Certyfikaty z języka angielskiego – jakie, za ile, czy warto?

Certyfikat językowy z angielskiego może stanowić fajne udokumentowanie naszych umiejętności i czasu poświęconego na naukę. Jednak wyzwaniem jest wybranie z bogatej oferty egzaminu, który spełni nasze wymagania. Zupełnie inny certyfikat powinna rozważać osoba, która planuje studia za granicą, a inny ktoś, kto chce zrobić karierę w międzynarodowej korporacji.

Młoda uśmiechnięta dziewczyna trzymająca flagę Wielkiej Brytanii.
Na rynku jest dostępnych kilkanaście certyfikatów z języka angielskiego.

Przeczytaj także: co oznaczają poziomy znajomości języków obcych.

Czy warto mieć certyfikat z angielskiego? 

Podobnie, jak w przypadku certyfikatu z niemieckiego lub francuskiego, o których pisaliśmy wcześniej, posiadanie zaświadczenia, dokumentującego znajomość angielskiego jest w stanie ułatwić nam sporo rzeczy:

 • wyjazd za granicę - certyfikat o międzynarodowym znaczeniu może ułatwić staranie się o wizę, obywatelstwo, pracę,
 • studia - w przypadku polskiej uczelni - certyfikat na poziomie B2 lub wyższym zwykle zwalnia nas z obowiązkowego lektoratu (tutaj jednak należy sprawdzić zasady panujące na danym uniwersytecie), w przypadku rekrutacji na studia zagraniczne ułatwia rekrutację i często zwalnia z egzaminu wstępnego z języka angielskiego,
 • kariera - dla pracodawców posiadanie certyfikatu językowego zwykle stanowi sygnał, że jesteśmy osobami ambitnymi i pracowitymi, bo przygotowanie do egzaminu to przecież dodatkowy wysiłek, dzięki “papierkowi” może nas też ominąć rozmowa rekrutacyjna po angielsku, co zwykle stanowi dodatkowy stres,
 • przełamanie się - przy kilkuletniej nauce języka nadchodzi taki moment, gdy postępy przestają się pojawiać, a my mamy poczucie, że nie posuwamy się do przodu. Wyzwanie w postaci egzaminu certyfikacyjnego pozwala pokonać ten impas i ukierunkować cel nauki,
 • pewność siebie - sukcesy poprawiają nam samoocenę i budują naszą wiarę we własne możliwości. A czym innym jest zdany z satysfakcjonującym wynikiem egzamin?

Ile kosztuje certyfikat z angielskiego?

W przypadku certyfikatu koszty podzielić można na samą opłatę za egzamin - tutaj ceny wahają się od 150 do 500 złotych. Dodatkowo należy uwzględnić materiały. Jeśli uczymy się samodzielnie, niewątpliwie przyda się nam podręcznik i zbiór testów próbnych, ich koszt waha się od 100 do 400 złotych. Inną opcją jest zapisanie się na kurs przygotowawczy, w zależności od jego formy i czasu trwania zapłacimy średnio od 800 złotych do kilku tysięcy.

Rodzaje certyfikatów z angielskiego

Ze względu na to, że język angielski jest podstawą międzynarodowej komunikacji, na rynku dostępnych jest kilkanaście certyfikatów. Mają one różny poziom rozpoznawalności, większość jest jednak honorowana na całym świecie. Do najważniejszych ośrodków egzaminacyjnych należą:

 • University of Cambridge - angielska uczelnia opracowuje pytania testowe między innymi do egzaminów: FCE, CAE i CPE. Są one bardzo rozpoznawalne, zwłaszcza w Europie. Pomagają w emigracji i rozpoczęciu edukacji na Wyspach Brytyjskich,
 • English Testing System - IELTS to najbardziej znany certyfikat na świecie. Do każdej edycji egzaminu przystępuje minimum 1,5 miliona ludzi na całym świecie. To test sprawdzający ogólną wiedzę językową, stanowi więc bardzo uniwersalny wybór,
 • London Chamber of Commerce and Industry - ta placówka opracowuje przede wszystkim egzaminy z angielskiego biznesowego. To idealny wybór dla osób, które potrzebują certyfikatu do pracy.

IELTS - International English Language Testing System

To egzamin, który sprawdza ogólną wiedzę z języka angielskiego, niezbędną do podjęcia pracy, zaczęcia studiów albo rozpoczęcia życia w nowym kraju. Egzamin oparty jest o weryfikację 4 umiejętności: słuchania, pisania, czytania ze zrozumieniem  oraz mówienia. Certyfikat można zdawać w dwóch postaciach: Academic oraz General Training.

Egzamin ocenia umiejętności przekrojowo, a ilość punktów przekładana jest potem na poziom znajomości języka w skali A1-C2. Certyfikat ten honorowany jest niemal wszystkie uczelnie w krajach angielskojęzyczny, niezbędny jest także przy emigracji do Australii, Nowej Zelandii lub Kanady. Zdanie egzaminu na poziomie B1-B2 ułatwia zdobycie obywatelstwa w Wielkiej Brytanii.

Certyfikat ten honorowany jest także w Polsce - zdając go na poziomie C1-C2, MEN uzna nasze kwalifikacje do bycia nauczycielem języka angielskiego w przedszkolach i szkołach oraz przewodnikiem wycieczek zagranicznych, Urząd Służby Cywilnej za potwierdzenie znajomości języka wymagane przy pełnieniu służby dyplomatycznej, a uczelnie wyższe zwolnią nas od egzaminu z języka obcego przy obronie doktoratu.

Sam certyfikat ważny jest dwa lata, a podejść do niego można praktycznie co miesiąc.

FCE, CAE i CPE - certyfikaty Cambridge

Te egzaminy mierzą poziom znajomości angielskiego na trzech poziomach:

 • First Certificate in English (FCE) - poziom średnio zaawansowany,
 • Certificate in Advanced English (CAE) - poziom zaawansowany,
 • Certificate of Proficiency in English (CPE) - poziom biegły.

Egzaminy mają identyczny przebieg i składają się z 5 części: czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie oraz korzystanie ze struktur językowych. Ogromną zaletą certyfikatów Cambridge jest bezterminowy dyplom. Sesje egzaminacyjne odbywają się dwa-trzy razy do roku.

Podobnie jak IELTS, certyfikaty sygnowane przez Uniwersytet w Cambridge cieszą się dużą rozpoznawalnością na świecie. Honorują je polskie i zagraniczne uczelnie, dyplom można także złożyć do podań o wizę lub obywatelstwo.

TOEFL - Test of English as a Foreign Language

Jest to egzamin organizowany przez amerykański Educational Testing Service (ETS). Z tego powodu certyfikat ten najlepiej rozpoznawany jest w Ameryce Północnej i stanowi dobry wybór, jeśli planujemy emigrację lub okresowy wyjazd w tamtą część świata. Egzamin ważny jest dwa lata.

Certyfikat bada ogólne zdolności językowe. Nie ma w nim podziału na poziomy, wszyscy kandydaci zdają taką samą wersję, o rezultacie decyduje uzyskana liczba punktów. Test można zdawać pisemnie lub na komputerze. Bada on głównie umiejętność pisania, czytania oraz pisania. Nie posiada natomiast części ustnej.

Certyfikat telc z angielskiego

Certyfikat z angielskiego można także uzyskać od telc GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Jest to organizacja, która opracowała w oparciu o Europejski System Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy – Common European Framework of Reference (CEFR) serię certyfikatów z angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz hiszpańskiego. Honorowane są one na terenie całej Europy. Tutaj więcej przeczytasz o certyfikacie telc

Biznesowe certyfikaty z języka angielskiego

Oprócz testów, badających ogólne zdolności językowe, niemal każdy ośrodek egzaminacyjny opracował także certyfikat specjalistyczny, sprawdzający znajomość angielskiego w środowisku pracy. Tego rodzaju dyplom przydaje się przede wszystkim w karierze zawodowej, warto mieć go w cv. Do takich certyfikatów zaliczyć należy:

 • EFB, organizowany przez wspomniane wyżej London Chamber of Commerce and Industry. Do certyfikatu podejść można na 5 poziomach trudności, każdy z nich składa się z części pisemnej i ustnej. Certyfikat jest ważny 5 lat,
 • TOLES - Test of Legal English Skills - to certyfikat Uniwersytetu Cambridge, skierowany do branży prawniczej. Bada on znajomość specjalistycznego słownictwa,
 • BEC - Business English Certificate - ogólny certyfikat z angielskiego biznesowego, sygnowany przez Uniwersytet w Cambridge. Dyplom jest bezterminowy. Egzamin można zdawać na 3 poziomach zaawansowania,
 • TOEIC - to certyfikat organizowany przez amerykański ETS. Jest ważny przez 2 lata. Egzamin ma jedną formę dla wszystkich kandydatów, a o wyniku świadczy uzyskana liczba punktów. Część ustna nie jest obowiązkowa.

Komentarze

Oliwia:
06/07/2021, 21:05:49

Bardzo przydatny artykuł, nie ma jednak wszystkich certyfikatów językowych. :)

justyna:
10/08/2022, 19:21:12

Dzień dobry. Mam pytnie :)
Który egzamin i jak zdany zwalnia z egzaminu z j.angielskiego na maturze ??
dziekuję

Oliwia:
17/11/2022, 17:17:42

Dzień dobry,
Potrzebuje certyfikatu z angielskiego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Charakterystyki II stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowe dla kwalifikacji uzyskiwanych w ramach szkolnictwa wyższego – poziom 6), czy istnieje możliwość kupna takiego certyfikatu, chodzi o obecną datę a najlepiej wsteczną, a ewentualne odbycie się takiego kursu mogłoby się odbyć w późniejszym terminie?
Przepraszam za bezpośredniość
Pozdrawiam
Oliwia

Aneta:
01/12/2022, 08:30:06

Dzień dobry Pani Oliwio,
nie ma takiej możliwości.

Magdalena:
18/04/2023, 19:01:35

Dzień dobry, czy o kursie eskk można zdawać powyższe egzaminy? Czy eskk pośredniczy?
Pozdrawiam Magda

Aneta:
20/04/2023, 13:28:10

Dzień dobry Magdaleno:)
po ukończeniu kursy ESKK można przystąpić do egzaminu telc - szczegółowe informacje znajdują się tutaj: https://eskk.pl/kurs-angielski-poczatkujacy/certyfikat

Iwona:
02/08/2023, 14:55:35

jak można przystąpić do egzaminu z angielskiego poziom B2

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*