Jak nauczyć się niemieckiego? Skuteczne wskazówki

Jak nauczyć się niemieckiego? To pytanie wciąż krąży w Twojej głowie, jednak nie wiesz jak się za to zabrać? Najlepiej od razu! Niemiecki to oficjalny język w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Liechtensteinie i w części Belgii. Znajomość niemieckiego może ponadto przydać się w wielu innych miejscach, np. w nawiązywaniu kontaktów zagranicznych, na studiach czy w podróży. Jak skutecznie uczyć się niemieckiego? Podpowiadamy!

Od czego zaczac nauke niemieckiego
Warto przeznaczyć na naukę choćby 15-30 minut dziennie, dzięki temu słówka, zwroty i konstrukcje gramatyczne zapiszą się w pamięci trwałej i szybciej zobaczysz efekty nauki.

Ile czasu potrzeba by nauczyć się niemieckiego?

Nauka nowej umiejętności czy języka obcego to proces indywidualny, który wymaga systematyczności, motywacji i cierpliwości. Nie inaczej jest z językiem niemieckim. Czas przyswojenia niemieckich słówek, zwrotów i konstrukcji gramatycznych u każdego będzie inny i zależy od m.in. od:

 • aktualnego poziomu znajomości niemieckiego,
 • poziomu, do którego się zmierza,
 • znajomości innych języków obcych,
 • motywacji do nauki i wewnętrznego nastawienia do niemieckiego,
 • metod nauki i jakości materiałów do nauki niemieckiego,
 • ilości czasu, którą poświęca się każdego dnia/tygodnia na naukę,
 • systematyczności,
 • wieku i indywidualnych predyspozycji językowych,
 • lektora/nauczyciela.

Pierwszy krok: ustal cel!

Jeśli mimo kilku podjętych prób wciąż zastanawiasz się, jak nauczyć się niemieckiego, być może brakuje Ci ustalonego celu. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz nauczyć się niemieckiego. Czy chcesz opanować podstawy tego języka przed wyjazdem na zagraniczną uczelnię, a może zależy Ci, by poznać niemiecki biznesowy i lepiej dogadywać się w międzynarodowym środowisku w pracy? A może uwielbiasz podróżować i chciałabyś zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz pewniej poruszać się po krajach niemieckojęzycznych? Ustalenie celu jest ważne, ponieważ zwiększa motywację do nauki.

Od czego zacząć naukę niemieckiego?

Najtrudniejszy pierwszy krok (a właściwie kroki), a więc jak zacząć uczyć się niemieckiego?

Krok 1: Ustal cel i znajdź motywację.

Krok 2: Uczysz się od podstaw, a może znasz już język niemiecki w pewnym stopniu? Ustal swój poziom niemieckiego:

Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnych testów znajomości językowych. Znajdziesz je w Internecie i w każdej profesjonalnej szkole językowej. Ustalenie aktualnego poziomu jest ważne, szczególnie jeśli znasz już niemiecki. Dzięki temu unikniesz za trudnych zagadnień, które mogą Cię zniechęcić i zbyt łatwych, które z kolei mogą Cię nudzić.

Krok 3: Znajdź szkołę językową, profesjonalnego lektora lub kurs z opcją online w Internecie. Wybierz materiały i sposoby nauki, które będą dopasowane do Ciebie i Twojego stylu życia.

Co zrobić, by szybciej nauczyć się niemieckiego?

Zastanawiasz się, jak uczyć się niemieckiego jeszcze szybciej? Skutecznej nauce języka obcego sprzyjają:

 • systematyczność – powtarzanie jest kluczem do sukcesu. Warto przeznaczyć na naukę choćby 15-30 minut dziennie, dzięki temu słówka, zwroty i konstrukcje gramatyczne zapiszą się w pamięci trwałej i szybciej zobaczysz efekty nauki;
 • motywacja – ustal cel i stale pamiętaj, dlaczego uczysz się niemieckiego. Niech towarzyszy Ci motywacja, a zawsze znajdziesz czas na naukę niemieckiego;
 • różnorodność metod nauki – podręczniki to nie wszystko, wykorzystaj atrakcyjne i nowoczesne metody nauki, jak fiszki, nagrania audio, filmy edukacyjne, aplikacje w telefonie, piosenki, gry językowe i inne. Dzięki temu nauka nie będzie nudna, a Ty przyswoisz dodatkowe słówka.
 • “zanurzenie się w języku” – otaczaj się niemieckim na co dzień – wyłącz napisy w niemieckojęzycznym filmie czy serialu i oglądaj go w oryginalnej wersji językowej,  słuchaj muzyki i podcastów po niemiecku, czytaj niemieckojęzyczne książki, zmień w ustawieniach język poczty elektronicznej czy portali społecznościowych itp.
 • sprawdzanie postępów – warto mieć nauczyciela lub lektora, który na bieżąco sprawdzi Twoje postępy i skoryguje błędy. Możesz to zrobić również samodzielnie za pomocą testów. Sukcesy zmotywują Cię do nauki i będą wskazówką, nad czym jeszcze musisz popracować.

Najczęstsze błędy popełniane przy nauce niemieckiego

Jak uczyć się niemieckiego i nie popełniać przy tym błędów? Zwykle wiele osób nie wie, jak skutecznie uczyć się niemieckiego i z jakich materiałów korzystać. Inne przeszkody w efektywnej nauce niemieckiego to:

 • brak systematyczności, odkładanie nauki „na później”,
 • szybkie zniechęcanie się,
 • korzystanie z przestarzałych materiałów i nieefektywnych metod,
 • koncentrowanie się na błędach zamiast na sukcesach,
 • rozpoczęcie nauki od niewłaściwego poziomu.

Nauka niemieckiego – samodzielnie, z korepetytorem czy w grupie?

Musisz również znaleźć najlepszą dla siebie formę nauki niemieckiego – samodzielnie, z korepetytorem lub w grupie. Każda z nich ma zalety i wady, o których piszemy poniżej.

 1. Samodzielna nauka niemieckiego – to dobre rozwiązanie dla indywidualistów, którzy chcą uczyć się we własnym tempie, w dowolnie wybranym przez siebie czasie i miejscu. Wymaga jednak starannie dobranych materiałów, sporej motywacji i samoorganizacji, inaczej można się szybko zniechęcić.
 2. Nauka z lektorem – lektor pomoże Ci dopasować materiały do poziomu znajomości języka obcego, będzie na bieżąco monitorować Twoje postępy. Będzie również partnerem do konwersacji po niemiecku.
 3. Nauka w grupie – to rozwiązanie dla osób, które lubią uczyć się z innymi. Zapis do grupy zwykle poprzedzony jest testem znajomości niemieckiego i przypisaniem do odpowiedniej grupy. Nauka z innymi to wzajemna motywacja i więcej partnerów do praktycznej nauki niemieckiego. Nie zawsze masz jednak wpływ na to, czy trafisz na dobrego lektora, skuteczne materiały i odpowiedni poziom grupy. Musisz się także dostosować do z góry zaplanowanego harmonogramu zajęć. 

Alternatywą mogą być kursy językowe ESKK, dostępne również z materiałami na platformie online, które łączą samodzielną naukę i stałą opiekę lektora. Nauczyciel sprawdzi Twoje zadania domowe, wskaże błędy, wyjaśni problematyczne zagadnienia i zmotywuje Cię do lekcji. Ty zdecydujesz natomiast o czasie i miejscu nauki, będziesz uczyć się w swoim tempie i miał do dyspozycji różnorodne materiały (np. podręcznik, nagrania audio i video, audiobooki, aplikację do nauki słówek itd.), dzięki którym nauka języka niemieckiego będzie bardziej przyjemna i efektywna.

Jak wygląda nauka dziecka języka niemieckiego?

Nauka niemieckiego dla dzieci to przede wszystkim nauka poprzez zabawę i oswajanie się z językiem obcym. Dzieci mają wrodzoną skłonność do uczenia się nowych rzeczy, nie odczuwają zewnętrznego przymusu nauki, zatem przychodzi im to o wiele łatwiej niż dorosłym. Jak uczyć się niemieckiego z dzieckiem? Warto sięgnąć po gry i zabawki edukacyjne, bajki, piosenki i filmiki dostosowane do wieku dziecka.

Jak nauczyć się niemieckiego? Pierwszym krokiem jest określenie celu i znalezienie motywacji, następnie formy nauki i solidnych różnorodnych materiałów. Przyda się również samodyscyplina i systematyczność – bez tego nauka języka niemieckiego niestety się nie powiedzie. Jeśli masz motywację, nie zwlekaj i rozpocznij naukę już dziś! Trzymamy za Ciebie kciuki!

Komentarze

Juzek:
07/04/2022, 10:42:48

no ja mam problemy z nauką języka i dlaytego szukam dobrych sposobów bo pani Jadwiga w szkole nas zaczęła gnębić ostatnio i chce żebyśmy umieli

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*