Jak osiągnąć poziom C1/C2 w języku obcym?

Biegła znajomość języka to nie tylko dobra znajomość form gramatycznych, słówek i poprawna wymowa, ale także posługiwanie się językiem w sposób swobodny, niemal na poziomie native speakera.

Grupa młodych ludzi siedzi na pufach. Pracują nad projektem.
Nauka na poziomie C1-C2 wymaga nieco innych metod uczenia się, niż wcześniej.

O tym, jaką znajomością języka trzeba się legitymować przy określonych poziomach przeczytasz tutaj: stopnie znajomości języków obcych – jak to z nimi jest?

Jakie umiejętności trzeba posiadać na poziomie C1 i C2 i ile zajmuje ich zdobycie?

Znając język na poziomie B2 jesteśmy już w stanie dość swobodnie się komunikować, tworzyć dłuższe, poprawne wypowiedzi i umieć wyrazić swoją opinię. W przypadku poziomu C1 mówimy już o znajomości języka niewiele ustępującej wiedzy przeciętnego native speakera, natomiast C2 to biegła umiejętność, pozwalająca na swobodne, towarzyskie i zawodowe komunikowanie się w każdej sytuacji.

Przejście z poziomu B2 na poziom C1 może zająć od roku do dwóch, trzech lat, w zależności od włożonej pracy i poświęconego czasu. Jest to także moment, kiedy decydujące znaczenie mogą mieć predyspozycje - osoby z talentem lingwistycznym osiągają ten poziom znacznie szybciej (co nie ma takiego znaczenia przy opanowaniu podstaw).

Dlaczego trudno osiągnąć poziom C1/C2?

Nauczyciele i lektorzy języków obcych mówią zgodnie: o ile niższe poziomy wiążą się z szybkimi i widocznymi postępami, o tyle w przypadku C1 i wyższego trwa to znacznie dłużej. Zazwyczaj na poziomie B2 mamy już bogaty zasób słownictwa, pozwalający rozszyfrować około 95% wypowiedzi w danym języku.

Stąd dalsza nauka wiąże się z powolną walką o kolejny procent. Brak widocznych efektów zniechęca wiele osób. Trudno jest z entuzjazmem uczyć się kolejne miesiące, jeśli nie widzimy owoców, a język przecież rozumiemy dobrze, wypowiadamy się całkiem nieźle, rozumiemy większość czytanych artykułów.

Nauka na tak wysokim poziomie wymaga też nieco innych metod uczenia się, niż wcześniej. W przypadku dobrej znajomości języka obcego trzeba zająć się szlifowaniem praktycznych umiejętności, jak mówienie, pisanie oraz czytanie. Sama nauka z podręcznika może nie wystarczyć.

Jak szlifować język, aby wejść na poziom C1/C2?

Jak można wywnioskować z powyższych akapitów - do zdobycia wyższego poziomu kluczowa jest cierpliwość i determinacja. Należy nastawić się na ciągłą naukę, co nie oznacza, że musi ona być nudna i żmudna. Znając dobrze język obcy możesz skorzystać z różnorodnych metod. Niektóre z nich opisujemy tutaj: 20 sposobów na językową immersję.

Czym jest immersja? To zanurzenie się w danym języku, korzystanie z niego na co dzień. Warto wykorzystać to zjawisko do przyspieszenia nauki. Zamiast czytać wiadomości po polsku - sprawdź, co można przeczytać o naszym kraju na zagranicznych portalach. Staraj się wybierać rozrywkę w języku, którego się uczysz: seriale, podcasty, ale też gry komputerowe, a nawet planszowe.

Warto także ćwiczyć umiejętność pisania. Tu warto zacząć z kimś korespondencyjną wiadomość, zacząć pisać pamiętnik w obcym języku. Ciekawym sposobem jest także pisanie opowiadań. Należy także pracować nad wymową - zacząć można od czytania na głos lub śpiewania piosenek.

Stwarzaj sobie okazje do tego, by korzystać z języka jak najczęściej. Dobrym motywatorem jest także zapisanie się do grupy lub podjęcie decyzji o zdobyciu certyfikatu językowego. Widmo egzaminu albo słowa wsparcia od znajomych potrafią zachęcić do kolejnych wysiłków, gdy mamy wrażenie, że opanowane słówka w niczym nam nie pomagają.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*