Dużo zapamiętanych słówek. Niezła gramatyka. A jednak gdy chcesz powiedzieć coś w obcym języku, brzmisz nieciekawie... Czujesz narastające zażenowanie i niechęć do ponownego zabierania głosu? Twoja wymowa jak mięsień - potrzebuje treningu!
Prawidłowa wymowa jest zwieńczeniem nauki języka - wyraża (dosłownie!) to, jak faktycznie potrafisz się nim komunikować. Prawidłowe mówienie jest równie ważne, jak dobre osłuchanie się z językiem.
Jak poprawić swoją wymowę?
Jak ćwiczyć wymowę? Koniecznie powtarzaj na głos słówka i zwroty. Koniec z mamrotaniem pod nosem! Mów do siebie głośno i często, a z pewnością łatwiej odezwiesz się także w towarzystwie. Wyrobisz sobie nawyk wypowiadania się w sposób naturalny, bez długiego analizowana w głowie, czy to co chcesz powiedzieć trzeba wymówić tak, a nie inaczej.
To trochę jak z pisaniem SMS-ów - za pierwszym razem stukanie literek na przenośnym telefonie wydawało Ci się dość żmudne, ale dziś jest zupełnie normalne i nie wymaga specjalnego wysiłku. Staraj się wykorzystywać każdą sytuację, by ćwiczyć wymawianie obcych słówek - czytaj na głos teksty z etykiet na produktach, nuć fragmenty piosenek, powtarzaj frazy z filmów i seriali.
Twoja wymowa nie musi być idealna!
Zapamiętaj: nikt nie mówi hiperpoprawnie, a dążenie do perfekcji niepotrzebnie budzi ciągłe niezadowolenie i frustrację. To zniechęca do nauki. Ćwicz dużo, staraj się być dobrym, ale nie idealnym. Tylko wtedy poczujesz prawdziwą radość z opanowywania nowego języka. Nie przejmuj się, że nie zawsze brzmisz tak jak lektorzy na nagraniach albo Twoi bardziej zaawansowani rozmówcy - oni też popełniają błędy.
Każde doskonałe nagranie poprzedza kilka czy kilkanaście nieudanych prób, a osoby, których znajomość języka Cię onieśmiela, z pewnością mają za sobą jakieś wpadki. Najważniejsze to iść do przodu, progress not perfection - mówi popularne hasło trenerów.
Na poprawną wymowę dobre jest powtarzanie
Niech nie zrażają Cię prośby o powtórzenie wypowiedzi. Nie zawsze jest to winą złego wymawiania słówek. Czasem Twój rozmówca nie jest dostatecznie skoncentrowany na wypowiedzi. Czasem to Ty, będąc za mało pewnym siebie, mówisz zbyt cicho...
Dobrą wskazówką jest też zapamiętanie w obcym języku zwrotu "nie jestem pewny, czy dobrze to wymawiam...", co przygotowuje rozmówcę na skupienie większej uwagi na to, co mówisz. Z kolei Tobie w danym momencie daje coś na wzór "językowego immunitetu".
Nawet ogromny zasób zapamiętanych słówek i świetnie opanowana gramatyka zapewnią Ci jedynie połowiczny sukces w nauce języka. Bez mówienia nie ma zabawy! Dlatego ćwicz wymowę jak najczęściej - na początek choćby w zaciszu własnego domu, by potem łatwiej przełamać się w trakcie rozmów z innymi ludźmi.
Jeśli obawiasz się przed rozpoczęciem nauki, że nie opanujesz wymowy, zobacz, jakie języki są najłatwiejsze do nauki.
Komentarze
Te słowa to miód na moja duszę.
Dodaj komentarz