Trudność nauki danego języka obcego jest dość subiektywnym odczuciem. Faktem jednak jest, że języki o nieskomplikowanej gramatyce lub zbliżone do ojczystej mowy wchodzą do głowy jakby trochę łatwiej. Zapraszamy dziś do zapoznania się z rankingiem najłatwiejszych języków do nauki dla przeciętnego Polaka.

Miejsce pierwsze wśród najłatwiejszych do nauki języków - angielski
Zaletami angielskiego są stosunkowo krótkie słowa oraz nieskomplikowana odmiana czasowników. Dodatkowo, język ten pojawia się w przestrzeni publicznej, przez co coraz trudniej znaleźć osobę, która nie zna znaczenia słowa “happy” lub “love”. Wszystko to sprawia, że nauka angielskiego jest dość łatwa. Słyszymy go w radiu, filmach, Internecie, przez co “wchłaniamy” go przy okazji. Warto także wspomnieć, że angielskim obecnie posługuje się prawie 30% mieszkańców naszego globu, niewątpliwie więc warto się go uczyć.
Hiszpański - nieskomplikowana wymowa i zrozumiała gramatyka
Język hiszpański ma dla Polaków tę niewątpliwie zaletę, że niemal wszystkie słowa wymawia się tak, jak się pisze (z drobnymi wyjątkami). To bardzo ułatwia naukę. Aby opanować język hiszpański w stopniu B1 potrzeba około 400 godzin. Hiszpański należy do grupy języków romańskich, wiele słów brzmi podobnie jak w łacinie (z której pochodzi wiele słów w języku angielskim i polskim), przez co sporo wyrażeń wydaje się nam znajomych. Te skojarzenia także przyspieszają naukę. Materiały i kursy są łatwo dostępne, bez problemu znajdziesz je w sieci. Zachęcamy także do sprawdzenia naszego kursu hiszpańskiego.
Mi amo Italia! Czyli język włoski
Język włoski, podobnie jak hiszpański, należy do języków romańskich i swoje korzenie ma w łacinie, jest jednak od niej prostszy. Wymowa i akcentowanie jest zbliżone do polskiego, a nauka gramatyki nie nastręcza trudności. Podobnie jak w hiszpańskim, wystarczy około 400 godzin lekcji, by komunikatywnie porozumiewać się w tym języku. Zobacz nasz kurs języka włoskiego. Dodatkowe materiały znajdziesz także w sieci.
Szwedzki nie taki straszny dla Polaka
Choć język szwedzki nie należy do najpopularniejszych języków świata, jeśli zna się zasady rządzące niemieckim lub angielskim - jego nauka jest prosta i przyjemna. Szwedzki ma nieskomplikowaną gramatykę i wymowę, a ucząc się go robimy także krok w stronę duńskiego i norweskiego. Może być to także bardzo opłacalne, zwłaszcza jeśli rozważamy emigrację.
Języki słowiańskie: rosyjski, czeski i inne
Języki z tej samej rodziny zawsze są łatwiejsze do nauki, choćby przez podobne słownictwo. Nie znając języka, jesteśmy w stanie po polsku dogadać się w Czechach, Rosji, na Słowacji i Ukrainie. Nie będzie to co prawda światopoglądowa dyskusja, ale jesteśmy w stanie kupić podstawowe produkty, zamówić danie w restauracji lub zapytać o drogę.
Podobieństwa bardzo ułatwiają naukę, dlatego jeśli szukasz języka, w którym szybko osiągniesz rezultaty - jeden z języków słowiańskich to dobry wybór. Nie licząc rosyjskiego, w przypadku języków słowiańskich problemem może być znalezienie ciekawych materiałów do nauki. W ESKK znajdziesz kurs czeskiego.
Swahili - okno na Afrykę
Swahili (lub inaczej suahili) to język z grupy bantu, zna go około 50 milionów ludzi, przede wszystkim w Afryce Środkowej i Wschodniej. Obecnie stosuje się w nim zapis w alfabecie łacińskim. Najciekawszym zjawiskiem w swahili jest konkordacja, czyli dostosowanie przymiotnika i czasownika do prefiksu rzeczownika. Przykładowa składnia w swahili wygląda więc tak: mtoto mmoja mzuri (jedno ładne dziecko) lub watoto watatu wazuri (troje ładnych dzieci). Konkordacja bardzo ułatwia naukę, wyzwaniem natomiast jest zdobycie podręcznika.
A jakie, Waszym zdaniem, są najłatwiejsze języki do nauki? W końcu polski zaliczany jest do jednego z najtrudniejszych, więc może dzięki temu jest nam łatwiej uczyć się języków o prostszej gramatyce? Chętnie poznamy Wasze opinie!