Dlaczego warto uczyć się chińskiego?

Zainteresowanie językami z odległych kultur rośnie każdego roku – motywacji jest wiele i nie zawsze są biznesowe. W artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto uczyć się chińskiego, a także jakie korzyści czy trudności się z tym wiążą. Mimo że język chiński uważa się za skomplikowany, to coraz więcej osób decyduje się go nauczyć. Wpływa na to m.in. połączenie fascynacji konstrukcją języka spoza kręgu kultury europejskiej z bardziej praktycznymi motywacjami. Zastanawiasz się, jak nauczyć się języka chińskiego? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Chińczykom niełatwo przychodzi nauka angielskiego, dlatego doceniają obcokrajowców mówiących w ich języku.

Czy nauka języka chińskiego naprawdę jest trudna?

Dla wielu osób największą przeszkodą w nauce nowego języka jest poziom trudności. Często jednak już po kilku lekcjach widać, że nie jest to prawdą. Podobny mit funkcjonuje na temat języka chińskiego. Wynika to głównie z zupełnie innego pisma i sposobu zapisywania słów. Większość języków używa pisma fonetycznego, natomiast chiński to piktogramy. W nauce chińskiego to właśnie nauka znaków jest najtrudniejsza. Piktogramy często jednak składają się z powtarzających się elementów, co ułatwia ich zapamiętywanie. Nie oznacza to, że język chiński jest banalnie prosty – intensywny kurs chińskiego pozwoli Ci poznać podstawy po około 2 latach nauki.

Zastanawiasz się, jak skutecznie nauczyć się chińskiego? Najlepsze efekty w stosunkowo szybkim czasie uzyskasz, korzystając z usług szkoły językowej. W osiągnięciu celu pomoże Ci też dobra motywacja, systematyczność oraz otaczanie się językiem na wszelkie możliwe sposoby.

Mało skomplikowana gramatyka

Być może zaskoczy Cię fakt, że chińska gramatyka jest jedną z najłatwiejszych. Chiński nie ma przypadków, czasów, nie zawiera też pogmatwanych konstrukcji ani podziału na płeć. W przeciwieństwie do innego języka wschodniego, japońskiego, nie ma również rozbudowanej formy grzecznościowej. Dużą zaletą banalnie prostej chińskiej gramatyki jest jej logiczność. Nauka chińskiego nie jest wcale tak wielkim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać. To wszystko sprawia, że stosunkowo szybko opanujesz gramatyczne podstawy języka. 

Tonalność w języku chińskim

Kolejnym mit na temat języka chińskiego dotyczy jego brzmienia. Często powtarza się, że do rozróżnienia tonów jest potrzebny muzyczny słuch. Prawda jest jednak taka, że największą rolę odgrywa kontekst. Na czym polega tonalność? Każda sylaba ma ściśle przypisany ton, który sam w sobie może oznaczać coś innego – dopiero kontekst czyni go zrozumiałym. Nauka tonów przychodzi jednak wraz z doświadczeniem i praktyką. Proces możesz przyspieszyć, zapisując się na kursy językowe z profesjonalnym nauczycielem. 

Nowe możliwości, jakie otwiera znajomość języka chińskiego

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy chiński jest trudny do opanowania. Ale czy jest sens uczyć się chińskiego, kiedy dookoła wszyscy mówią po angielsku? Okazuje się, znajomość chińskiego niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala poszerzyć horyzonty.

Warto wiedzieć, że chińska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Sprawia to, że pracodawcy z Chin rozwijają swoje biznesy również w Europie. Jeśli chcesz zdobyć przewagę na międzynarodowym rynku, to nauka chińskiego może Ci w tym pomóc. Łatwo porozumiesz się z chińskimi inwestorami i poznasz tamtejszą kulturę biznesu. Istnieją nawet szkolenia ukierunkowane właśnie na aspekt biznesowy.

Praca w języku chińskim

Najlepszym argumentem przemawiającym za tym, że warto uczyć się języka chińskiego, są zarobki. Znajomość chińskiego pozwala znaleźć zatrudnienie w wielu branżach. Od paru lat jest zauważalny wzrost ofert pracy, które wymagają znajomości chińskiego. Jeśli marzy Ci się zawód tłumacza, to musisz wiedzieć, że tłumacz z językiem chińskim jest najlepiej płatną posadą.

Certyfikat chińskiego z pewnością będzie atrakcyjnie prezentował się w Twoim CV oraz ułatwi Ci start na rynku pracy. Rozwój firm z Chin będzie w przyszłości coraz większy, dlatego już dziś warto zainwestować w naukę języka. 

Studiowanie w Chinach

Wraz z rozwojem lokalnej gospodarki coraz większą popularnością cieszą się chińskie uczelnie. Poziom nauczania stale rośnie, co sprawia, że studiowanie w Chinach jest dla studentów atrakcyjną propozycją. Chiński rząd oferuje programy stypendialne, dzięki którym cudzoziemcy mają łatwiejszy start. Ponadto uniwersytety w Chinach często zapewniają kursy języka chińskiego dla przyjezdnych. Ukończenie studiów na chińskim uniwersytecie zwiększa szansę na rynku pracy. Otoczenie się chińską kulturą pozwala też doszlifować zdolności językowe. 

Chińska strona Internetu

Gdzie mówi się po chińsku? Oczywiście w chińskim Internecie! Jeśli interesuje Cię lokalna kultura, to znajomość chińskiego z pewnością okaże się przydatna. Wiele aplikacji i stron internetowych pochodzi z Chin. Dzięki znajomości chińskiego, żadne wiadomości nie będą dla Ciebie zagadką. Zyskasz też dostęp do oryginalnych chińskich książek, filmów, muzyki czy gazet. Poznanie dzieł kultury pozwoli Ci lepiej zrozumieć historię i tradycję mieszkańców tego kraju.

Język chiński jest uniwersalny

Angielski to nie jedyny język, który otwiera możliwości komunikacyjne. Dodatkowa znajomość chińskiego pozwala dogadać się praktycznie z każdym na świecie. Marzą Ci się podróże po Chinach? Chiński na poziomie podstawowym może okazać się niezbędny. Chińczykom niełatwo przychodzi nauka angielskiego, dlatego doceniają obcokrajowców mówiących w ich języku. Znajomość chińskiego jest mile widziana nie tylko podczas podróży, ale również w wielu międzynarodowych firmach. Posługiwanie się chińskim zbliży Cię do ludzi i kultury, dzięki czemu zaczniesz inaczej postrzegać świat i własną ojczyznę.

Czy opłaca się znać język chiński?

Cały świat coraz chętniej otwiera się na chińską kulturę. Wynika to przede wszystkim z prężnie rozwijającej się gospodarki. Motywacji do nauki języka możesz mieć wiele. Poszerzanie własnych horyzontów i stawianie sobie nowych wyzwań to dobre powody, by podjąć wyzwanie. Być może zachęcą Cię też perspektywy sporych zarobków lub możliwość nawiązania relacji ze znajomymi z Chin. Bez względu na Twój cel znajomość chińskiego z pewnością się opłaci. 

Podsumowanie

Wiesz już, dlaczego warto uczyć się chińskiego. Czas przejść do czynów! Warto zainteresować się kursami online od podstaw. Umożliwiają wygodną naukę bez konieczności dojazdów. To dobre rozwiązanie dla każdego, komu szkoda czasu na stanie w korkach. Jeśli zależy Ci na dokumencie potwierdzającym Twoje umiejętności, to internetowe szkoły językowe często oferują też certyfikaty. Można je uzyskać, zdając egzamin na jednym z wielu poziomów. Kursy chińskiego online są świetnym sposobem na praktyczne przygotowanie się do wyjazdu do Chin lub podjęcia pracy w chińskiej korporacji.

Nie wiesz, na jaki kurs językowy się zapisać? Polecamy nasz artykuł odpowiadający na pytanie, który język orientalny wybrać do nauki. Dowiesz się z niego o zaletach danego języka, co ułatwi Ci podjęcie decyzji. 

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*