Profesjonalne wystąpienia publiczne, czyli jak zostać dobrym mówcą

Śmierć, choroba, zwolnienie z pracy i… wystąpienia publiczne. To rzeczy, których ludzie boją się najbardziej. Dlaczego stanięcie przed większą grupą osób i wygłoszenie oświadczenia wywołuje w nas aż taki lęk? Jak się go pozbyć?

Jak zostać dobrym mówcą.
Jedną z cech dobrego mówcy, jest umiejętność wywołania w słuchaczach emocji.

Zwykła rozmowa różni się od wystąpień publicznych przede wszystkim tym, że ciężar odpowiedzialności za powodzenie tego drugiego, spoczywa wyłącznie na jednej ze stron. Odbiorca jest tu zwykle bierny.

Dodatkowo mamy do czynienia z sytuacją, gdy jedna osoba staje naprzeciw dziesiątkom, a czasem setkom par wpatrujących się w nią oczu. Jest oceniana. Trudno się dziwić, że wielu z nas czuje się w takiej sytuacji onieśmielonych, a nawet sparaliżowanych strachem. Spokojnie jednak – bycia mówcą można się nauczyć, podobnie jak negocjacji.

Wystąpienie publiczne – dobre, czyli jakie?

Pomyśl o wykładach, wystąpieniach, przemówieniach, których byłeś słuchaczem. Zastanów się nad  tym, które z nich oceniasz najgorzej, a które najwyżej i odpowiedz na poniższe pytania:

  1. Jaki przebieg miało wystąpienie?
  2. W jaki sposób mówił przemawiający?
  3. Czy korzystał z jakichś środków lub pomocy?
  4. Jak się czułeś w trakcie wystąpienia i tuż po nim?
  5. Ile zapamiętałeś z wystąpienia?

Cechy dobrego wystąpienia publicznego to:

  1. Dobrze przygotowane.
  2. Uporządkowane – treści są ze sobą powiązane logicznie i wypływają kolejne z poprzednich.
  3. Informacje zaprezentowane są w sposób ciekawy, przystępny i zrozumiały.
  4. Mówca wywołuje w słuchaczach emocje – wplata w wypowiedź krótkie anegdoty lub żarty, powodując śmiech, bądź wzrusza odbiorców, którzy dzięki temu zapamiętają jego wystąpienie na dłużej.

Przygotowanie wystąpienia: krok po kroku

Dobre wystąpienie publiczne to wystąpienie PRZYGOTOWANE. „Będę improwizował, przecież znam temat”, „pójdę na żywioł”, „liczę na flow”… zapomnij o tych zdaniach. Swoją prezentację, przemówienie przygotuj w najdrobniejszych szczegółach. Zaniedbanie tego etapu może Cię bowiem wiele kosztować – słuchacze szybko zorientują się, że improwizujesz.

Po pierwsze - określ cel

Po co zabierasz głos? Co chcesz przekazać odbiorcom? Czemu służy Twoje wystąpienie? Jakie wątki chcesz poruszyć? Co wiąże się z tym tematem?

Po drugie - zbierz pomysły dotyczące tematyki przemówienia. Spisz wszelkie informacje, daty, przydatne cytaty.

Po trzecie - uporządkuj materiały

Podziel zagadnienia na kategorie tematyczne. Pamiętaj, by nie było ich zbyt wiele, najlepiej 3 – tyle podgrup odbiorcy są w stanie zapamiętać, przy większej ilości zaczną się gubić.

Po czwarte - skonstruuj przemówienie w oparciu o zasadę trójki

  1. Powiedz słuchaczom, o czym im powiesz.
  2. Powiedz to.
  3. Powiedz im, o czym powiedziałeś.

Pierwsze wrażenie

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie odgrywa ogromną rolę we wszystkich aspektach życia. Nie da się go zmienić, dlatego chcąc przykuć uwagę odbiorców, przygotuj jakąś anegdotę, żart lub nawiąż do aktualnych wydarzeń. Zaintryguj słuchacza i spraw, by skupił się właśnie na Tobie i Twoich słowach. Wywołaj w nim emocje i chęć poświęcenia Tobie tego czasu.

Przygotowanie tekstu wystąpienia

Spisz treść przemówienia. Pamiętaj, że czytanie z kartki nie jest najlepszym pomysłem. Naucz się tekstu na pamięć, ale tak, byś mówił swobodnie, a nie sprawiał wrażenie recytującego. Najlepiej zabierz ze sobą spis kolejnych wątków i najważniejszych danych.  

Zadbaj o styl  przemówienia

  1. Buduj krótkie i proste zdania.
  2. Tam,  gdzie to  możliwe, zastąp czasowniki w  stronie biernej stroną czynną (zamiast „zostało wykonane” – „wykonaliśmy”).
  3. Zwracaj się wprost do słuchaczy, np. „Jak Państwo widzą.”
  4. Powtarzaj ważne informacje, parafrazuj ważne wątki: „Inaczej mówiąc”, „Innymi  słowy”.
  5. Posługuj się drogowskazami: „Przejdźmy teraz”, „Omówmy w tej chwili”.
  6. Mów barwnie i obrazowo.
  7. Unikaj błędów językowych.

Rekwizyty i pomoce audiowizualne

Upewnij się, że masz wszystkie, potrzebne Ci rekwizyty:  plansze, folie i rzutnik, slajdy, komputer do prezentacji itp. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której na 15 minut przed wystąpieniem, biegasz po sali szukając źródła prądu lub odpowiedniego projektora.

Zaplanuj czas i miejsce przemówienia

Pamiętaj, że wydajność ludzka spada w godzinach wieczornych, dlatego ważne, by wystąpienie odbyło się w okolicach południa. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone i wentylowane, by słuchacze czuli się w nim komfortowo, dzięki czemu lepiej skupią się na tym, co mówisz.

Kim będą słuchacze? – odpowiedź na to pytanie da Ci wskazówki do tego, jakim językiem się posługiwać, jak się ubrać i w jaki sposób poprowadzić spotkanie.

Zwróć uwagę na ton głosu i mowę ciała - postaraj się, by to, co pokazuje Twoje ciało, było zgodne z tym, co mówią twoje usta. Nie zaciskaj pięści, nie zakładaj rąk, stosuj otwarte gesty. Jeśli możesz, zrelaksuj się, stosując metodą z tego artykułu.

Przede wszystkim jednak pamiętaj o odpowiednim nastawieniu. Nawet najlepiej przygotowane wystąpienie może się nie powieść, gdy będziesz pielęgnował w swojej głowie myśl o tym, że Ci się nie uda. Odpowiednie nastawienie, dobre przygotowanie, silne argumenty i sukces masz w kieszeni :)Więcej przydatnych informacji znajdziesz w bezpłatnym poradniku Profesjonalne wystąpienia publiczne w dziale Skuteczna komunikacja na E-booki/Showroom ESKK.

Komentarze

Kasia:
28/07/2015, 09:37:01

Po takim artykule publiczne wystąpienie już nie takie straszne.

Monika:
30/03/2017, 17:49:56

Przemawiać trzeba się nauczyć, szczególnie kiedy mamy do czynienia z szerszym gronem ludzi. Dobrze jest sporządzić sobie plan przemowy, tak byśmy mogli sobie zerknąć. Jednak trzeba wykazać się znajomością tematu, zagłębić się w cel i być wiarygodnym. Musimy zachęcić ludzi do słuchania.

Piotr:
29/05/2017, 17:29:02

Świetnie się to czyta, na pewno warto wziąć to wszystko pod uwagę. A co do wystąpień publicznych, czy ktoś wie o nadchodzących ciekawych szkoleniach w Warszawie?

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*