Czy znajomość łaciny pomaga w nauce języków obcych?

Rozglądasz się za nowym językiem do nauki? Mamy propozycję nietypową - rozważ łacinę. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że nauka języków obcych jest cenna: zwiększa szanse na zatrudnienie, poprawia pamięć, rozwija zdolności umysłowe.

Dziewczyna siedząca na ruinach rzymskiego amfiteatru.
Łacina pomaga wypracować inny sposób patrzenia na świat.

Ale dlaczego niby warto wybrać łacinę? Większość z nas nie uczy się już jej w szkole, a na uniwersytetach wymagana jest tylko na niektórych kierunkach. Co może przemawiać za tym językiem? Mamy nadzieję, że przekonamy Was tymi 7 punktami:

Czy warto się uczyć łaciny?

1. Łacina kocha schematy

Nauka łacina uczy myślenia w uporządkowany sposób. Łacina jest bardzo systematyczna i wymaga precyzji. Twój umysł przyzwyczaja się do zwracania uwagi na szczegóły, a to może Ci pomóc, kiedy uczysz się matematyki i przedmiotów ścisłych albo programowania.Łacina to dobra baza do angielskiego..

2. Łacina to dobra baza do angielskiego...

Łacina poprawi Twoje umiejętności językowe. Połowa angielskiego słownictwa i jego struktura gramatyczna oparta jest na łacinie. Ci, którzy uczą się łaciny, mogą, na podstawie swojej wiedzy o rdzeniach i przedrostkach, odgadnąć znaczenie nowych słów. Jeśli rozważasz naukę w anglojęzycznym kraju, pomyśl o łacinie. Według specjalistów uczniowie znający język Wiecznego Miasta osiągają dużo lepsze wyniki na amerykańskiej maturze… Chociaż nie ma jej na liście przedmiotów, nauczyciele w collegach gorąco ją polecają swoim podopiecznym

3. … i innych języków

Łacina przygotowuje Cię także do nauki innych języków obcych. Francuski, hiszpański, włoski, rumuński i portugalski są określane jako języki romańskie, ponieważ wyewoluowały z łaciny. 90% ich słownictwa pochodzi z łaciny. Także wiele zasad gramatycznych, jak deklinacja, konstruowanie zdań, stopniowanie przymiotników - może bazować na łacińskim wzorcu. Niemal wszystkie europejskie dialekty posiadają zapożyczenia z łaciny, a jej znajomość sprawia, że języki te stają się łatwe do nauki.

4. Każdy język obcy rozwija

Łacina pomaga wypracować inny sposób patrzenia na świat. Nauka dowolnego języka obcego, nawet łaciny, pozwala uzmysłowić sobie, że sposób wyrażania się w ojczystym języku bazuje na pewnych schematach. Nowy język poszerza percepcję i pokazuje, że można rzeczywistość definiować nieco inaczej.

5. Łacina przyda się na uniwerku i w karierze

Łacina może przygotować cię do nauki zawodów „nasyconych łaciną”. Prawo, medycyna, nauki ścisłe, muzyka, teologia, filozofia i literatura używają wielu łacińskich pojęć lub słów z niej pochodzących.

6. Możliwość obcowania z europejską kulturą

Europejska literatura bazowała na łacinie do XV wieku, a odniesienia do przysłów, sentencji lub poezji pojawiają się w powieściach praktycznie do dzisiaj. Łacina figuruje także na zabytkach: obrazach, rzeźbach, budynkach. Nauka łacińskiego zapewnia lepsze zrozumienie historii i literatury oraz sztuki. A dzięki opanowaniu umiejętności czytania w tym języku możesz obcować z literaturą piękną, która powstawała w łacinie.

7. Warto łaciny uczyć dzieci

Kiedy uczeń może rozpocząć naukę łaciny? Wielu poleca pierwsze lekcje w trzeciej lub czwartej klasie. Ten wiek to wspaniałe „okno” na rozpoczęcie nauki języka obcego, a ten konkretny ułatwia naukę innych. Dla starszych uczniów to także cenna umiejętność. Łacina daję przewagę w nauce, nie tylko języków obcych.

Nauka łaciny ma jeszcze jedną zaletę - wystarczy opanować słownictwo i umiejętność czytania, by móc się chwalić jej znajomością. To znacznie przyśpiesza proces jej poznawania. Wśród naszych propozycji znajdziesz kurs łaciny, który da Ci świetną bazę do innych języków europejskich.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*