Postanowienia noworoczne – nauka języka obcego

Początek nowego roku kalendarzowego to dla wielu osób czas na różnego rodzaju postanowienia noworoczne. Nic dziwnego – Nowy Rok kojarzy się ze świeżym startem, co sprzyja podejmowaniu wyzwań, do których wcześniej nie było motywacji. To także świetny moment, żeby podjąć się nauki nowego języka obcego. Zastanawiasz się, jakie postanowienia noworoczne ustanowić na zbliżający się początek roku? Postaw na rozwój umiejętności i poszerz swoje kompetencje. Doradzimy Ci od czego zacząć oraz jak uzyskać najlepsze wyniki w krótkim czasie. 

Zaplanowanie zmian na zbliżający się nowy rok to pierwszy krok.

Jaki język wybrać do nauki i dlaczego?

Aby wprowadzić noworoczne postanowienia w życie, należy przede wszystkim ustalić swoje priorytety. Chcesz nauczyć się języka, by zmienić zawód lub awansować w obecnej pracy? A może wybierasz się na wakacyjny wyjazd za granicę? W zależności od motywacji i okoliczności Twojej decyzji możesz wybierać spośród bardzo wielu różnych języków obcych. Największą popularnością cieszy się nauka języka angielskiego, szczególnie na poziomie średnio-zaawansowanym i wyżej. To dobry wybór, ponieważ poprawna znajomość języka angielskiego znacznie ułatwia komunikację w większości miejsc na świecie. Nauka języka arabskiego czy też nauka języka chińskiego może natomiast otworzyć wiele możliwości zawodowych w międzynarodowych korporacjach. Z pewnością przyda się również podczas wakacji w danym kraju. Nauka nowego języka nie należy do najłatwiejszych, nie oznacza to jednak, że nie może być skuteczna i przyjemna. Najważniejsze jest odpowiednie nastawienie i precyzyjnie postawiony cel

Nauka języka obcego – od czego zacząć? 

Zaplanowanie zmian na zbliżający się nowy rok to pierwszy krok. Następnie trzeba zastanowić się nad realizacją postanowień noworocznych i sposobami, które pomogą Ci osiągnąć cel. Przede wszystkim warto rozważyć kilka najważniejszych kwestii, które ułatwią i umilą Ci cały proces uczenia. Pamiętaj – motywacja decyduje o powodzeniu! Przedstawiamy kilka sposobów pomocnych w nauce nowego języka.

Zweryfikuj swój cel i oczekiwania względem nowego języka

Zanim zdecydujesz się na konkretne kursy językowe, zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania i czego potrzebujesz. Jest to bardzo ważne, ponieważ zarówno Ty, jak i Twój nauczyciel będziecie w stanie wyznaczyć ścieżkę nauki, która pomoże w realizacji celu. Na podstawie precyzyjnie określonych celów dowiesz się jak działać oraz jak dużo czasu potrzebujesz na opanowanie poszczególnych poziomów językowych.

Określ harmonogram swojej nauki

Początek nauki łączy się zwykle z entuzjastycznym podejściem – nie warto jednak rzucać się na głęboką wodę. Spokojnie zaplanuj swój czas między obowiązkami a czasem wolnym. Nauka nowego języka nie będzie wówczas przytłaczająca

Wykorzystaj swoje mocne strony do nauki języka

Nauka będzie najbardziej efektywna, jeśli maksymalnie dopasujesz ją do swoich potrzeb, zainteresowań i indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby świetnie radzą sobie w pracy w grupie, inni będą woleli lekcje z lektorem jeden na jeden lub kursy online. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i wybierz metody, które sprawdzają się najlepiej. Możesz korzystać ze słuchowisk, oglądać obcojęzyczne filmy lub uczyć się za pomocą fiszek.

Otocz się językiem, którego chcesz się uczyć

Wiele osób, które wyjeżdżają za granicę, bardzo szybko uczy się języka, nawet bez korzystania z profesjonalnych kursów. Jak to możliwe? Niezwykle pomocny jest wpływ otoczenia. Jeśli do swojego życia wprowadzisz media i materiały obcojęzyczne, to szybciej przyswoisz dany język. Filmy, podcasty, muzyka to również świetny pomysł na urozmaicenie nauki oraz umilenie całego procesu.

Podążaj małymi krokami

Pamiętaj – przytłoczenie obowiązkami nigdy nie jest sprzymierzeńcem efektywnej nauki. Nie zniechęcaj się, jeśli życie osobiste pokrzyżuje Ci plany związane z powtórką słówek czy nauką nowych zwrotów. Zajęcia z lektorem to czas dla Ciebie i z pewnością z każdego spotkania wyjdziesz bogatszy o nowo zdobytą wiedzę. Postaw na metodę małych kroków – staraj się uczyć systematycznie i regularnie. To klucz do sukcesu!

Znajdź partnera do nauki!

Nie od dziś wiadomo, że wspólna nauka może przynieść dużo lepsze rezultaty niż samodzielne przyswajanie wiedzy. Poszukaj wśród znajomych, współpracowników czy rodziny osób, które będą Ci towarzyszyć w poznawaniu nowego języka. Dobrym pomysłem jest też ćwiczenie umiejętności z osobą o bardziej zaawansowanym stopniu znajomości danego języka. Wspólna wymiana doświadczeń może okazać się dużym wsparciem w procesie nauki, dodać otuchy oraz przyspieszyć przyswajanie informacji.

Znajomość języka – w czym może Ci pomóc?

Nauka języka obcego może być świetnym wyzwaniem lub kierunkiem do rozwoju obecnych umiejętności. Znajomość obcego języka niesie ze sobą całą masę możliwości. Może otworzyć Ci nowe opcje pracy czy nauki poza granicami Polski, pomóc w awansie lub zmianie zawodu. Z pewnością będzie też przydatna podczas aplikowania na zagraniczne uczelnie wyższe. Wakacje w Anglii, Niemczech, Japonii czy Chinach nabiorą większego znaczenia, jeśli uda Ci się zamienić parę słów z lokalnymi mieszkańcami. Być może marzysz o przeczytaniu ulubionej powieści w oryginalnym wydaniu lub chcesz obejrzeć obcojęzyczny film bez napisów – nauka języka pomoże Ci osiągnąć te cele!

Jak skutecznie dotrzymać postanowienia noworocznego?

Oryginalne, ciekawe postanowienia noworoczne to świetny pomysł na zmotywowanie się do podjęcia nowego wyzwania w swoim życiu. Chcesz zwiększyć szansę na realizację postanowień? Wypróbuj metodę SMART, według której cel powinien być:

  • Sprecyzowany – jasno, konkretnie i jednoznacznie określony cel to podstawa.
  • Mierzalny – weryfikacja umiejętności jest ważna, dlatego właściwie postawiony cel powinien umożliwiać sprawdzanie postępów na każdym etapie. 
  • Atrakcyjny i osiągalny – zwróć uwagę na źródła motywacji: powinny nieść ze sobą wyzwania, ale również dawać wymierne korzyści. Odpowiedz sobie na pytanie, po co właściwie uczysz się danego języka? Polecamy sporządzenie tabelki zysków i strat, która pomoże w realizacji celów.
  • Realistyczny – określ swoje zasoby, czyli czas oraz siły, aby nie przytłoczyć się nadmiarem materiałów. 
  • Terminowy, czyli określony w czasie – aby zwiększyć mobilizację, warto ustanowić konkretną datę, do której chcesz zrealizować swój cel. 

Podsumowanie

Nie ma znaczenia czy interesuje Cię nauka języka angielskiego, nauka języka japońskiego, czy nauka języka niemieckiegoz naszą pomocą bez problemów spełnisz swoje postanowienie noworoczne! Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach: dostosuj swój cel do czasu i możliwości, ustal mniejsze, bardziej osiągalne cele, a także wykorzystaj swoje mocne strony oraz predyspozycje. Korzystaj także ze sposobów na uatrakcyjnienie procesu nauki nowego języka, takich jak oglądanie obcojęzycznych filmów, słuchanie radia, podcastów i muzyki, a także czytanie magazynów i stron internetowych w danym języku. Z dobrą motywacją oraz precyzyjnym planem nowe postanowienia staną się osiągalne, oraz prostsze w realizacji!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*