Rzecz o skutecznych negocjacjach

Nie jesteś biznesmenem ani politykiem, więc negocjacje Ciebie nie dotyczą? Nic bardziej mylnego! Negocjujesz każdego dnia: w pracy, w związku, w urzędach. Wszędzie, gdzie spotykają się (często sprzeczne) interesy dwóch stron, konieczne jest wypracowanie porozumienia. Najlepszą ku temu drogą są negocjacje.

Rzecz o skutecznych negocjacjach
Podczas negocjacji każda ze stron prezentuje swój punkt widzenia.

Czym są skuteczne negocjacje?

Negocjacje są często traktowane jako sposób na pokonanie adwersarza. Jest to błąd, bowiem celem mediacji jest nie zwycięstwo którejś ze stron, a rozwiązanie określonego problemu z możliwie największą korzyścią dla obu uczestników dyskusji. Negocjacji nie powinniśmy kojarzyć z kłótnią, a raczej ze spotkaniem biznesowym, na którym obie strony mają do zaprezentowania swój punkt widzenia.

Aby negocjacje były skuteczne każdy uczestnik powinien mieć możliwość wypowiedzenia się i określenia, co jest dla niego ważne. Dzięki temu poznacie swoje potrzeby i łatwiej będzie nam wypracować sensowne rozwiązanie.

Jak prowadzić negocjacje - wiele zależy od postawy

Bardzo ważne dla jakości rozmów oraz ich rezultatu jest nastawienie, z jakim podchodzisz do negocjacji. Do negocjacji niezbędna jest asertywność oraz otwartość na drugą osobę.

Podejście typu: wygrany – przegrany  nastraja Cię negatywnie do drugiej strony, którą postrzegasz jako wroga. Taki sposób prowadzenia rozmów wiąże się z sukcesem jedynie w sytuacji, gdy masz absolutną pewność silniejszej pozycji. W przeciwnym razie przegrasz, a dodatkowo zrujnujesz relacje z drugą stroną.

Przeciwieństwo powyższej postawy, czyli nastawienie: wygrany – wygrany wiąże się z kolei z niebezpieczeństwem bycia wykorzystanym przez adwersarza. Negocjowanie w tonie przyjacielskim, przekonanie, że druga strona jest naszym sprzymierzeńcem jest oczywiście pozytywne, ale jedynie pod warunkiem, że mamy absolutną pewność co do dobrych intencji drugiej strony.

Przegrany - przegrany – przy takim nastawieniu z góry zakładamy, że niczego nie osiągniemy, a całą energię skupiamy na uniemożliwieniu drugiej stronie osiągnięcia tego, na czym jej zależy. W rezultacie obydwie strony cierpią i przegrywają.

Jak więc skutecznie negocjować? Najlepszym rozwiązaniem jest sławetny złoty środek, czyli negocjacje rzeczowe. Styl ten pozwala na wykorzystanie tego, co najlepsze z omawianych poprzednio sposobów i zwiększa szanse na osiągnięcie wyniku satysfakcjonującego dla obu stron. (więcej informacji w bezpłatnym poradniku: „Negocjacje – sposób na dojście do porozumienia” w dziale „Skuteczna komunikacja” na http://showroom.eskk.pl/#e-booki).

To, jak widzisz daną sytuację wpływa na Twoje emocje, a te często przekreślają szansę na skuteczną komunikację.

Oddziel ludzi od problemu

Unikaj podejścia typu: JA kontra PRZECIWNIK

Traktuj sprawę w kategoriach: MY kontra PROBLEM

Negocjacje w praktyce

O tym w następnym artykule: negocjacje w praktyce :)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*