Nauka języka obcego – w grupie czy samodzielnie?

Wiele osób, zaczynających naukę języka obcego, zadaje sobie pytanie, co jest bardziej efektywne: uczenie się z grupą na kursie czy samodzielne lekcje? Odpowiedź jednak nie jest taka prosta, zależy w dużej mierze od preferencji danego ucznia. Są osoby, które najlepsze efekty mają przy nauce w samotności, dla innych grupa stanowi źródło motywacji i inspiracji.

Dwie kobiety przy biurku pokazują kciuki uniesione ku górze.
Każda osoba ma nieco inne preferencje odnośnie warunków, w których jej się najlepiej uczy.

W dalszej części artykułu przedstawimy korzyści płynące z obu sposobów oraz podpowiemy, dla kogo która metoda będzie lepsza. Jeśli ciekawi Cię ten temat - zachęcamy do lektury.

Korzyści płynące z samodzielnej nauki języków obcych

Mniej rozproszeń

Samodzielna nauka sprzyja skupieniu. Nie trzeba się martwić, że kolejne zajęcia na kursie zmienią się w dyskusje o najlepszej restauracji w mieście albo nauczyciel zada jakąś pracę i spędzi większość czasu przeglądając swój telefon. Dzięki samokształceniu uczniowie mogą w 100% skoncentrować się na tym, czego chcą się nauczyć. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób o obniżonej uwadze lub ceniących sobie ciszę i spokój.

Kontrola nad środowiskiem nauki

Każda osoba ma nieco inne preferencje odnośnie warunków, w których jej się najlepiej uczy. Niektórzy lubią powtarzać informacje na głos, inni wolą pisać, a jeszcze inni uwielbiają uczyć się w ruchu, gdy wokół nich są inni ludzie. Samodzielna nauka pozwala na kontrolowanie otoczenia: możesz się przecież uczyć zarówno w zaciszu własnego mieszkania, jak i w parku, kawiarni albo autobusie. Możesz uczyć się języka nawet grając w gry komputerowe.

Kontrola harmonogramu

Niektórzy ludzie lepiej uczą się w nocy, inni pracują lepiej w ciągu dnia. Kiedy uczysz się samodzielnie, możesz zaplanować plan nauki, który będzie dla Ciebie najlepszy, i robić przerwy, kiedy Ci się podoba. Kursy językowe mają najczęściej sztywny harmonogram. Często trudno się do niego dopasować osobom bardzo zajętym lub ze zmiennym grafikiem. W przypadku samodzielnej nauki możesz lekcje pogodzić z innymi czynnościami: dojazdem do pracy, sprzątaniem domu, ćwiczeniami na siłowni itp. W ten sposób możesz się uczyć języka obcego nawet, jeśli teoretycznie nie masz na to czasu.

Chcesz uczyć się samodzielnie, ale boisz się, że zabraknie Ci motywacji? Sprawdź naszą ofertę kursów językowych. Oprócz ciekawego zestawu materiałów do nauki w domu możesz także liczyć na opiekę nauczyciela, który będzie kontrolował Twoje postępy.

Korzyści nauki języka obcego w grupie

Szybszy feedback odnośnie osiąganych postępów

Prawdziwym sprawdzianem, czy faktycznie dobrze rozumiesz obcojęzyczne terminy, jest to, czy jesteś w stanie wyjaśnić to komuś innemu. Uczenie się w grupie kursowej daje możliwość lepszego zrozumienia tematu poprzez przedyskutowanie go z kimś innym. Łatwiej zauważyć Ci braki lub niedociągnięcia, szybciej diagnozujesz obszary do poprawy. Masz grupę, z którą możesz porównać swoje osiągnięcia i podjąć decyzję o ewentualnym, dodatkowym wysiłku.

Pomaga wyjaśnić wszelkie wątpliwości

Nauka w grupie pomaga lepiej przyswajać pewne koncepcje oraz zasady gramatyczne. W przypadku samodzielnej nauki musisz sam poszukać źródła, które Ci je przystępnie wyjaśni. W przypadku kursu - zawsze możesz zapytać nauczyciela lub innych kursantów. Jeśli zinterpretujesz coś błędnie - grupa prawdopodobnie to wyłapie i Ci to wskaże.

Grupa motywuje do nauki

Opinia innych ludzi często motywuje do dodatkowego wysiłku. Jeśli brakuje Ci powodów, dla których chcesz się uczyć języka sam dla siebie, to być może presja grupy sprawi, że staniesz się bardziej zdyscyplinowany, zmotywowany i znajdziesz w sobie zapał do nauki. Nikt z nas nie chce nosić łatki osoby mało zdolnej lub leniwej. Zachęcamy także do przeczytania poradnika, jak polubić naukę języków. To naprawdę ciekawe zajęcie i warto znaleźć więcej inspiracji, niż tylko strach przed krzywym spojrzeniem nauczyciela.

Kiedy najlepiej uczyć się języka obcego samodzielnie?

Samodzielną naukę najlepiej podjąć, gdy pojawiają się następujące trudności:

 • dojazd na kurs zabiera za dużo czasu lub godziny, w których się odbywa, kolidują z innymi obowiązkami,
 • towarzystwo innych ludzi Cię rozprasza,
 • jesteś bardzo towarzyską osobą i kurs to tylko pretekst do ploteczek i spotkania znajomych,
 • masz specyficzny plan nauki, obejmujący konkretne zagadnienia (np chcesz się nauczyć angielskiego słowniczka wędkarskiego),
 • program kursu jest dla Ciebie mało ambitny i się nudzisz,
 • jesteś osobą zdyscyplinowaną i lubisz się uczyć.

Kiedy lepiej uczyć się języka obcego w grupie?

A kiedy wybór nauki w grupie lub tandemie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem?

 • Twoim priorytetem jest nauczenie się płynnego mówienia,
 • potrzebujesz zewnętrznej motywacji, 
 • boisz się, że przez samodzielną naukę przyswoisz sobie nieprawidłowe formy gramatyczne,
 • lubisz ustalone godziny nauki, a jednocześnie nie umiesz samodzielnie ich wyegzekwować,
 • najlepiej uczysz się, gdy wokół Ciebie dużo się dzieje.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*