Czy język włoski jest trudny?

Marzysz o wakacjach w słonecznej Italii i zastanawiasz się, czy  język włoski jest trudny do opanowania? Zaraz obok hiszpańskiego, włoski jest powszechnie uznawany za bardzo łatwy język do nauki. Czy rzeczywiście jest tak prosty? A jeśli nie, to z czego wynikają trudności? W tym artykule tłumaczymy jak wygląda język włoski i odpowiadamy na pytanie, czy jest trudny do nauczenia. Dowiesz się także, czy znajomość języka włoskiego jest w ogóle przydatna oraz jak skutecznie i szybko się go nauczyć. 

Czy włoski jest trudny
Włoskie słowa w dużej mierze pochodzą z łaciny, dzięki czemu są łatwo przyswajalne dla Polaków. Dzięki temu łatwiej jest zacząć rozmawiać po włosku.

Czy język włoski jest trudny?

Kwestia trudności języka włoskiego jest bardziej skomplikowana, niż sprawia wrażenie przy pierwszym kontakcie. Na poziomie początkującym może wydawać się, że słówka są łatwe do opanowania, a wymowa przyjazna dla użytkownika języka polskiego. Jednak im bardziej zaawansowany poziom, tym więcej trudności można napotkać na drodze. 

Niestety, odpowiedź na pytanie, czy język włoski jest łatwy zależy od bardzo wielu czynników – ojczystego języka osoby rozpoczynającej przygodę z włoskim, motywacji i zdolności językowych. Warto więc przeanalizować wszystkie aspekty języka włoskiego pod kątem ich trudności.

Gramatyka

Z początku może wydawać się, że jest miło i łatwo, ale schodki zaczynają się już powyżej poziomu B1. Złożone czasy, rozmaite tryby (w tym tryb łączący il congiuntivo), które nie występują w języku polskim oraz odmiany czasowników nieregularnych potrafią dać mocno w kość. To sprawia, że od poziomu B2 należy porządnie przyłożyć się do nauki, pamiętać o systematyczności i powtarzaniu poznanych już tematów. Warto też uzbroić się w cierpliwość i nie zapominać o swoich motywacjach oraz celach. 

Młoda kobieta z pizza na tle Krzywej Wieży w Pizzie.
Nauka języka włoskiego może nie być najłatwiejszym zadaniem, ale satysfakcja z zamierzonego osiągnięcia z pewnością wynagrodzi Ci cały proces.

Słownictwo

Słownictwo jest natomiast zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią nauki włoskiego. Podobnie jak w języku polskim, włoskie słowa w dużej mierze pochodzą z łaciny, dzięki czemu są łatwo przyswajalne dla Polaków. Jeszcze bardziej ułatwione zadanie będą miały osoby, które w szkole uczęszczały na łacinę, poznając wspaniały fundament europejskich języków. Zdania w języku włoskim są melodyjne, dźwięczne, ekspresyjne, a przez wiele osób uważane za romantyczne. Pamiętaj jednak, że podczas podróży do Włoch możesz spotkać wiele regionalnych dialektów, których zrozumienie może być nieco kłopotliwe. 

Zapis i wymowa

Zasady w pisowni to kolejny punkt nauki włoskiego, który jest właściwie banalnie prosty. Zdecydowana większość słów jest zapisywana dokładnie w taki sposób, w jaki je słyszysz (z małym wyjątkiem podwójnych spółgłosek, wymawianych jak pojedyncze). Podobnie jest z wymową – we włoskim nie ma dźwięków, których nie znasz z języka polskiego. Nie musisz przykładać wiele trudu do nauki akcentów, aby po pewnym czasie brzmieć jak autentyczny Włoch. 

Być może myślisz, że znasz już odpowiedź na pytanie, czy język włoski jest trudny do nauczenia. Mimo przystępnej wymowy, stosunkowo prostego słownictwa i intuicyjnego zapisu włoski obfituje również w zasady, które sprawiają trudność nawet rodowitym Włochom.

Zróżnicowanie języka włoskiego

Język włoski jest pełen niuansów, co oznacza, że obok znajomości podstawowej gramatyki, słownictwa, zapisu i wymowy, należy dobrze poznać tryb łączący. Do zrozumienia nagłówków gazet, pisanych zazwyczaj hasłowo, warto zagłębić się w sytuację polityczną we Włoszech i zapoznać się z nawiązaniami do angielskiego. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie na wakacje, załatwić coś we włoskiej szkole, czy poznać warunki podpisywanej umowy to przygotuj się na istny labirynt wyrażeń, form i dziwnych zwrotów technicznych.

Problem z zasadami

Naukę języków obcych ułatwiają zazwyczaj zasady, które pozwalają lepiej zrozumieć całą strukturę języka pisanego i mówionego. Język włoski w tym przypadku stawia przed użytkownikami spore przeszkody – zasad jest niewiele, a większość stanowią wyjątki od reguły. Znajomość zasad jest często określana jako sugestia, a nie wyznacznik poprawności. Użycie rodzajnika określonego lub nieokreślonego do rodzaju rzeczownika jest tajemnicą nie tylko dla początkujących, ale również dla zaawansowanych użytkowników języka, a nawet rodzimych Włochów. Sprawa ma się podobnie z przyimkami, których używanie potrafi sprawiać kłopoty. Jak więc nauczyć się języka włoskiego? Przedstawiamy kilka sposobów!

Jak skutecznie nauczyć się języka włoskiego?

Jak widzisz, nauka języka włoskiego nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Nie jest to jednak ekstremalnie skomplikowany język, a jego skalę trudności określa się jako średnią. Ponadto rozmawiając z użytkownikami języka włoskiego, możesz liczyć na ich bogatą gestykulację i przyjazny uśmiech. Ułatwia to komunikację i sprzyja porozumieniu, nawet jeśli znasz tylko podstawy. 

W nauce włoskiego dobrym pomysłem będą kursy językowe w formie online. Pomogą Ci nie tylko szybko opanować zasady włoskiego, ale również zapewnią komfort edukacji w zaciszu własnego domu. Warto też otoczyć się językiem, aby oswoić się z jego brzmieniem na co dzień. Pomoże Ci w tym nauka z audiobooków, słuchanie włoskiego radia, oglądanie włoskiej telewizji czy słuchanie wywiadów z gwiazdami czy celebrytami z Włoch. Aby przyspieszyć i uprzyjemnić proces nauki możesz zmienić ustawienia językowe w telefonie i przeglądarce internetowej z polskiego na włoski, oraz oglądać włoskie filmy w oryginale (lub z napisami). Możesz też poszukać towarzysza do rozmów – używanie języka w praktyce sprawi, że nie będziesz bać się mówić w sytuacji kontaktu z poznanymi Włochami. 

Podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy język włoski jest trudny do nauki – to zależy. Najważniejszą rolę pełni dobrze ugruntowana motywacja oraz ustalenie osiągalnego i realistycznego celu, który będzie wsparciem w chwilach zwątpienia. Nauka języka włoskiego może nie być najłatwiejszym zadaniem, ale satysfakcja z zamierzonego osiągnięcia z pewnością wynagrodzi Ci cały proces.

Znając już włoski dla początkujących lub włoski dla średnio zaawansowanych, możesz porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami pięknych włoskich miasteczek, zrobić zakupy w Rzymie czy rozpocząć międzynarodowe interesy z przedsiębiorcami z  Włoch. Aby skutecznie nauczyć się włoskiego, warto zapisać się na językowe kursy online, korzystać ze źródeł włoskiej kultury oraz otaczać się językiem na co dzień np. poprzez muzykę. 

Komentarze

numizmatyki.pl:
18/05/2022, 00:50:31

Mój przyjaciel nauczył się włoskiego w kilka lat, zdając we Włoszech egzaminy. Mnie zainspirowało to dołapania słówek w tym języku :)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*