się pomocna. 

Szukasz miejsca, w którym podejmiesz naukę nowego języka? W ESKK proponujemy najbogatszą ofertę kursów o różnym stopniu zaawansowania. Interesuje Cię nauka języka angielskiego lub nauka języka niemieckiego? A może fascynuje Cię wschodnia kultura i marzy Ci się nauka języka arabskiego, nauka języka chińskiego czy też nauka języka japońskiego? Bez względu na Twoje zainteresowania, kursy internetowa to wygodny sposób na zdobywanie wiedzy. Pamiętaj o solidnej motywacji, używaj narzędzi pomocniczych i uwierz w swoje możliwości, a osiągniesz założony cel. 

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*