Gry komputerowe a nauka języków obcych

Wielokrotnie na naszym blogu pokazywaliśmy Wam, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Wystarczy sięgnąć po narzędzia, które wiążą się z naszymi zainteresowaniami, sprawiają nam przyjemność albo niekoniecznie kojarzą się z nudnym wkuwaniem. Jedną z technik, która zachwyci zwłaszcza wielbicieli komputerowych potyczek, jest wykorzystanie do nauki języka gier komputerowych.

Wesoła, modnie ubrana nastolatka siedzi przed komputerem i zakładka słuchawki na uszy.
Nauka języka za pomocą gier komputerowych to technika uczenia się mimowolnie.

Nauka języka obcego za pomocą gier?

Gry komputerowe mogą odegrać niebagatelną rolę w nauczeniu się języka obcego. Rodzajów gier jest wiele, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Gry to popularna rozrywka i sposób na odstresowanie się w niemal każdej grupie wiekowej. Jednak, aby nauka była skuteczna warto wybrać tytuły, które:

  • są wciągające i rozbudowane,
  • zmuszają gracza do śledzenia fabuły, niezbyt wiele słówek nauczysz się, układając pasjansa,
  • pozwalają na włączenie trybu napisów - dzięki temu możesz nie tylko słyszeć dialogi w grze, ale także obserwować ich zapis, dzięki czemu uczysz się poprawnej pisowni,
  • świetnym wyborem są gry, które mają własne społeczności. Dzięki temu oprócz samego grania możesz dołączyć do grupy lub forum i tam dodatkowo doskonalić operowanie obcym językiem.

Nauka języka za pomocą gier komputerowych to technika uczenia się mimowolnie. Im bardziej wciągająca fabuła, tym mocniej zaangażujesz się w nauczenie się języka i poznanie świata. To doskonały sposób na uzupełnienie tradycyjnych lekcji, omawiających gramatykę i ćwiczących poprawną pisownię.

Opanujesz podstawowe zwroty i słownictwo, którego nie ma w szkole

Gry komputerowe często zbudowane są na pewnych schematach i powtarzalnych sekwencjach, dzięki czemu dość szybko uczy się podstawowego słownictwa. Identyczne komendy padają wielokrotnie w ciągu jednej tury, po kilku rozgrywkach jesteś w stanie powtórzyć je przez sen.

Bardziej rozbudowane tytuły mają całe sekwencje video, w których bohaterowie rozmawiają ze sobą lub przedstawione są wydarzenia istotne dla dalszej akcji. Często także możemy decydować o kolejnych kwestiach i krokach, jakie podejmie nasza postać. Dzięki temu angażujemy się w historię, tym samym chłonąć słownictwo. Osoby, które nie mają w zwyczaju sięgać po słownik na co dzień, z pewnością sprawdzą, co znaczy nieznane im słówko, zanim zdecydują o kolejnym ruchu, który może kosztować je cenne zasoby albo życie bohatera.

Tym samym gry wymuszają szybką naukę słownictwa. Chcesz grać i mieć dobre wyniki? Musisz rozumieć, co dzieje się na ekranie. Jeśli do tej pory Twoją zmorą w nauce języków był brak systematyczność i motywacji, może warto przetestować tę metodę? Plusem jest to, że wyrażenia używane w grach często wykraczają poza zasób typowego podręcznika do nauki języka, używają mowy potocznej oraz slangu.

Jak wybrać grę do nauki języka obcego?

Oprócz wspomnianych wyżej warunków, czyli tego, aby gra posiadała jakąś warstwę dialogową lub tekstową, która będzie się pojawiać w czasie rozgrywki na ekranie, wybór należy do Ciebie, Możesz zdecydować się na grę w tematyce, która jest Ci potrzebna pod kątem pracy zawodowej i hobby lub puścić wodze fantazji.

W grze komputerowej możesz być każdym: żołnierzem, fantastycznym bohaterem ale też psim fryzjerem albo właścicielką kawiarni. Możesz zagrać w symulację giełdy papierów wartościowych, wyścigi samochodowe, chodzić na randki albo zbudować od zera własne imperium.

Wybierając grę sieciową, której zasady opierają się na współpracy z innymi graczami w czasie rzeczywistym, możesz poznać nowych znajomych i miło spędzić czas. Jednocześnie to świetna okazja do ćwiczenia konwersacji i przełamania bariery przed mówieniem lub pisaniem w obcym języku.

Jeśli do tej pory grałeś w gry komputerowe po polsku, niekoniecznie musisz kupować nowe tytuły do nauki. Wystarczy zajrzeć w ustawienia. Sporo tytułów ma dostępne ścieżki co najmniej w kilkunastu językach, wśród nich najczęściej spotkać można angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski. Jeśli nie masz gier, możesz poszukać tytułów w sieci i przetestować darmowe lub trialowe wersje, sprawdzając, czy taka metoda nauki w ogóle Ci odpowiada.

Granie w gry może także stanowić świetny sposób na bezbolesny powrót do nauki języka po dłuższej przerwie, pozwalając szybko przypomnieć sobie sporo zwrotów.

Co myślisz o takiej metodzie? A może już z powodzeniem ją stosujesz?

Komentarze

EWA:
20/09/2019, 13:25:08

W jakich językach ESKK posiada gry i jak zdobyć do nich dostęp? Interesuje mnie j. hiszpański i francuski

Aneta:
24/09/2019, 09:26:39

EWA, ESKK nie ma w swojej ofercie gier. Artykuł zachęca do tego, by odkrywać i wykorzystywać różne, mniej oczywiste narzędzia do nauki języka obcego, jakim są właśnie gry video.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*