Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Współczesny świat pełen jest dynamicznych zmian. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych? Opanowanie języka na poziomie komunikatywnym wymaga co prawda sporo czasu oraz systematycznej nauki, warto jednak podjąć się tego zadania. Biegłe posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, która w obecnych czasach jest bardzo wartościowa. W przyszłości najlepiej będą radziły sobie osoby, które potrafią się dostosować oraz swobodnie komunikować w wielu językach. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto uczyć się języków obcych, a także przedstawiamy korzyści, które z tego płyną. 

Znajomości jakich języków wymaga współczesny rynek pracy?
Sprawna komunikacja to także klucz do nawiązania znaczących relacji z ludźmi z innego kraju.

Powody, dla których warto uczyć się języków obcych

Jest wiele dobrych argumentów, dlaczego warto znać języki obce. Bycie poliglotą to bezcenna umiejętność, która otwiera wiele  drzwi na płaszczyźnie rozwoju, kariery czy poszerzenia znajomości. Przekonaj się, dlaczego warto uczyć się języków i jak swobodne porozumiewanie się w wielu językach ułatwia codzienne życie. Zrozumienie tych powodów może pomóc Ci w ustaleniu motywacji do nauki, a także wytrwać w swoim nowym postanowieniu.

Praca

Zastanawiasz się, czy warto uczyć się języków obcych, aby zwiększyć szansę na otrzymanie propozycji lepszej pracy? Oczywiście, że tak! Nauka języka angielskiego pozwoli Ci mieszkać i pracować w krajach anglojęzycznych, a także w wielu innych miejscach na świecie, gdzie język ten jest powszechnie rozumiany. Biegłe posługiwanie się obcym językiem jest cenną umiejętnością, którą doceniają pracodawcy z całego świata. Z pewnością ułatwi Ci rozwinięcie nowej kariery, awans w obecnej firmie, międzynarodowe podróże służbowe czy znalezienie stałej pracy za granicą. Znajomość obcego języka pozwoli Ci poprawić relację z klientami, czy też usprawnić negocjację i podpisywanie umów. Staniesz się mobilnym obywatelem świata.

Podróżowanie

Bariera językowa może utrudnić dogłębne poznawanie innych kultur. Dzięki znajomości języków obcych odkryjesz nowe miejsca i nawiążesz o wiele bliższy kontakt z miejscowymi. Bez problemu zapytasz o drogę, złożysz zamówienie w restauracji czy wynajmiesz samochód. Marzysz o wycieczce do Tokio? Nauka języka japońskiego pomoże Ci nie tylko poznać niuanse kulturowe, ale również uzyskać świeże spojrzenie na swój własny kraj.

Dla wielu lokalnych społeczności znajomość ich rodzimego języka jest również oznaką szacunku dla ich tradycji i kraju. Miejscowi z pewnością docenią Twój trud włożony w naukę języka obcego i będą w stosunku do Ciebie bardziej życzliwi. Podróżowanie jako poliglota pozwala także na przeprowadzkę do innego kraju tymczasowo, bądź na stałe, oraz umożliwia podjęcie pracy lub nauki na zagranicznych uczelniach. 

Zdobywanie nowych znajomości

Sprawna komunikacja to także klucz do nawiązania znaczących relacji z ludźmi z innego kraju. To ogromna szansa na poznanie nowych osób nie tylko podczas podróży, ale również w świecie wirtualnym. Prowadzisz rozmowy w Internecie z osobą z Niemiec? W nawiązaniu bliższej relacji pomoże Ci nauka języka niemieckiego. A może studiujesz z kolegą z Libanu? Wasza znajomość z pewnością zyska, jeśli zainteresuje Cię nauka języka arabskiego. Biegłe komunikowanie się w obcym języku pozwoli Ci zgłębić relacje, zdobyć wiedzę o świecie i ćwiczyć język jednocześnie

Dostęp do książek i filmów w oryginale

Tłumaczenie filmów, seriali czy książek często pozostawia wiele do życzenia. Sprawia to, że odbiór danego dzieła może być utrudniony. Marzysz o przeczytaniu ulubionej lektury dokładnie tak, jak napisał ją autor? A może chcesz wyłapać niuanse w ulubionym serialu? Znajomość języka i kontekstu kulturowego pozwoli Ci w pełni cieszyć się oryginałem. Ta możliwość daje dużo satysfakcji oraz przyjemności.

Bez problemu zrozumiesz też teksty zagranicznych piosenek, a płyta Twojego ulubionego artysty nie będzie już dla Ciebie zagadką. Umożliwisz sobie również czytanie prasy z innego kraju, dzięki czemu lepiej zrozumiesz kulturę i będziesz na bieżąco z nowinkami społecznymi. Może interesuje Cię sytuacja polityczna w Chinach? Nauka języka chińskiego to pierwszy krok, aby uzyskać dostęp do portali czy gazet, redagowanych właśnie w tym języku. 

Trening dla mózgu

Dlaczego jeszcze warto się uczyć języków? Bo to jedna z najskuteczniejszych metod pobudzania mózgu do pracy. Ucząc się obcego języka, zwiększasz możliwość samodoskonalenia się i poniekąd stajesz się "lepszą wersją siebie".

Wiele badań dowodzi, że osoby posługujące się co najmniej dwoma językami mają więcej istoty szarej w ciemieniowych strefach mózgu. Tacy ludzie zwykle skuteczniej i szybciej myślą, mają lepszą pamięć oraz potrafią się dobrze skupiać i koncentrować. Dzięki nauce języków obcych zwiększa się kreatywność, umiejętność podejmowania decyzji, a także zdolności analityczne. Jak to wszystko osiągnąć? Wystarczy sięgnąć po kursy językowe, które pomogą Ci w systematycznej nauce języka.

Pokonanie własnych lęków i zwiększenie pewności siebie

Bariera językowa może skutecznie pozbawić Cię radości z poznawania świata. Biegłość porozumiewania się pozwoli Ci zyskać wiarę w swoje możliwości, co z pewnością ułatwi Ci bezstresową komunikację. Z większą pewnością siebie będziesz wówczas podchodzić również do innych wyzwań – skoro udało Ci się nauczyć obcego języka, to może warto spełnić inne cele i marzenia?

Nauka języka obcego to także świetna propozycja dla osób, które lubią nowe wyzwania. Możesz postawić sobie ambitny cel, zainwestować swój czas i energię. Dobrym pomysłem będzie np. dołączenie do grupy poliglotów. Nauka języków może stać się uzależniająca – po opanowaniu jednego języka, zechcesz uczyć się więcej!

Jakie są korzyści ze znajomości języków obcych?

Im więcej języków znasz, tym swobodniej będziesz czuć się nie tylko w międzynarodowym towarzystwie, ale również na rynku pracy. To wiele korzyści finansowych, zawodowych, a także plusy w kontekście samorealizacji, własnej satysfakcji i lepszego samopoczucia. Biegła znajomość kilku języków to szansa na rozwinięcie kariery, podjęcie studiów lub kursów na zagranicznych uczelniach, dostęp do zasobów kulturowych oraz sposób na atrakcyjne i świadome podróżowanie. 

Podsumowanie

Przedstawione wyżej argumenty to tylko kilka odpowiedzi na pytanie, czy warto uczyć się języków obcych. Dużo zależy od indywidualnych motywacji, celów, a także możliwości. Jeśli chcesz podjąć się nauki języka obcego, to być może zainteresują Cię kursy online w profesjonalnej szkole językowej. Zdalne lekcje pomogą Ci systematycznie uczyć się nowego języka, zapewnią również komfortowe warunki do przyswajania wiedzy.

Komentarze

Łukasz Tyczkowski:
05/03/2022, 15:49:34

Wiele osób uczy się języków obcych tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności, jest to zatem bardzo ciekawy i pożyteczny pomysł na hobby.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*