Czy warto się uczyć rosyjskiego?

W ostatnich dekadach losy nauczania języka rosyjskiego w naszym kraju są dość burzliwe. Jako język "bratniego narodu", był jedynym słusznym językiem obcym i obligatoryjnym przedmiotem szkolnym dzisiejszych 40-, 50- i 60-latków. Dość brutalnie zdeklasowano jego znaczenie w trakcie transformacji ustrojowej.

Młoda kobieta pracująca przy laptopie.
Czy nauka języka rosyjskiego przeżyje renesans?

Gdy na polskie rynki wkroczyły zachodnie koncerny i szeroko pojęta westernizacja stylu życia, wzrosło zainteresowanie językiem angielskim, a z czasem także innymi, głównie niemieckim. Tymczasem język rosyjski stał się passé, ponieważ kojarzył się raczej negatywnie – z poprzednim przebrzmiałym ustrojem oraz wąskimi perspektywami życiowymi i zawodowymi. Nie był przydatny do kontaktów z firmami z Zachodu. Wydawał się także coraz mniej pomocny nawet podczas podróży – skoro w końcu można było swobodnie podróżować po świecie i nie trzeba było ograniczać się jedynie do wschodu Europy i rosyjskojęzycznej części Azji.

Czy Polacy mówią po rosyjsku?

Jeszcze do roku 2000 to znajomość rosyjskiego była najczęściej deklarowaną przez Polaków pytanych o znajomość języków obcych (według badania Eurostat). To głównie za sprawą wspominanych już pokoleń, dla których był to często jedyny język obcy, z jakim zetknęli się w szkole. Jednak już od początku XXI wieku to angielski stał najpopularniejszym językiem obcym, którego znajomością chwalili się Polacy (27% badanych w 2015).

Rosyjski - język na wymarciu?

Jednak język rosyjski to nie łacina i raczej tak szybko o nim nie zapomnimy. Nie sposób ignorować potencjału ekonomicznego wschodnich sąsiadów, a tym samym nie można traktować znajomości języka rosyjskiego jako zbędnej umiejętności. Wśród najpopularniejszych języków na świecie zajmuje on ósmą pozycję (dla porównania - angielski jest trzeci). Obecnie dość nieśmiało mówi się o renesansie tego języka w naszym kraju, co objawia się to również we wzroście zainteresowania kursami rosyjskiego. Ale czy możliwy jest naprawdę zauważalny zwrot w trendach językowych?

Znajomość rosyjskiego a zarobki

Czy angielski straci na popularności kosztem rosyjskiego? Sprawa nie jest taka prosta. Znajomość samego rosyjskiego nie wywinduje zarobków, ale połączenie znajomości rosyjskiego i angielskiego daje już zupełnie inne, szersze możliwości. Według wyników ogólnopolskiego badania wynagrodzeń z 2015 roku, osoby, które znały jednocześnie te 2 języki na poziomie średnio zaawansowanym (B1/B2) mogły liczyć na przeciętne wynagrodzenie o 25% brutto wyższe niż pracownicy, którzy posługiwali się tylko jednym z nich (za: Sedlak & Sedlak). Taka kombinacja daje pracownikowi zdecydowanie mocniejszą pozycję.

Oferty pracy z językiem rosyjskim

Zaletą języka naszych wschodnich sąsiadów jest z kolei to, że dla nas Polaków, jest stosunkowo łatwy do nauki. Jednocześnie umożliwia znalezienie pracy w firmie współpracującej nie tylko z Rosją, ale również Ukrainą, Białorusią, Gruzją czy Kazachstanem – o czym pisaliśmy w artykule „Jak języki przekładają się na zarobki”.  

W jakich branżach znajomość języka rosyjskiego jest mile widziana? Nikogo nie zdziwi fakt, że najchętniej osoby z znajomością języka rosyjskiego są rekrutowane przez firmy związane biznesowo z rynkami wschodnimi, a więc zajmujące się transportem, usługami celnymi, handlem zagranicznym, zaopatrzeniem oraz finansami. Język rosyjski pojawia się też w ogłoszeniach o pracę na stanowiska związane z kulturą i turystyką, jak np. przewodnicy czy piloci wycieczek oraz w agencjach HR rekrutujących pracowników ze wschodniej części Europy.

Czy warto podjąć naukę?

Z pewnością rosyjski może być trafionym wyborem jako kolejny opanowany przez nas język obcy. Ponieważ jest to język słowiański, jego nauka nie powinna być dla większości z nas karkołomnym wyzwaniem. W połączeniu ze znajomością innego języka obcego, daje on znacznie lepsze możliwości zawodowe.

Źródła:
Eurostat.eu, Wynagrodzenia.pl

Komentarze

Rafał:
01/04/2020, 14:45:50

Bardzo ciekawy artykuł :)

Aneta:
29/04/2020, 07:40:43

Dziękuję!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*