Nauka słówek z kreskówek

Proste i humorystyczne treści, krótkie odcinki, różnorodna tematyka, łatwy odbiór – filmy animowane są wręcz stworzone do nauki języka obcego, także dla dorosłych.

Kreskówki działają relaksująco również na dorosłego odbiorcę.
Kreskówki działają relaksująco również na dorosłego odbiorcę.

Mimo różnorodnej oferty, filmy animowane wciąż uznaje się za produkcje przeznaczone dla młodszego widza. Pierwotnie jednak wcale nie tworzono ich z myślą o dzieciach. Pierwsze animacje stanowiły dodatek poprzedzający filmowy seans dla dorosłych.

Kreskówki bawią i uczą małych i dużych

Oglądanie kreskówek redukuje stres. Kilka chwil przed ekranem pozwala na oderwanie się od codziennych spraw. Wiele seriali animowanych, zwłaszcza tych skierowanych do młodszego widza, posiada pozytywny lub żartobliwy przekaz. Dzięki czemu działają relaksująco również na dorosłego odbiorcę – oczywiście, o ile trafiają w jego poczucie humoru. Dzięki swojej przyjaznej formie kreskówki mogą posłużyć jako narzędzie do nauki  języka obcego.

Kreskówki mają wyraźny dubbing, co ułatwia naukę języków

Filmy (z resztą nie tylko animowane) wpływają na zmysły dwutorowo – jednocześnie obrazem i dźwiękiem. Wizualizują wypowiadane słowa, dzięki czemu mocniej angażują mózg w procesie nauki. Jest to o tyle ważne, że odbywa się to bezstresowo, gdyż oglądanie kreskówek kojarzy się z rozrywką. Osoby zaczynające przygodę z obcym językiem, mogą oswajać się z nim dzięki animacjom skierowanym do najmłodszych.

Prosty język i wyraźny dubbing pozwalają na łatwe zrozumienie treści. Zwykle nieskomplikowana fabuła umożliwia uchwycenie sensu wypowiedzi, nawet wtedy, gdy jej część pozostaje niejasna. Wraz z rozwojem umiejętności językowych można dobierać sobie serię dla starszych widzów, z bardziej złożonym przekazem i wyspecjalizowaną tematyką.

Nauka języka obcego w odcinkach 

Dla osób szlifujących znajomość języka obcego seriale animowane posiadają jeszcze jeden ważny atut. Odcinki to właściwie gotowe porcje materiału do nauki języka obcego. Zwykle trwają około dwudziestu minut, te dla najmłodszych – zaledwie kilka. Czyni to z nich praktyczne i przyjemne w odbiorze lekcje. Już kwadrans dziennie poświęcony na naukę, może dać w dłuższym okresie czasu zadowalające efekty.

Z jakich kreskówek uczyć się języka?

Zarówno w zagranicznej telewizji, jak i w Internecie można znaleźć wiele serii animowanych w różnych wersjach językowych. Może spróbujesz obejrzeć w oryginale ulubioną bajkę z dzieciństwa albo serial, za których szaleją Twoje pociechy? Przygody króliczki Miffy po niderlandzku albo osiołka Trotro po francusku to dobre ćwiczenie dla początkujących.

Zdziwisz się nie raz, gdy okaże się, jakie imiona noszą w innych językach dobrze Ci znani bohaterowie. Czy wiesz, że Myszka Miki to w Szwecji Musse Pigg, a we Włoszech – Topolino? Z kolei Oyasumi Kuma-chan to japońskie imię naszego rodzimego Misia Uszatka!

Ma być przyjemnie

 Obawiasz się, że treści mogą okazać się zbyt infantylne i nużące dla dorosłego widza? Poszukaj animacji, które nawiązują tematyką do Twoich zainteresowań, dzięki czemu będziesz je chętniej oglądać. Nie zmuszaj się do niczego, chodzi przecież o to, by kreskówki dostarczały Ci radości i rozrywki. A ich wybór jest ogromny – na pewno znajdziesz takie, który pomogą Ci w nauce języka w przyjemny sposób.

Komentarze

senso duo:
31/12/2015, 13:10:39

No, ciekawe, ciekawe

Danuta:
15/01/2016, 21:15:25

Chcialabym sprobowac tej metody nauki.

Aneta:
22/01/2016, 13:48:42

Zachęcam, warto spróbować :)

Filippo:
14/11/2016, 14:27:26

Mnie jakoś nie przekonuje

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*