Certyfikaty z języka hiszpańskiego – jakie, za ile, czy warto?

Język hiszpański jest coraz częściej wybierany przez Polaków do nauki. Nie należy się temu dziwić, ma opinię łatwo przyswajalnego, a jego wymowa jest przyjazna dla rodaków. Hiszpański jest też jednym z najczęściej używanych języków na świecie, wyprzedzając o jedno miejsce angielski.

Para młodych ludzi pije kawę i wspólnie słucha audiobooka.
Co roku naukę hiszpańskiego od podstaw zaczyna 14 milionów ludzi.

Na co dzień posługuje się nim prawie 5% światowej populacji, jest także drugim lub trzecim językiem dla kolejnych 15%. Co roku naukę hiszpańskiego od podstaw zaczyna 14 milionów ludzi. Po hiszpańsku dogadamy się nie tylko w samej Hiszpanii i ogromnej części Ameryki Południowej oraz Środkowej, ale także w USA (zwłaszcza w południowych stanach), zachodniej Afryce oraz na Filipinach.

Czy warto mieć certyfikat z języka hiszpańskiego?

Ankiety przeprowadzone wśród pracodawców przez portal wynagrodzenie.pl pokazują jasno, że certyfikat językowy zwiększa atrakcyjność pracownika w oczach rekruterów. Egzaminy obiektywnie badają umiejętności językowe, a ze względu na ich formę, nie ma możliwości uciec się do oszustwa. Uzyskany w ten sposób dyplom jest owocem miesięcy przygotowań, wskazujący, że przyszły pracownik umie zaplanować swoją pracę, nie boi się wyzwań i naprawdę posiada umiejętności, które deklaruje.

Certyfikat z hiszpańskiego znacznie ułatwia emigrację do krajów hiszpańskojęzycznych. W przypadku podjęcia nauki na zagranicznym uniwersytecie może zwalniać nas z egzaminów wstępnych lub być podstawowym wymogiem rekrutacyjnym. Niektóre kraje honorują certyfikaty przy staraniu się o obywatelstwo.

Warto także wspomnieć, że zdany z pozytywnym skutkiem Diploma Superior de Español uprawnia do zostania nauczycielem tego języka. Nie trzeba posiadać wtedy kierunkowego wykształcenia.

Ile kosztuje certyfikat z języka hiszpańskiego?

Ze względu na dostępność, najprościej w Polsce zdać certyfikat DELE. Organizowany jest on przez Instytut Cervantesa. Koszt egzaminu zależny jest od poziomu. W przypadku poziomu A1 wynosi on około 360 złotych, w przypadku C2 jest to już prawie 700 złotych.

Planując przygotowania do certyfikatu warto zakupić materiały - ich koszt to około 250 złotych. Organizowane są także specjalne kursy przygotowujące, ich cena waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy, w zależności od trybu i częstotliwości spotkań.

Rodzaje certyfikatów z języka hiszpańskiego

W przypadku egzaminów z języka hiszpańskiego, nie mamy tak szerokiego wyboru, jak np. dla certyfikatów z angielskiego. Wśród najpopularniejszych certyfikatów, uznanych międzynarodowo, wymienić warto cztery:

  • Diploma de Español como Lengua Extranjera, czyli DELE,
  • Diploma Básico de Español,
  • Diploma Superior de Español,
  • CCSE. 

Diploma de Español como Lengua Extranjera

Diploma de Español como Lengua Extranjera, czyli DELE, to najpopularniejsza certyfikacja z hiszpańskiego. W Polsce bez trudu można zdać go w większych miastach, w punktach akredytowanych przez Instytut Cervantesa. Przed testem należy zadeklarować zdawany poziom, od A1 do C2.

W przypadku egzaminów A1-B2, opierają się one na dwuczęściowej formule. Pierwsza to sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz pisania. W drugiej najpierw badane jest rozumienie ze słuchu, a następnie ma się chwilę na przygotowanie wypowiedzi ustnej. Egzamin oceniany jest jako “zdany” lub “niezdany”, o wyniku decyduje liczba punktów. Z każdej części należy uzyskać minimum 30 punktów na 50, czyli łącznie 60 punktów na 100.

Bardziej rozbudowany charakter mają egzaminy na poziomie C1-C2. C1 składa się z czterech części, C2 z trzech. Pierwsza część egzaminu przypomina testy z niższego poziomu. Dwie kolejne to badanie sprawności zintegrowanych: słuchania ze zrozumieniem i pisania oraz czytania ze zrozumieniem i mówienia. Tutaj także należy uzyskać proporcjonalną ilość punktów ze wszystkich sekcji, inaczej egzamin jest niezdany.

Certyfikat DELE ma także wersję Escolar, przeznaczoną dla uczniów starszych klas podstawówki i liceum. Przebieg egzaminów jest podobny, jednak zakres tematyczny został dostosowany do osób w wieku 11-17 lat.

Diploma Básico de Español

Aktualnie nie ma możliwości zdania tego certyfikatu w Polsce. Wymagany jest on przez niektóre uczelnie (większość honoruje także certyfikat DELE). Certyfikat ten potwierdza znajomość hiszpańskiego na poziomie B2-C1, a więc średnio zaawansowanym.

Diploma Superior de Español

Dyplom ten potwierdza nie tylko bardzo dobrą znajomość języka hiszpańskiego, ale także historii i kultury krajów iberoamerykańskich. Jego poziom trudności można określić na  C1/C2. Uzyskany certyfikat uprawnia do nauczania języka hiszpańskiego na takich samych zasadach, jak ukończone studia wyższe z hispanistyki. W Polsce egzamin organizowany jest przez kilka ośrodków certyfikujących.

CCSE

CCSE to egzamin obowiązkowy dla wszystkich, którzy starają się o hiszpańskie obywatelstwo, oprócz tego nie ma praktycznego zastosowania. W Polsce certyfikat można uzyskać w Instytucie Cervantesa. Do testu można podejść w momencie ukończenia 16 lat. W szczególnych przypadkach można złożyć wniosek zwalniający z CCSE, konieczność zdawania egzaminu nie dotyczy emigrantów po 70 roku życia lub ze stopniem niepełnosprawności uniemożliwiającym naukę.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*