Czy język hiszpański jest trudny?

Chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe i zastanawiasz się, czy język hiszpański jest trudny? Istnieje opinia, że jest to bardzo łatwy język do nauki, zarówno  w wymowie, jak i w piśmie. Sprawa nie jest jednak tak prosta, ponieważ jak to często bywa – zależy. Od czego? Przede wszystkim od ojczystego języka osoby, która chce podjąć się nauki hiszpańskiego, a także od tego, do jakiego języka się go porówna. Nie ma bowiem obiektywnie trudnych czy łatwych języków. W tym artykule tłumaczymy, czy język hiszpański jest trudny dla Polaków i jak wygląda nauka języka hiszpańskiego dla początkujących.

Czy hiszpański jest trudny
Opanowanie języka hiszpańskiego wymaga stosowania różnych narzędzi nauki.

Dlaczego język hiszpański sprawia wrażenie łatwego?

Na początku przygody z hiszpańskim może wydawać Ci się, że jest on zupełnie nieskomplikowany i przystępny w nauce. Hiszpański dla początkujących jest zazwyczaj przyjemny i bardzo interesujący. Ponadto dla Polaków wymowa hiszpańskich słówek jest dość intuicyjna, a zasady nie są żadnym wyzwaniem. Opanowanie zaledwie kilku podstawowych zasad dotyczących wymawiania nowych słów sprawia, że język hiszpański wydaje się wręcz banalny. 

Nauce sprzyjają też podobne konstrukcje i gramatyka, np. odmiana czasownika przez osoby czy rodzaje. Struktura jest zrozumiała i logiczna, a piękne brzmienie umila naukę. Okazuje się jednak, że cały proces poznawania języka hiszpańskiego – od podstaw do swobodnej rozmowy z tubylcami – nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. 

Język hiszpański – łatwy czy trudny?

Skoro wymowa i podstawowe zasady nie wydają się problemem, to czy nauka hiszpańskiego może być trudna? Niestety tak, ponieważ im dalej w las, tym hiszpański staje się bardziej skomplikowany. Hiszpański dla średnio zaawansowanych, lub hiszpański biznesowy może sprawiać trudności nawet osobom o dużych zdolnościach językowych.

Po przejściu pierwszego, początkującego etapu nauki, kłopot sprawiać mogą bardziej złożone konstrukcje gramatyczne, takie jak tryb łączący „subjuntivo”, czy czasy przeszłe „los pasados”. Zastanawiasz się teraz, ile jest czasów w języku hiszpańskim? W odróżnieniu od języka polskiego, w hiszpańskim mamy do czynienia aż z siedmioma czasami gramatycznymi, z czego cztery to czasy przeszłe, dwa przyszłe i jeden teraźniejszy. Używanie niektórych z nich bywa problematyczne, ponieważ w polskim występują jedynie trzy czasy. Trudności mogą sprawić również czasowniki nieregularne, a zawiłe zaimki mogą okazać się  trudne w stosowaniu. 

Młoda Hiszpanka w koszulce kibica.
Język hiszpański stale zyskuje na popularności i coraz więcej osób chce poznawać jego tajniki.

Jak uczyć się hiszpańskiego?

To, czy język hiszpański jest łatwy czy trudny do nauczenia zależy nie tylko od perspektywy, ale również zdolności językowych, systematyczności oraz motywacji. Jak poradzić sobie z zawiłościami gramatycznymi i opanować język hiszpański do perfekcji? Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma jednej, uniwersalnej metody, która sprawdzi się u każdej osoby.

Najpierw zastanów się, czy wolisz uczyć się samodzielnie, w małej grupie czy na indywidualnych spotkaniach z lektorem. Weź pod uwagę swój komfort oraz to, jakie warunki są dla Ciebie najbardziej sprzyjające. Korzystaj ze źródeł kultury, słuchając hiszpańskojęzycznych piosenek, oglądając filmy czy czytając hiszpańską prasę. Pomocne mogą okazać się fiszki, cenione przez wielu poliglotów. Dobrym pomysłem będzie też zapisanie się na kurs hiszpańskiego online, który ułatwi Ci zachowanie regularności. 

Dlaczego chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Motywacja to najważniejsza siła napędowa, która pozwoli Ci przebrnąć nawet przed najtrudniejsze tematy i będzie przypomnieniem celu, do którego dążysz. Ustalenie sensu nauki ma ogromny wpływ na sukces. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje powody, które pomogą Ci w chwilach niemocy i zrezygnowania. Oto kilka popularnych powodów:

  • hiszpański to jeden z najpopularniejszych języków na świecie, dlatego przyda się w podróży, pracy czy szkole,
  • bardzo wiele krajów posługuje się hiszpańskim jako oficjalnym, urzędowym językiem, 
  • warto znać język hiszpański także w kontaktach biznesowych, prowadząc interesy z hiszpańskojęzycznymi osobami,
  • rozwój osobisty jest również świetnym powodem do nauki hiszpańskiego. Jeśli marzysz o zostaniu poliglotą, to język hiszpański będzie doskonałym pomysłem na start!

Hiszpański na tle innych języków

To, czy język hiszpański jest trudny do nauki wynika w dużej mierze z ojczystego języka zainteresowanej osoby. Jak wygląda skala trudności dla Polaków? Do najłatwiejszych w nauce należą języki słowiańskie, takie jak rosyjski, ukraiński, serbski oraz czeski. Wynika to z wielu podobieństw w wymowie i konstrukcjach gramatycznych.

Język hiszpański plasuje się na poziomie średnim, tuż obok angielskiego, niemieckiego, włoskiego, szwedzkiego czy francuskiego. Orientacyjny czas do uzyskania poziomu komunikatywnego to około 30 tygodni. Na poziomie trudnym znajdują się takie języki jak wietnamski, węgierski, tajski i fiński. Natomiast na ekstremalnie trudną grupę składają się języki azjatyckie: chiński, japoński, koreański, a także arabski. Warto przy tym pamiętać, że pojęcie trudności jest względne, ponieważ w procesie nauki najważniejsza jest dobrze ugruntowana motywacja. 

Podsumowanie

Język hiszpański stale zyskuje na popularności i coraz więcej osób chce poznawać jego tajniki. Wiesz już, jak zacząć naukę hiszpańskiego oraz jak szybko się go nauczyć. Chcesz, aby nauka była przyjemna i przynosiła spektakularne efekty? Dobrze przygotowanekursy językowe, takie jak  np. profesjonalne  kursy online pozwolą Ci nauczyć się hiszpańskiego w zaciszu własnego domu!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*