Certyfikaty z języka włoskiego – jakie, za ile, czy warto?

Język włoski nie cieszy się w Polsce ogromną popularnością, częściej nasi rodacy wybierają spośród języków romańskich hiszpański lub francuski. A nauka włoskiego ma sporo zalet: tym językiem mówi 125 milionów ludzi na całym świecie (nie tylko w słonecznej Italii), wymowa jest bardzo zbliżona do polskiej, a sam włoski ma opinię języka prostego do nauki.

Kobieta w kapeluszu siedzi na przystani. W tle widok na Wenecję.
W Polsce najprościej zdać jeden z 3 certyfikatów: CELI, CILS lub PLIDA.

Ukoronowaniem nauki włoskiego może być zdobycie certyfikatu. Podobnie, jak w przypadku innych języków, mamy do wyboru kilka ścieżek. Do najpopularniejszych egzaminów należą::

 • CELI, wydawane przez Uniwersytet w Perugii,
 • CILS, wydawane przez Uniwersytet w Sienie,
 • PLIDA, wydawane przez instytut Dante Alighieri.

Oprócz tego uzyskać można także Certyfikat IT, potwierdzany przez Uniwersytet w Rzymie 3. Ma on tylko dwa poziomy: B1 i C2. Jest on jednak rzadko zdawany, a w Polsce egzaminów nie organizuje żadna instytucja.

Ile kosztuje certyfikat z języka włoskiego?

Koszt egzaminu certyfikującego zależy często od poziomu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku certyfikatów z włoskiego należy zadeklarować poziom przed rozpoczęciem procedury. W przypadku poziomów A1-B1 cena zwykle wynosi około 300-400 złotych, w przypadku poziomów wyższych koszt egzaminu wzrasta do około 500-600 złotych.  Na koszt może mieć także wpływ zakup odpowiednich materiałów oraz kurs włoskiego.

Czy warto zdobyć certyfikat z języka włoskiego?

Posiadanie certyfikatu z języka włoskiego warto rozważyć w następujących sytuacjach:

 • emigracji na stałe do Włoch - wszystkie wymienione wyżej egzaminy honorowane są przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz włoskich pracodawców,
 • wyjazdu do Włoch na studia - jeśli marzysz, by wzorem Kopernika podjąć naukę na jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie, to certyfikat ułatwi ci znacznie nabór na studia,
 • podjęcie współpracy z włoskimi firmami - to ciekawa perspektywa, zwłaszcza dla osób, które zajmują się projektowaniem, architekturą, modą. Praca zdalna zdobywa coraz większą popularność,
 • zdobycie pracy w Polsce - język angielski coraz rzadziej wystarczy do zrobienia wrażenia na pracodawcy, drugi język jest zawsze mile widziany. A włoski jest językiem prostym do nauki… Potwierdzenie jego znajomości certyfikatem tylko poprawi nasze notowania na rynku pracy,
 • podróże - Rzym, Neapol, Toskania… To miejsca, które można zwiedzać w nieskończoność, wciąż odkrywając nowe zabytki. Włochy są krajem niezwykle bogatym kulturowo, z ciekawą historią i dobrze zachowanymi dziełami sztuki i architektury. 

Certyfikat z włoskiego - jaki wybrać?

Jak wspomniano wyżej - w Polsce najprościej zdać jeden z trzech certyfikatów, potwierdzających ogólną znajomość języka włoskiego: CELI, CILS, PLIDA. Oprócz nich warto wspomnieć jeszcze wydawany przez Uniwersytet w Sienie dyplom DITALS. 

Certyfikat DITALS

Skierowany jest on do osób, które chcą nauczać języka włoskiego. Certyfikat ma dwa poziomy. Niższy zdawać mogą osoby, które mają wykształcenie średnie i udokumentowane 60 godzin nauczania. Wyższy skierowany jest do osób, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu glottodydaktyki. Certyfikat honorowany jest przez włoskie Ministerstwo Oświaty i równoważy dyplom ukończenia studiów lingwistycznych.

Certyfikat PLIDA

Jest to najmłodszy certyfikat, organizowany od 2008 roku. Posiada on 6 poziomów , odpowiadających poszczególnym poziomom znajomości języka: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Przed przystąpieniem do egzaminu należy wybrać poziom. Na wszystkich poziomach test zorganizowany jest tak samo i obejmuje 4 części: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie, pisanie i mówienie. Na egzaminie nie ma pytań stricte gramatycznych, a zdający oceniają go jako przyjemny i stosunkowo krótki.

Certyfikat CILS

To certyfikat, który polecają osoby, które uczą włoskiego. Egzamin można zdawać na 6 poziomach: dwóch wstępnych (A1 i A2) oraz czterech właściwych: Uno (B1), Duo (B2), Tre (C1), Quattro (C2). Wszystkie egzaminy mają podobny charakter i składają się z następujących elementów: słuchania, czytania i analizy tekstu oraz dłuższego wypracowania. Potem następuje krótka przerwa i zaczyna się indywidualna część ustna. Długość egzaminu zależy od poziomu trudności. B1 trwa około 3 godzin, podczas gdy C2 zajmuje nawet 6 godzin zegarowych.

Certyfikat CELI

Ma on opinię najtrudniejszego i najmniej intuicyjnego. Egzamin zdawać można na następujących poziomach:

 • CELI Impatto - odpowiednik poziomu A1 dla osób rozpoczynających naukę,
 • CELI 1 - odpowiednik poziomu A2,
 • CELI 2 - poziom B1,
 • CELI 3 - poziom B2,
 • CELI 4 - odpowiednik poziomu C1,
 • CELI 5 - odpowiednik poziomu C2,
 • CELI 5 DOC - poziom bardzo zaawansowany, przeznaczony dla osób, które chcą zajmować się nauczaniem języka włoskiego.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich certyfikatów, zdający deklaruje, jaki poziom chce zdawać. Egzaminy zawierają w sobie 4 elementy: czytania, pisania, słuchania i mówienia.

Komentarze

ewa.m:
26/11/2019, 22:46:31

bardzo ciekawy artykuł :-)

Aneta:
04/12/2019, 07:59:30

Cieszymy się, że się podoba!

Zofia:
21/07/2020, 15:46:55

Dzien dobry!
Nazywam sie Zofia Mielcarz. Mieszkam w Italii od 13 lat. Chcialabym jak najszybciej zdac egzamin z jezyka wloskiego na poziomie B2 zeby moc rozpiczac nauke w szkole.
Bardzo prosze o odpowiedz.
Przesylam wyrazy szacunku
Zofia Mielcarz

Aneta:
28/07/2020, 10:59:29

Szanowna Pani, w ESKK nie ma możliwości uzyskania powyższych certyfikatów, ponieważ egzaminy do nich organizują specjalnie do tego powołane, podmioty zewnętrzne. Prosimy o kontakt bezpośrednio z tymi jednostkami egzaminującymi. W przypadku osób, które uczą się języka włoskiego w ESKK istnieje opcja przystąpienia do egzaminu i zdobycia certyfikatu telc (na poziomach: A1, A2, B1, B2). Szczegóły na: https://eskk.pl/kurs-wloski-poczatkujacy#mSwiadectwo Pozdrawiamy!

Natalia:
16/10/2020, 23:40:14

witam
gdzie w Polsce znajduja sie osrodki egzaminacyjne gdzie moglabym podejsc do zrobienia certyfikatu b2 z jezyka wloskiego?

natalia:
17/07/2021, 17:20:59

Czy ktoś się orientuje czy poziomy trzeba zdawać pokolei najpierw A potem B i na koniec można C czy poprostu ktoś się czuje pewnie to może na wyższy poziom zdawać odrazu?

Marzena:
15/09/2023, 13:47:13

Proszę o podanie daty egzaminu B2 CELI 3 z języka włoskiego

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*